KEŞFET KİTAP

Haftanın Kitap Önerisi: Hıfzı Topuz, Bir Zamanlar Nişantaşı’nda

Kitap okuma alışkanlığımı kesinlikle geliştirmem gerekiyor. Aslında o kadar çok okumak istediğim kitap var ki… Üstelik büyük bir heyecanla aldığım ama hala başlayamadığım kitaplarım rafta beni bekliyor.

Bir kitaba başladıktan sonra onu bitirmeden yeni bir kitaba geçmek istemediğim için de bir türlü kitap okuyamaz oluyorum çünkü bir kitabı bitirmek için zaman bulmam çok zor oluyor, genellikle uyuyakalıyorum. Tam da bu konuyla ilgili çok iyi tavsiyelerde bulunan bir yazıyı Pozitif Omlet’te gördüm. Sizin de ilginizi çekebilir: Ne Kadar Kitap Okuyorsun?

Gelelim Bir Zamanlar Nişantaşı’nda Adlı Kitaba

Bu kitapta ise durum biraz farklı oldu, kitabı 2 günde bitirdim! Uyumadan önce kitabı elime almak yerine, uçakta zaten boş oturduğum bir zamanda kitabı okumaya başlamamın etkisi büyük tabii. Ancak tek sebebi bu değil…Hayatımın yaklaşık 25 yılını Teşvikiye’de geçirmiş olmam ve geri kalan 8 yılını da Beşiktaş’ta Hüsrev Gerede yokuşunun sonunda yer alan caddede geçirmiş olmamın da etkisi çok.

Hıfzı Topuz, bu kitabı yazarken Nişantaşı’nda uzun yıllar oturmuş kişilerin anılarına da başvurmuş. Kitapta kimlerden bahsedilmiyor ki? Hüsrev Gerede, Aziz Nesin, Abdi İpekçi, Cemal Reşit Rey, Sabahattin Eyüboğlu, Betül Mardin ve niceleri ile ilgili hikayeler, Atatürk’le olan hatıralar ve Hıfzı Topuz’un çocukluk ve gençlik anıları.

Özellikle bu civarlarda oturuyorsanız sizin de bu kitabı seveceğinize eminim. Senelerdir yürüdüğümüz sokaklar, önünden geçtiğimiz binaların tarihçeleri ve eskiden onların yerinde neler olduğunu hiç sıkıcı olmayan ve ilgi çekici hikayelerle birleştirerek anlatıyor. Kitabı okurken kendi anılarınızı da hatırlıyorsunuz. İlkokulum Maçka İlkokulu, o zamanlar okula giderken önünden geçtiğim Maçka Palas (şimdiki Armani binası), üniversitem Marmara İletişim Fakültesi, yine senelerce önünden geçtiğimiz Işık Lisesi, karakol, İTÜ Maden Fakültesi, Şişli Terakki Lisesi (şimdiki Citys’) ve bu binalardaki yaşamlardan anılar. Kitap, hem hatıralarınızı canlandırırken hem de sizden önceki dönemleri öğretiyor ve 40’lı, 50’li yılların Nişantaşı yaşamına ışık tutuyor.

Bu arada Hıfzı Topuz’dan bahsetmişken yazarın bir diğer kitabı, Sabahattin Ali’nin hayatını anlattığı Başın Öne Eğilmesin adlı kitabı en çok etkilendiğim ve hıçkırarak ağladığım bir kitaptı. Tavcan ise, köy enstitülerini anlattığı bir diğer sevdiğim dönem kitaplarından.

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up