KEŞFET

2017 Google Arama Trendleri ve Sağlık, Spor, Seyahat Konuları

En sevdiğim konular zaten The Urban Melody’nin de ana fikri olan sağlık, spor, seyahat, sanat yani iyi hissetmek. Diğer yanda mesleğim dijital reklamcılık. Durum böyle olunca sene sonu değerlendirmemi bu ikisinin birleşiminden oluşturmak istedim ve 2017 Google Trendlerini inceledim.

Yazın Pilatesi Bırakmayın

Spor salonuna üyeyseniz mutlaka fark etmişsinizdir, spor salonlarında Nisan gibi bir kalabalık başlar. Sonra yavaş yavaş bu kalabalık azalır ve yazın bomboş salonda rahat rahat takılabilirsiniz! Sene sonunda ise insanlar yine bir yeni yıl hedefleri gazıyla salona gelmeye başlarlar. İşte bu trendi pilates konusunda da Google’da da net bir şekilde görebiliyoruz. Yaz geliyor telaşıyla Mart-Nisan gibi pilates sözcüğü aramalarında artış görünürken, yaz aylarında azalıyor. Sene sonuna doğru ise yine hareketlenmeler başlıyor 🙂

Bir diğer not ise pilates sözcüğünü arayan kişiler aynı zamanda pilates form çayı, uluslararası pilates federasyonu, aletli pilates nedir, küçük pilates topu hareketleri gibi kelimeler aramış.

Fitness konusunda sene içinde büyük bir dalgalanma yok. Bu konuda daha çok fitness programları, fitness yemek listeleri,  yeni başlayanlar için fitness gibi aramalar gerçekleşmiş. Bir de fat, bikini, deadlift aramaları yapmışlar.

Yoga Aramaları Stabil

Yoga aramalarında ise çok büyük bir fark yok, tüm yıl daha stabil devam etmiş. Ancak pilates aramalarının aksine yaz aylarında aramalarda bir anda artış olmuş. Bu arada yoga kelimesi sadece bildiğimiz yoga disiplini için değil aynı zamanda Lenova Yoga laptoplar için de çok yoğun olarak yapılmış.

Temmuz ayındaki arama hacmindeki artışın sebebi kumsalda handstand pozlarını görüp yogaya başlamak isteyen kişiler olabilir veya Lenova kampanyası bu dönemde gerçekleşmiş olabilir 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YOGA MI PİLATES Mİ? HANGİSİ BANA GÖRE?

Bayram Tatili Çılgınlığı

Tabii ki bayram tatilleri her sene en sevdiğimiz konulardan biri. Bayram ne zamana geliyor, kaç gün sürecek diye deli gibi arıyoruz.

Her ne kadar bu sene tatiller kaç gün diye sene başında şöyle bir bakmaya başlasak da asıl patlama tatiller yaklaştığında oluyor. İşte bu da Google Trend raporundaki kanıtı!

En Sevdiğimiz Şehirler

En sevilen tatil rotalarına ulaşmaya çalıştım ama tatil konulu aramalarda daha çok bayram tatili, 13 ocak tatil mi? gibi aramalarla karşılaştım. Ancak gezi diye aradığımızda ‘seyahat etmek’ anlamında olan gezide karşımıza Kiev, Lviv, Kopenhag ve Bosna Hersek çıkıyor. Sırf sevdiğimden Londra’yı arattığımda Londra’daki patlama ve terör olayları en çok aratılmış. Bir de ‘Londra’nın başkenti’ diye yoğun bir arama görünce hevesim kaçtı ve kapattım 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: LONDRA’DA SAĞLIKLI YEMEK YİYEBİLECEĞİNİZ CAFE VE RESTORANLAR

Son bir not Bodrum arayanlar aynı zamanda Miami’i de aramış. Çeşme arayanlar ise Şirince, Bazlama, Trivago gibi kelimeleri de aramışlar. Kaş diyenler ise plajları, pansiyonları, kamp alanlarını, bungalowları ve koyları aramışlar. Bir de arada Zaika Kaş aramalarını gördüm ki uğruna Temmuz sıcağında ocak başında oturmuşluğumuz vardır! 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK, KAŞ

Winter Is Coming

En çok aranan dizi Game of Thrones ilk sırada yerini almış. Fi ve Stranger Things de top 10’da aynı listede. Stranger Things dünya genelinde ise ilk sırada yer alıyor. Artık ikinci sezonu izlemeye ben de başlayacağım sanırım.

Chia Tohumu Heyecanı

Şu nedir, bu nedir cinsi aramalarda Kara Cuma, YouTuber gibi aramalarla birlikte Chia Tohumu ilk sıralarda yerini almış. Özellikle Mart ayında Chia tohumu nedir aramalarındaki artış dikkatimi çekti. Hatta bu kullanıcılar aynı zamanda İrem Derici’yi de baya aramışlar. Meğer İrem Derici chia tohumu ile nasıl zayıfladı gibi haberler çıkmış Mart ayında, böylece chia tohumu da Google aramalarında patlama yapmış 🙂

Yaşasın Yemek Yemek

Her ne kadar sağlıklı beslenmek son yılların trendi olsa da, etrafımızda büyük çoğunluk yediğine içtiğine dikkat edip, doğal gıdalar tüketmeye çalışsa da maalesef Google aramalarında ilk 10 içinde sağlıklı hiç bir şey yok.

Gayet yiyip içmeye devam ediyoruz ve en çok krep, aşure, güllaç gibi tarifler aratmışız:) Global aramalarla kıyasladığımızda ise dünya genelinde en çok tavuk ve et yemekleri tarifleri aratılmış.

Konserler, Festivaller

Festival aramaları da tabii ki yaz aylarında daha çok aratılmış. Festival kelimesi arayan kullanıcılar aynı zamanda Chill Out Festival, Harvest Festival, Coachella Festival, Coctail Festival gibi aramalar yapmış.

Son olarak bu da Google’ın 2017 aramaları hakkında yaptığı videosu. Bu global videonun sonuna doğru Nusret’in de yer alması bence çok bombastik 🙂

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up