İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Fransız Kadınlar Nasıl Çok Da Zorlanmadan Fit Kalıyor?

Ekler pastanın ana vatanı, soslu yemeklerin hayranı Fransızların formlarını nasıl koruduğuyla ilgili sayısız makale, hatta kitabı bile var. Peynir yanında şarap içip, spor yapmak için sabahın 6’sında kalkmayan ve hiç zorlamadan çok doğal ve şık görünen Fransız kadınlarını biraz araştırdım ve bakın formda kalmayı nasıl başarıyorlarmış:

Fransız Kadınlar için Denge Önemli

Her ne kadar ağır soslu yemeklerin ve tatlıların zengin olduğu bir mutfakları olsa da Fransız kadınlar yediklerini dengelemeyi çok iyi biliyorlar. Öncelikle haftanın her günü bu şekilde beslenmiyorlar ve kalorili bir yemek yiyecekleri zaman da porsiyonları küçük tutmaya dikkat ediyorlar.

Bazı yiyeceklerden kaçınmak üzere kendilerine katı kurallar koymuyorlar. Özellikle şarap ve peynir yemek kültürlerinin büyük bir parçası ancak bu şekilde beslendikleri bir günün ardından daha sağlıklı yiyecekler tüketmeye dikkat ediyorlar.

Yüksek kalorili kokteyller yerine bir iki kadeh şarap içmeyi tercih ediyorlar. Bir de kahvelerini sade içiyorlar.

Fransız Kadınlar Gerçek Yiyecek Yiyor

Kısacası işlenmiş ve paket gıdadan kaçınarak her şeyin doğalını yemeyi tercih ediyorlar. Diyet, şekersiz gibi damgaların işe yaramadığını düşünüyor ve bu tip paket ürünleri tüketmiyorlar. Yedikleri gerçek yiyeceklerle daha doyurucu ve tatmin edici öğünlerle kan şekeri seviyelerini dengede tutuyorlar, aniden acıkmıyorlar ve böylece junk food yeme ihtimallerini düşürüyorlar.

Tipik bir Fransız öğününde balık ya da et ve yanında mevsim sebzeleri bulunuyor. Tatlı yerine ise meyve yiyorlar. Fransız kadınlar öğlen yemeğini de tam bir öğün olarak, iyice doyacak şekilde geçirmeyi seviyorlar. Yani diyet olsun diye sadece salata yiyip bir iki saat sonra tekrar acıkmıyorlar.

Hatta çocuklara bile okullarda öğlenleri benzer şekilde sağlıklı öğlen yemekleri veriliyormuş. Küçük yaşlardan itibaren çocuklardan yetişkin gibi yemek yemeleri bekleniyor ve balıktan sebzeye tüm yiyecekleri sevmeleri öğretiliyormuş.

Fransız Kadınlar Yavaştan Alıyorlar

Yemek saati Fransız kadınlar için mola ve sosyalleşmek demek. Ayrıca önlerindeki yemeğin tadını çıkarmayı sevdiklerinden acele ile bir yerden bir yere giderken hızlıca yemek yemiyorlar. Aynı şekilde ofiste masalarında yemek yemek gibi bir alışkanlıkları da yok. Bunun yerine yemeğe ve arkadaşlarına ya da sadece kendilerine zaman ayırarak öğlen aralarının tadını çıkarıyorlar.

Yemekler aynı zamanda aile ve arkadaşlarıyla iyi zaman geçirmek anlamına da geliyor. Anlamlı ilişkilerin insanı mutlu ettiğine inandıklarından sadece doymak için değil sevdikleriyle birlikte uzun sohbetli vakit geçimek için de yemek yiyorlar. Bu bizim kültürümüzde de olduğundan bize çok doğal geliyor ama bazı ülkelerde hiç böyle toplanıp uzun uzun yemek yeme, sohbet etme adeti yok. Örneğin İngilizler daha çok publarda bir kaç kadeh içip sohbet ediyorlar ama saatlerce süren masa muhabbetleri pek olmuyor.

Fransız Kadınlar Her Yere Yürüyerek Gidiyor

Son yıllarda yoga ve fitness stüdyolarında artış olsa da Fransızlar gym üyeliğine çok da meraklı değiller. Bizim gibi iş çıkışı koştur koştur spor salonuna gidip kan ter içinde kalmaktan çok hoşlanmıyorlar. Ancak günlük hayatlarında her yere yürüyerek gitmeyi tercih ediyorlar.

 

Kaynak:mbg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HALLSTAT GEZİ REHBERİ

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up