İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Evinizin Mis Gibi Kokması İçin Aromaterapinin Gücünden Yararlanın

Güzel kokuları her zaman sevmişimdir, zaten kim sevmez ki? Doğal sabunlar, kremler, mumlar, yeni kesilmiş çimenler. Bu yüzden eve taze çiçekler almaya bayılırım ya da yeni açtığım Türk kahvesi paketinin kokusu, oh mis!

Sanırım çocukluğumdan beri meraklıyım kokulara ve şimdi de bu kokular hemen hafızamdaki o anıları canlandırır. Hatta bununla ilgili şu yazıda daha detaylı bahsetmiştim: Koku Hafızası

Şimdi ise kokuların ruha ve bedene iyi gelen, bizi canlandıran veya sakinleştiren özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Zaten bu, aromaterapi bilimi olarak kabul ediliyor. Güzel kokulara olan merakımdan ötürü bu konuyu biraz araştırdım ve favorim olan kokuların ne işe yaradığını sizinle de paylaşmak istedim.

Bitki, çiçek veya meyvelerden elde edilen yağlar sadece güzel kokmakla kalmayıp, aslında üstümüzde birbirinden farklı, bize iyi gelen etki yaratıyorlar. Bu yüzden aromaterapi, anksiyete ve depresyon tedavilerinde de, tedaviye ek olarak kullanılıyor.

Gelin bunların bazılarını birlikte inceleyelim.

Yasemin

En sevdiğim koku yasemin ağacının yeri ayrı. Ağustos gibi çiçekleri açar, Eylül’de iyice etrafı sarar ama gel de İstanbul’da yasemin ağacı bul! 🙂  Ben evde bambu çubuklu doğal yasemin sıvılarını veya esansiyal yağlarını burner/buhurdan aracılığı ile kullanıyorum. (Evet o alete buhurdan ya da buhurdanlık deniyormuş, altına tealight mum koyup, üst çanaklı kısmına su ve bir kaç damla yağ koyduğumuz aparat 🙂

Yasemin çiçeğinin çok güzel kokması dışında bir diğer özelliği vücutta seratonin hormonu salgılanmasını sağlaması ve böylece modumuzu yükseltmesi. Bu yüzden antidepresan özelliği olduğu ve stresi azalttığı, bizi rahatlattığı söyleniyor. Ayrıca uyku sorunu yaşayanlara da öneriliyor.

Sandalwood – Sandal Ağacı

Bir diğer favori kokum sandal ağacı kokusu. Meğer sandal ağacı çok eski yüzyıllardan beri bir çok medeniyet tarafından kullanılmış. Özellikle de Hinduizmde sandalağacı kutsal kabul ediliyormuş. Bu nedenle de her türlü ritüel ve seramonide, doğum-ölüm gibi, sandalağacı kullanılıyormuş.

Sandalağacı yağlarının güzel kokusu dışında baş ağrısına da iyi geldiği söyleniyor.

Lavanta

Aslında lavantaya eskiden beri bildiğimiz çekmecelere koyulan lavanta keselerinden aşinayız. Lavanta kokusunun hoş koku vermesi dışında bizi sakinleştirip rahatlattığını da biliyor muydunuz? Hatta bu yüzden gece uyumanızı kolaylıştırması için yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatılması öneriliyor. Veya yine burner aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Turunçgiller

Limon, misket limonu, portakal, mandalina ferah ferah oh:) Aynı zamanda enerji ve canlılık verip, uyanmamızı, ayılmamızı sağlıyor. Yine bambu çubuğu veya burner ile esansiyal yağ olarak kullanabilirsiniz. Esansiyal yağların doğal olması sağlık açısından önemli, bu nedenle de fiyatları yüksek oluyor. Belki tatlım Antalya’daki gibi etrafımızda turunç ağaçları da yok ama sabah bir dilim greyfurt kesip yiyebilir ya da sıcak suya bir dilim limon atıp içebiliriz. Bu da aynı canlılık etkisini hem tadı hem kokusuyla verecektir. Bir de eskiden sobanın üstüne kabuklarını koyardık, zamanın aromaterapisi 🙂 Bunu da günümüzde portakal-mandalina kabuklarını bir tabağa koyup, ortasına da tealight mum koyarak sağlayabiliriz. Mumla birlikte ısınan  kabuklar odaya çok güzel koku verecekler.

 

Kaynak: Organic Facts, MBG

Kapak Foto:Brigitte Tohm


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up