ASYA GEZ-GÖR

10 Günlük Tayland Rotası: Hangi Adalara Gitmeli, Nerede Ne Kadar Kalmalı?

10 Günlük Tayland rotasını biz nasıl yaptık, nereleri tercih edip nelere göre önceliklendirdik anlatmaya çalıştım. 10 günün içinde gidiş dönüş uçak yolculuğu da olduğundan aslında 8 tam gün gibi düşünebilirsiniz. Eğer biraz daha zamanımız olsa mutlaka Koh Samui-Koh Phangan-Koh Tao adalarını da görmek isterdim. Zaten Phi Phi tarafı mı yoksa Koh Phangan tarafını mı seçeceğiz konusunda oldukça arada kalmıştık.

Her iki tarafı da görmek ve her güne sadece bir gün ayırmadan, biraz da adayı yaşayarak ve çok da koşturmadan fakat dolu dolu bir seyahat için bence 15 gün gerekli. Eğer Kuzey’de Chiang Mai’ı da ekleyecek olursak ki onda da aklım kaldı, program biraz daha sıkıştırılarak 15 güne sığılabilir. Bizim 10 günlük rotamız ise şu şekilde oldu:

1.Gün Bangok (1.5 gün)

Akşam uçağıyla geldiyseniz Bangkok’a varışınız sabah olacaktır ama saatler süren yolculuktan sonra insan bir anda gezmeye başlayamıyor. O yüzden o günü biraz dinlenme, en fazla otelin etrafını keşfetmeye ayırın derim. Eğer enerjiniz varsa akşam Asiatique The Riverfront’a gidebilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

2. Gün Bangkok

Biz bir an önce adalara geçmek istediğimiz için Bangkok’a toplam 1.5 gün ayırdık. O yüzden 2.günümüz Bangkok’ta geçireceğimiz ilk ve tek tam gün oldu. Az zamanımız olduğu için bugüne en çok görmek istediğimiz tapınakları ve gece mekanlarını koyduk.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

3.Gün Krabi (1.5 gün)

Bangkok’tan Krabi’ye yaklaşık 1.5 saatlik bir uçuşla gittik. Krabi büyük adalardan biri, Phuket gibi. Biz Krabi’nin en hareketli bölgesi olan Ao Nang’ta kaldık. Civar adalara gidip gezmek için de iyi bir lokasyon. İlk gün adaya gelip, otele yerleşmemiz zaman aldığından o gün civar adalara veya çeşitli atraksiyonların olduğu  uzun turlara katılamadık ve bunları diğer güne bıraktık. Krabi, gün batımının en güzel olduğu yer olabilir.

4.Gün Krabi

Krabi’deki ikinci günümüzde long tail boatlarla civar adaları gezme turuna katıldık. Masmavi denize ve un gibi kumlara doyma günü 😊 Phi phi adasına kadar giden turlar da var ama biz oraya 2 tam gün ayıracağımız için diğer adaları tercih ettik.

Krabi detayları için burayı tıklayın

5.Gün Koh Phi Phi (2.5 gün)

Wuhuu en güzel kısım! Bence buraya en çok zamanı ayırın. Genellikle en fazla zaman Phuket ya da Koh Samui’ye ayrılıyor ve Phi Phi gibi küçük adalar günübirlik turlarda harcanıyor. Fakat Koh Phi Phi kesinlikle konaklanılması gereken, tam bir tropik cennet ada.

6.Gün Koh Phi Phi

Yaşasın Koh Phi Phi’de island hopping! Bu sefer tüm gün sürecek adalar turuna katıldık. Bu kısımda speed boat konusu önemli. Krabi’de kısa süren ada turunda long tail’le idare edilir ama tüm gün denizde olacaksanız kesinlikle speed boat’ları tercih edin. Planktonlarla yüzme, maymunlar adasını gezme, meşhur Maya Bay ziyareti, şnorkelle dalış…Bir sürü deniz aktivitesini tüm gün boyunca hiç sıkılmadan yapabilirsiniz.

Koh Phi Phi detayları için burayı tıklayın

7-8.Günler Phuket

Koh Phi Phi’den sonra yine ferry’yle Phuket’e gittik. Phuket’in ve Tayland yolculuğunuz en büyüleyici kısmı buradaki kurtarılmış fil kampı Elephant Retirement Park’ı ziyaret oldu. Asya’da file binmek çok yaygın ve tabi ki bu inanılmaz sevimli hayvanlara yakın olmak istiyoruz. Üstelik üstüne binip gezmek çok heyecan verici gibi görünse de, büyük cüsselerine rağmen fillerin üstüne binmek onlara gerçekten çok acı veriyor. Hem sırtlarına yerleştirilen oturma yerleri sırtalarına zarar veriyor, yara yapıp kanatıyor. Hem de aslında vahşi doğaya ait olan bu hayvanlar, insanlara alışsın ve söz dinlesinler diye daha bebekken annelerinden ayrılıp çok kötü işkenceler görüyorlar. Zincire bağlanıp, küçüçük kafeslere konuyorlar ☹ YouTube’ta çok fena videolar var.

Bu yüzden bu vahşi turist aktivitesine katılmayın ve filleri zarar vermeden görün. Etik adı altında çok fazla sahte park ve tur oluyor, bunlara dikkat edin. Gerçek fil yetimhaneleri ve kurtarılmış fil kampaları sayılı. Krabi’nin doğusunda bir yetimhane duymuştum. Phuket ve Chiang Mai’da belirli parklarda ise kurtarılmış filleri ziyaret edip, üstlerine binmeden onlarla vakit geçirebilirsiniz. (Bir tanesi bahsettiğim Phuket Retirement Park) 10-15 kişi fillerin girdiği suya girip, üstlerine binmeden ve zincirsiz de olsa, onlara banyo yaptırırken yine de acaba turistik bir şey yapıp onları zahatsız ediyor muyuz diye düşündüm. Fakat sanırım gerçekten hoşlarına gidiyordu, çünkü sıkılan kalkıp gidebiliyordu zaten ama banyo yapmayı ve masajı çok seviyorlarmış.

View this post on Instagram

Eng below ‘Why we shouldn’t ride elephants?’ Fillere neden binmemeliyiz? 🐘 Kocaman oldukları için üstüne binsek bizim ağırlığımızdan bir şey olmaz diye düşünebilirsiniz. Ama sırtlarına konan oturma yerleri sırtlarını yara yapıp kanatıyor. 🐘 Filler ne kadar sevimli olsalar da aslında vahşi yaşama ait hayvanlar. Bu yüzden insanlara alışmaları, üstüne bindirmeleri ve söz dinlemeleri için korkunç eğitim/eziyet ve cezalandırmalardan geçiyorlar. 🐘Asya’da ‘ethical’ adı altında aslında hiç de etik olmayan ortamlarda tutuluyorlar. 🐘Bu gibi kamplarda zincirleniyorlar. Bakıcıların elinde ise söz geçirmek için çekiç benzeri, sivri uçlu bir alet oluyor. 🐘YouTube’ta korkunç videolar var, tam olarak neden bahsettiğimi izleyebilirsiniz. 🐘Fotodaki yer Tayland’da gerçekten etik parklardan biri. Parktan ziyarede rehabilitasyon yeri demek daha doğru çünkü buraya bahsettiğim gibi işkencelerden kurtarılmış filler getirilmiş. Artık doğaya da bırakılamıyorlar çünkü alışık değiller. Rehabilitasyonlarda turistlerden kazanılan para fillerin bakımına ayrılıyormuş. Umarım öyledir ama burası bu konuda en çok ve en iyi bilinen yerlerden olduğu için güvendim. Chiang Mai ya da Phuket’te bulabilirsiniz @elephantretirementparkphuket @elephantnaturepark 🐘Bali’ye gitmeden ve oradayken çok araştırdım ama etik bir yer bulamadım. 🐘Bu sıralar Sri Lanka araştırıyorum ve öğrendim ki oradaki en meşhur fil kampı Pinnawala da kesinlikle gidilmemesi gereken yerlerden. Onun yerine vahşi yaşamda dolaşan filleri Yala veya Kaudulla safarilerde görebilirsiniz. 🇬🇧 🐘You shouldn’t ride elephants beacause it really hurts their back and make them bleed. 🐘Wild elephants won't let humans ride on top of them. So in order to tame a wild elephant, it is tortured as a baby. 🐘So be careful about the elephant ‘ethical’ camps in Asia and choose the right ones where you can see retired, rescued elephants or orphanages. 🐘The pic is from an ethical park in Phuket and there is another one in Chiang Mai. 🐘I searched a lot but couldnt find an ethical place in Bali so I didnt go. 🐘The most famous one in Sri Lanka is not ethical ethier so dont go Pinawalla. #elephants

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Phuket’in merkezi oldukça kalabalık ve diğer adalardan sonra biraz daha kaos. Çok da iyi olmayan barları ve biraz çirkin gece hayatı var. Biz burada son günlerimizi sakin, doğa ve hayvanlar içinde tropik ülkede olmanın tadını çıkartarak geçirdik.

View this post on Instagram

Love the essential oils and all the scents of the nature in Thailand!🌿Tayland’ın güzel kokularına bayıldım! Yasemin, sandalağacı, lime ve lemongrass ve tüm çiçekler! 🌸Bir de meraklısına aromaterapi yağlarından favorilerimin neye iyi geldiğini blog’ta yazdım 😉 linki profile ekliyorum👆🏼#thailand . . . . . . . . . . . . . . #iamtb #biyerkesfet #yolacikyolacik #girlsthatwander #ladiesgoneglobal #dametraveler #cokgezenlerkulubu #femmetravel #womanwhoexplore #gezginkadinlar #instapassport #iyihisset #feelgood #photooftheday #aroundtheworldpix #travelog #mytinyatlas #geziolog #theglobewanderer #forahappymoment #exploringtheglobe #thailand_allshots #amazingthailand #iphoneography #iphoneonly #throwback

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Diğer yazıları ve gelecek seyahatleri takip etmeyi unutmayın 🙂 

Instagram: The Urban Melody

Facebook: The Urban Melody

 

Kapak Foto Sebastian Pichler 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up