İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

30’lu Yaşlarda Sağlıklı, Fit ve Mutlu Olmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler

28-29 yaşlarında insana bir 30’a yaklaşma paniği basıyor. 30’lu yaşlar her ne kadar genç sayılsa da sonuçta artık ‘çıtır’ kategorisine iyice veda ediyorsunuz. Ama merak etmeyin en azından bir süre daha anketlerde 25-34 yaş seçeneğini işaretleyeceksiniz!

30’lu yaşlara geldiğinizde hafif endişeli olarak yaptığınız çeşitli hesaplar bir yana, bir de vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmeye başladınız. Her zamanki miktarda, her zaman yediğiniz şeyler artık vücudunuzda depolanarak size çeşitli bölgelerinizde bazı hatıralar bırakmaya başladı. Böylece daha fazla spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye başladınız. Ancak 30’lu yaşlarınızda mükemmel görünüm için wellness gurularının bir sırrı var. Düzenli egzersiz yapmak harika, beslenmenize dikkat etmek daha da önemli. Fakat unutulmaması gereken ve dikkat etmeniz gereken en önemli faktör ise stres.

Diyorlar ki; ‘Eğer vücuduna iyi bakarsan, o da sana iyi bakar’. 30’lardan itibaren ve sonrası için de bu söze daha çok kulak vermek gerekecek gibi görünüyor. O zaman 30’lu yaşlarda en fit, en sağlıklı ve kendinizi en iyi hissedeceğiniz versiyonunuz olmanız için nelere dikkat etmeli birlikte bakalım.

Egzersiz

Birçok kadın 30’lu yaşlarında evleniyor, çocuk sahibi oluyor, iş yerinde sorumlulukları artıyor ve böylece egzersiz yapmaya eskisi kadar zaman ayıramıyor. Güzel haber ise Laurent Amzallag diyor ki ‘Vücudunuz güçlü, 20’li yaşlarda yapıp da 30’larda yapamayacağınız hiç bir şey yok’. Kendisi President’s Council on Physical Fitness and Sports tarafından Amerika’daki top 50 en iyi trainer’larından biri seçilmiş.

Bunu aklımızın bir köşesinde tutarken, Amzallag’ın önerisi süre ve frekansı daha düşük ama daha yüksek tempolu egzersizler yapmak yönünde. Özellikle bu yaş grubu için tavsiyesi haftada 3 gün, 30 dakika nabzı yüksek tutacağınız tüm vücut antrenmanları yönünde. Eğer 30 dakika ayırmanız da mümkün değilse o zaman antrenmanları aynı gün için de 10’ar dakikadan 3’e bölerek ama tempoyu yine yüksek tutarak yapmanız şeklinde. Benim naçizane önerim ise yüksek tempolu antrenmanların dışında sıkı bir vücut ve düzgün bir postür için diğer günler pilates yapın.

Beslenme

Beslenme uzmanı Elissa Goodman, bir yandan kariyer bir yandan aile yaşamı derken 30’lu yaşlarda kadınlarda stres seviyesinin arttığına ve bunun da yaşlanma belirtilerine neden olduğuna dikkat çekiyor. Strese karşı ise yaban mersini, goji gibi berryleri öneriyor. Ayrıca organik maydanoz suyu bağırsakların onarımı ve karaciğer detoksu için etkili olduğundan, özellikle 20’lerini çılgın yaşayanlara öneriyor. Bununla birlikte brokoli, kuşkonmaz ve yeşil yapraklıları hamile kalmayı planlayan kadınlar için tavsiye ediyor. Elissa Goodman’ın beslenme uzmanı olmadan önce yaşadığı kanserle savaşı ayrıca ilgimi çekti, merak ederseniz buradan okuyabilirsiniz.

Supplements

Goodman, vitamin takviyesi konusunda 30’lu yaşlarda kadınlara özellikle ruh halinden, karaciğer sağlığına ve metabolizmaya kadar bir çok konuda olumlu etkisi olan B vitaminini öneriyor. Tabi öncelikle doktorunuzdan onay almalısınız, özellikle hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ışıltılı bir cilt için ise C vitamini takviyesini tavsiye ediyor.

Kişisel Bakım

Spiritüel ve fiziksel olarak zorluklarla daha kolay başa çıkabilmek için meditasyon yapmaya başlamanız önemli bir adım olacak. Heather Peterson, özellikle çakralara konsantre olmayı, hatta kalp çakrasına fokus olarak, nefes alıp verirken gözünüzde yeşil bir ışık canlandırmanızı öneriyor. Nefes alıp verdikçe bu yeşil ışığın büyüdüğünü ve daha da parlaklaştığını hayal edin. Her nefeste bu ışığın sevdiğiniz herkese dokunduğunu düşünün, ilk sırada da kendinize.

Cilt Bakımı

Bir çok organımızda yansımalarını gördüğümüz stres cildimizde de kendini net bir şekilde gösteriyor. Bu yüzden cildimiz için de mümkün olduğunca stresten uzaklaşmaya çalışmalı, en azından gün içinde kendimize yarım saat ya da en kötü 15 dakika rahatlama alanı yaratmalıyız. Ayrıca 30’lu yaşlarda cildimize daha fazla özen göstermek, düzenli bakımını yapmak ve 20’lerden kalma kötü alışkanlıklara son vermek gerekiyor. Özellikle E ve C vitaminleri cilt bakımı için önerilenler arasında. Aslında her yaşta ciddiye almak gerekse de 20’li yaşlarda çok da önemsemediğimiz güneşin zararlı ışınlarından korunmaya da artık gerçekten dikkat etmek gerekiyor.

 

Kaynak: Well and Good, Core Power Yoga, Elissa Goodman, Yala Fitness

Foto: Seth Doyle

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up