İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Tatil Sonrası Sendromundan Çıkıp, Normal Hayata Adapte Olmanın Yolları

Uzun bir tatil sonrası tabii ki hepimiz yeniden şehir hayatına adapte olmakta ve tatil modundan çıkmakta zorlanıyoruz. Bunu biraz olsun kolaylaştırmak için ise bazı önerilerim var:

Uykunuzu Yeniden Düzenleyin

Özellikle eğer saat farkının çok fazla olduğu bir ülkeye gidip döndüyseniz uyku düzeniniz oldukça değişmiş olacak. Mümkün olduğunca kendinizi tutup, fazla erken ya da çok geç yatmamaya çalışın. Yatmadan 3-4 saat önce kafein tüketimini durdurmanız da daha kolay uyumanızı sağlayacaktır.

Tatilden Bir Gün Önce Dönün

İnsan tatilin her gününü sonuna kadar değerlendirmek istiyor ama özellikle uzun tatillerde bir günü feda edip, önce dönerseniz gerçek hayata dönmeniz daha kolay olacak. Böylece işe gitmeden önceki gün evde rahat bir gün geçirebilir ve biraz kafanızı dağıtarak şehir hayatına yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz.

Egzersiz Yapmaya Devam Edin

Nasıl olsa tatiller bitti, spor yapmaya gerek kalmadı diye düşünmeyin. Sezon asıl şimdi başlıyor! Tatil dönüşü ilk gün koltukta yatıp bütün gün dizi izleyerek geçirip, miskinlik de yapsanız ertesi gün yavaş yavaş egzersizlere geri dönün. Belki kısa kısa yürüyüşler, koşu ya da pilates ile vücudunuzu yeniden hareketlendirin. Eğer gym üyeliğiniz varsa ikinci gün normal antrenman düzeninize arayı fazla açmadan dönün. Böylece tatilde aldığınız kilolardan hızlıca kurtulabilir ve aynı zamanda normal hayata adapte olmanızı da kolayaştırabilirsiniz. Unutmayın, yaz vücudu kışın yapılır demişler.

Bakış Açınızı Değiştirin

Belki biraz klişe olacak ama tatile gidebildiğiniz için mutlu olun. Lanet olsun döndük yine diye düşünmek yerine gördüğünüz farklı yerleri, yaşadığınız yeni tecrübeleri düşünün ve bunları yapabildiğiniz için ne kadar şanslı olduğunuzu fark edin.

Evinize Seyahatinizi Hatırlatacak Objeler Getirin

Duvara asacak bir şey, belki dekoratif bir obje, ya da geleneksel bir kıyafet…Nelerden hoşlanıyorsanız size bu güzel tatilinizi hatırlatacak bir hatıra getirin. Hayatınıza kattığınız bu yeni elementler sizi aynı zamanda farklı kültürleri tanıma konusunda da geliştirecek.

Hayatınızı Yeniden Değerlendirin

Eğer tatilden döndükten sonra kendinizi inanılmaz derecede mutsuz ve üzgün hissediyorsanız, belki de bu sadece tatili özlediğiniz için değildir. Tabii ki tatil dönüşü hepimizde biraz tatsız ruh hali oluyor ama bunun sizde biraz aşırı olduğunu düşünüyorsanız ve bu his bir kaç güden fazla sürüyorsa hayatınızda bazı değişiklikler yapmanın vakti gelmiş olabilir.

Büyük değişiklik yaratacak kararlar almadan önce kendinize biraz zaman tanıyın ama bir yandan da hayatınızda farklı olmasını isteyeceğiniz unsurları gözde geçirin. Evinizde nasıl hissediyorsunuz? İşinizde mutlu musunuz? Yaşadığınız semtte rahat ve huzurlu musunuz? Yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun ve gerekirse uzman birine danışmaktan çekinmeyin. Bazen bizim göremediğimiz şeyleri fark etmemiz için bir uzmanın yol göstermesi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde hayatımızı değiştirebilir.

Bir Sonraki Tatilinizi Planlamaya Başlayın

Bir sonraki tatiliniz hemen yakın bir tarihte olmayacak olsa bile şimdiden planlamak sizi iyi hissetirecek. Yaklaşık olarak zamanlamasını düşünüp, nereye gideceğinizi planlamak ve hakkında hayaller kurmak bir sonraki tatiliniz için heyecanlanmanızı sağlayacak ve modunuzu yükseltecek.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up