İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Alkali Beslenme

Çevresel toksinler, şeker, ilaçlar, fazla kafein gibi faktörler vücudumuzdaki asit miktarını arttırmaya neden olur. Uzmanlar, fazla asidik beslenmenin ise zaman içinde vücudumuzu hastalıklara karşı daha korunmasız bir hale getirdiğini söylüyorlar.

Bu sebeple, hakkındaki tartışmalar devam etse de, alkali beslenmenin vücudumuzdaki pH seviyesini dengeleyeceği öne sürülüyor. Alkali diyetin yararları tam olarak kanıtlanmamış olsa da, fazla abartmadan dengeli ve doğru beslenerek sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

İşte bunun için birkaç öneri:

Bol bol su için:

Toksinlerden arınmak ve tüm sisteminizi desteklemek için bol bol su için. Ofiste masanıza bir şişe su koyarsanız, su içmek daha fazla aklınıza gelebilir. İçine damlatacağınız birkaç damla limon ise hem suyu alkalize ediyor hem de C vitamini sağlıyor.

Lenflere detoks:

Günlük antrenmanlar, nefes teknikleri ya da nefese konsantre olan yoga egzersizleri ile lenflerinize detoks yaptırabilirsiniz. Yediklerinize dikkat ederken bir yandan ruhunuzu dinlendirmeniz stres faktörlerini azaltarak vücudunuzda daha fazla alkali kan akışı sağlayacak.

Kahve yerine yeşil çay:

Yeşil çay alkali içecekler arasında bulunuyor. Gün içinde çok fazla kahve içmek yerine kahve miktarını azaltıp yerine yeşil çay eklemeyi deneyebilirsiniz. Sade yeşil çay tadından hoşlanmıyorsanız yaseminlisi oldukça lezzetli.

Öğünlerinize yeşil ekleyin

Yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda alkali ve oksijen bakımından zengin.  Her öğün yemeğinizin yanına salata ya da yeşil yapraklı sebze eklemeyi unutmayın! Ayrıca mümkün olduğunca smoothylerinize yeşillikler ekleyerek  taze sebze suyu içmeyi de ihmal etmeyin.

İyi çiğneyin

Unutmayın, sindirim ağızda başlar. Bunun için yiyecekleri iyice çiğnedikten sonra yutmaya özen gösterin.

Terleyin

Ne kadar çok terlerseniz, vücudunuzdan o kadar çok toksin atarsınız. Vücudunuzdan ne kadar çok toksin atılırsa, vücudunuz o kadar az asidik olur. Bu nedenle spor yapın, hot yoga egzersizleri yapın ya da sauna veya hamama girerek bol bol terleyin! Yaz ayları çok fazla bir şey yapmamıza gerek kalmadan toksinleri atıyoruz neyse ki 🙂

Hareket edin

Düzenli egzersiz yapmak vücudunuzdan asidi atmanızı sağlayacak, bu da kanınızın daha fazla alkali olmasına neden olacak. Dans etmek, yüzmek, koşmanın yanı sıra yoga ve stretching gibi egzersizlerle rutininize farklı karışımlar ekleyin.

Düzenli uyuyun ve stresten uzaklaşın

Stres hücrelerde asit oluşumuna neden olur. Bu yüzden kendinizi mümkün olduğunca stresten uzak tutarak; kendinizi iyi hissedeceğiniz, akıl ve beden bağlantısını dengede tutabileceğiniz ritüeller edinin. Örneğin erken yatın, yapabildiğiniz kadar çok meditasyon yapın, uzun banyo yapın, yemekten sonra yürüyüşe çıkın.

 

 

Kaynak: mbg

Photo by Hoach Le DinhUnsplash


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up