KEŞFET

Nitelikli İş Gücüne Almanya’da Çalışma İzni, Kimler Yeni Yasadan Yararlanabilir?

Bir süredir beklenen Almanya’nın yeni göç yasası 1 Mart itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasa ile Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden insanların Almanya’da oturum ve çalışma izinleri olabilecek. Avrupa’da yaşama hayalleriniz varsa tam zamanı olabilir çünkü o kadar çok giden ve gitmek isteyen var ki, zaten çalışma iznimiz olmayan Avrupa ülkelerinde iş bulmak artık eskisinden de daha zor. Almanya’nın nitelikli iş gücü yasasını zamanında İngiltere’de de olan ve benim ucundan kaçırdığım Highly Skilled Migrant Visa’ya benzettim biraz.

Almanya’da bir çok alanda insan açığı olduğu için böyle bir yola başvurmuşlar ve her sene binlerce insan alacaklarmış ancak herkesi de kabul etmeyecekler. Nitelikli iş gücü sayılabilmeniz için bazı ön koşulları var.

Kimler Nitelikli İş Gücü Kapsamında Bulunuyor?

Üniversite veya meslek okulu mezunuysanız ve okuduğunuz okul/bölümün Almanya’da denkliği varsa bu kısımdan geçiyorsunuz. Buna ek olarak biraz kötü haber Almanca dil bilgisi gerekiyor. Aslında Berlin’de yaşayacaksanız okuduğum ve izlediğim kadarıyla İngilizce ve Türkçe’yle gayet rahat yaşayabiliyorsunuz ve gittikten sonra Almanca öğrenseniz de oluyor ama maalesef bu vize için ön koşullardan biri Almanca dil bilgisi. Gerçi Berlin dışında bir şehirde sadece İngilizce yeterli olmayabilir de…

Denklik ve Dil Bilgisi

Eğer aldığınız meslek eğitiminin Almanya’da denkliği yoksa Almanya’da yeterlilik programlarına katılabiliyorsunuz. Bunun için minimum A2 seviyesi Almanca dil bilgisi istiyorlar. A2 seviyesi Almanca neymiş diye baktım, şuymuş; basit konularda Almanca iletişim kurabilmek. Örneğin kendini tanıt, aileni tanıt, alışveriş yapabilme gibi. DW sitesinde her seviyede Almanca eğitimler bulunuyor, bir göz atın isterseniz.

Dil bilgisine ek olarak bu süre zarfında geçiminizi sağlayacak mali kaynağınız olmasını ve bunu kanıtlamanızı bekliyorlar. Bu şekilde gelen kişilere 18 aylık vize vererek programlarını tamamlamaları için hak veriyorlar.

Eğer üniversite mezunuysanız yine Almanya üniversitelerine denkliği olduğunu göstermeniz gerekiyor. Meslek eğitimi ve yüksek okul denklikleri için şu siteye bakabilirsiniz: Denklik  

Bilgi ve enformasyon teknolojileri alanındaki kişiler şanslısınız! Çünkü size sunulan bazı istisnalar var. Bu alanda tecrübeye sahip olan çalışanlar yıllık minimum 49.690 Euro maaş kazanacaksanız o zaman resmi belge, diploma vs göstermeniz gerekmiyor. Ayrıca B1 seviyesi dil bilgisi şartı da kaldırılmış. Eğer bulduğunuz işte İngilizce yeterli olacaksa, Almanca bilginize çok bakmıyorlar.

Bu noktada biraz kafam karıştı çünkü zaten beklenen Almanca bilgisi A2 denmişti ancak sonra bilgi teknolojileri için B1 şartı kalktı denmiş. Durum şurada netleşiyor: Eğer meslek eğitimi veya üniversite denkliğiniz varsa sizden B1 seviyesi Almanca bilgisi bekliyorlar. Yani A2 seviyesini sadece denkliği olmayan kişilerin katılacağı tamamlayıcı program için belirtmişler.

İş Bulmadan Almanya’ya Gidilebilir mi?

Eğer gerekli koşullara uyuyor ve Nitelikli İş Gücü olarak vize aldıysanız iş bulmadan da Almanya’ya gidebilirsiniz. Almanya size 6 ay boyunca orada yaşayıp, iş arama hakkı veriyor. Fakat 6 ay boyunca geçiminizi sağlayabilecek kaynaklara sahip olmanız gerekiyor. Bir yandan güzel çünkü yurt dışından iş başvurusu yapmak yerine Almanya’da başvuru yaptığınızda iş bulma şansınız artıyor. Diğer yandan ne zaman iş bulacağınız belli değil ve Türkiye’deki evinizi, işinizi kapatıp/ ayrılıp belli bir miktar parayı belki de havaya atmayı göze almak gerekiyor. Zor kararlar…

Eğer konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki video oldukça faydalı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AZ ZAMANDA BERLİN’DE NELER YAPILIR?

Kapak Foto: Ingo Joseph


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up