AVRUPA GEZ-GÖR

Kuzey’in En Sevilen Şehirlerinden Biri, 11 Adımda Kopenhag!

Kopenhag’a Nasıl Gidilir?

Uçakla Kopenhag havaalanına vardıktan sonra 5c hat numaralı otobüs sizi şehrin hemen hemen istediğiniz her yerine taşıyor. Ayrıca şehir merkezine giden metro da mevcut.

Kopenhag’da Hava Nasıl?

Sonbahar ve kış mevsiminde gideceklerin oldukça sıkı giyinmesinde fayda var, güneş ışığı kışın çok fazla yüzünü göstermediği için de sert ve rüzgarlı bir soğuğu var. Yazın gideceklerin de en fazla görecekleri sıcaklık 20 dereceler civarı.

Kopenhag’da Nerede Kalınır?

Kopenhaglılar evlerinde vakit geçirmeyi çok seviyorlar, evde mum yakıp rahat vakit geçirmek en yaygın aktiviteleri. Bu rahat aktivitelere özel kullandıkları bir kelime bile var “hygge”, o yüzden bir lokal gibi yaşamak için en ideali otel yerine bir ev kiralamak. Evler küçük ama çoğunlukla sıcak ve güzel döşenmiş.

Şehirde Nasıl Gezilir?

Daha uzun sürede daha sindirerek gezmek için yürüyebilir veya şehrin her yerine gidebilen 5c ile gidilmesi gereken çoğu durağa ulaşabilirsiniz, ya da bir Kopenhaglı gibi bisiklet kullanabilirsiniz! Tüm şehir, park alanları, kuralları bisiklet kullanımına göre dizayn edilmiş:) Bu sebeple bisiklet, şehirde gezmeniz için en kolay ve hızlı opsiyon olacaktır. Bizim alıştığımız bisikletten tek farkı arka frenlerin geri pedal ile çalışıyor olması, buna alışmak biraz zaman alıyor ama alıştınız mı şehrin hakimi oldunuz demektir. Şehirde uygun fiyata çok fazla bisiklet kiralama seçenekleri mevcut; benimki için linke buyrun: http://copenhagenbicycles.dk/

Kopenhag’da Ne Yenir?

Mutlaka denemeniz gereken Danimarka’ya özel iki  yemek var. İlki Smørrebrød denilen ekmek üstü açık sandviçler. Her şekilde yapılabiliyor, türlü türlüsünü sokakta, cafelerde, restoranlarda her yerde bulabilirsiniz. İkincisi ise tarçınlı bir tatlı olan Snegl; bunu da yine sokakta veya pastanelerde bulabilirsiniz.

Sokak yemeği kültürü Kopenhag’da önemli bir yer kaplıyor. Bu deneyimi yaşayabileceğiniz en güzel mekan “Street Food” kavramı üzerine oluşturulmuş eski kağıt fabrikası olan Papiroen! Dünyanın her yerinden sokak yemeklerini bulabildiğiniz, önünde tahta piknik masaları atılmış olan bu harika mekan mutlaka gidilip görülmeli, benim Kopenhag’daki favori mekanım oldu.

Nerede Kahve İçilir?

Kahve, çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi Kopenhag’da da yaygın bir gelenek ve şehrin yer yanında oldukça güzel 3. nesil kahveciler var. Benim önerilerim hem mekan hem tat olarak Coffee Collective, Original Coffee ve Kaffevaerk.

Nerede Bira İçilir?

Tabii ki şehrin her yerinde Carlsberg&Tuborg bulabiliyorsunuz. Ama Mikeller&Friends’in kendi ürettiği 40 çeşit birasından birkaç tane denemeden dönmeyin.

Kopenhag’da Nerelere Gidilir?

Kopenhag’a gidince olmazsa olmaz aktivite Nyhavn’a gidip 1600’lü yıllardan kalma tarihi renkli evleri görmek elbette. Burada en güzel fotoğraflarınızı çektikten sonra tarihi evlerin altındaki restoran veya cafelerde oturup şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Kanal turları da yine bu bölgeden kalkıyor, yazın kanallarda gezebilmek için kano da kiralanabiliyormuş. Ben mevsimden dolayı yetişemedim ama bir daha gittiğimde mutlaka yapacağım bir aktivite olacak.

Şehri tepeden görmek için Danimarka Parlamento binası Christiansborg Sarayı’nın kulesine ücretsiz olarak çıkıp manzarayı görebilirsiniz. Kopenhag çok fazla parkı olan yemyeşil bir şehir, biraz soluklanmak için eski kralların yazlık evi olarak kullanılan Rosenborg Kalesi ve King’s Garden parkını veya masal diyarı Frederiksberg parkını gezebilirsiniz. The Lakes – Göller bölgesi ise kuğuların yüzdüğü göllerin kenarında yürüyüş yapmak için ideal.

Ne Görülür?

Kopenhag tasarım başkenti olarak adını duyurmuş bir şehir. Şehrin her yerinde kıyafetten ev eşyasına, elektronikten kırtasiyeye oldukça güzel ve farklı tasarımcıların dükkanlarını gezebilirsiniz. Kim bilir belki uygun fiyatlı bir şeyler de bulabilirsiniz 🙂

Hangi Aktivite Yapılır?

Tivoli Kopenhag’ın eğlence parkı. Bir Disneyland olmasa da adrenalin severler ve eğlenmek isteyenler için güzel oyuncaklar barındırıyor. Dönemlere göre farklı şekilde dekore edilen parka zamanınız olursa uğrayın derim.

Christiana, Anlatılmaz Yaşanır 🙂

Christiania Kopenhag içinde bağımsız bir mahalle. Danimarka hükümetinin karışmadığı, kendine has kanunları, bayrağı, vergi sistemi olan, yaklaşık 1000 kişinin ikamet ettiği özerk bir bölge. İçeride fotoğraf çekilmesi yasak, ben detay da yazmayacağım ama biraz araştırıp, Kopenhag’a gidince de mutlaka gezip görün derim 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÖZLERİMİ DÜNYAYA MEKSİKA’DA AÇTIM


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up