KEŞFET

24. İstanbul Caz Festivali: 4 Temmuz-21 Temmuz

24. İstanbul Caz Festivali 4 Temmuz itibariyle başlıyor. Festival Fatih Erkoç’un açılış konserinden sonra 21 Temmuz’a kadar İstanbul’un farklı mekanlarında devam edecek.

Genç yıldızlardan cazın duayenlerine bir çok ismi ağırlayacak olan festivalde aynı zamanda funk, rock, blues ve dünya müziğinden sesler yer alacak. Flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucía anısına ‘Beyond The Memory’ konseri özellikle festivalin öne çıkan konserleri arasında yer alırken; Roberto Fonseca Abuc ile ‘Havana Gecesi’nde Afro, Latin ve Küba müziği bir arada sahnelenecek.

Taksim Trio, Kerem Görsev Quartet, Hindi Zahra ve 50’den fazla konserin gerçekleşeceği konserler  serisi içinde Bokanté & Bill Laurance özellikle ilgimizi çekiyor. Beykoz Kundura Fabrika’sında gerçekleşecek olacak performans Caz ve elektronik müziği birleştiren Snarky Puppy’nin klavyecisi Bill Laurance’ın performansıyla başlayacak. Ardından grubun kurucusu ve bas gitaristi Michael League’nin yeni projesi Bokanté geceye devam edecek. League’in tanımıyla “Batı Afrika müziği, delta blues ve Led Zeppelin’in ilginç bir birleşimi” olan Bokanté’nin, bizlere bambaşka bir deneyim yaşatmasını bekliyoruz.

Parklarda Caz

Festivalin en gözde bölümlerinden bir diğeri ise ‘Parklarda Caz’ konsepti ile 9 Temmuz Pazar günü Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleşecek olan açıkhava etkinliği. Ücretsiz olan etkinlikte tüm gün boyunca genç caz grupları ve İspanyol ekip Mastretta gibi gruplar sahne alacak. Konserlerden sonra 21.30’da ise harika bir film olan Searching for Sugarman açıkhava sinema gösterimi yapılacak. Filmin konusunu şu yazımızda görebilirsiniz:Ağlatan Müzisyen Filmleri’ 

24. İstanbul Caz Festvali

Gece Gezmesi

Festivalin en güzel taraflarından bir diğeri ise Gece Gezmesi konseptiyle Kadıköy’ün bütün sokaklarına yayılacak kesintisiz müzik ziyafeti olacak.

Çocukça Bir Gün

Son olarak 8 Temmuz Cumartesi günü ‘Çocukça Bir Gün’ etkinliği ile İstanbul Caz Festivali Sakıp Sabancı Müzesinde çocukları da cazla buluşturacak.

Program detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz: http://caz.iksv.org/tr/program


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up