AVRUPA GEZ-GÖR

Avrupa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Şehirler

Nehirlerden parklara, bisiklet yollarından büyük meydanlara, düzenli ve korunmuş tarihi mimarisi ile Avrupa şehirleri arasında seçim yapmak oldukça zor. Şimdiye kadar görme fırsatı bulduğum Avrupa şehirleri arasında favori ilk 10 önerimi ve mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüklerimi sizler için sıraladım, bir adet de bonus şehir ekledim!

1.PARİS

Devrimin yapıldığı yer,  Notre Dame Kilisesi, Opera Binası gibi tarihi ve sanatsal binaları, muhteşem müzeleri ve bence bir mühendislik şaheseri Eyfel Kulesi…Modanın başkenti ve yemyeşil parkları ile benim için Avrupa’nın bir numarası.

Paris photos: Unsplash

2. ROMA

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin kurulduğu, her köşesi tarih kokan şehir. İtalya’ya özgü güzel yemekler, güler yüzlü, yüksek sesli insanları ile içinizi ısıtan Roma Avrupa’daki favori şehirlerim arasında.

 

3. VİYANA

Tarih, sanat ve klasik müziğin başkenti. Müzeleri ve cafeleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Ayrıca şnitzel sevenler için de ideal bir yer. Sachertorte ve Apfelstrudel ise favori tatlılar arasında. Opera binası olağanüstü ve burada mutlaka bir konser izlenmeli. Grinzing’e giderek canlı müzik eşliğinde yemek yenilebilir, eğlenceli bir yer.

Viyana Photos: Pixabay

4. MADRİD

Yemyeşil  parkları, birbirinden ilginç müzeleri, hareketli restoranları ve barları, sokak sanatçıları ile çok canlı bir şehir. Ayrıca yakınında görülmeye değer, tarihi ve sanatsal öneme sahip küçük şehirler olması özelliği ile de cazip bir lokasyona sahip.

 

5. PRAG

Geçmişe yolculuk yaptığınız hissini veren şehir. Meşhur Karl Köprüsü, Rus işgalinde en büyük direnişin yapıldığı meydan, musevi mahallesi, Kafka’nın evi ile kendinizi adeta bir Ortaçağ masalı içinde hissedeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Prag’la Tanışma

 

6. STRASBOURG

Bir Fransız kenti olmakla beraber yapılaşma tamamen Alman etkisinde. Ortasından geçen nehrin çevresinde Alman stili evler ve çiçekler içinde restoranlar bulunuyor. Nehirde tekne turu, şehir merkezindeki meydanda bulunan ve yapımı 400 senede tamamlanan katedral, Rohan Sarayı, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, Avrupa Yüksek Mahkemesi bu şehirde özellikle görülmesi gereken yerler arasında. Ara sokaklarda gezerken küçük cafe ya da pastanelerde Tarte Flambe ya da pastaların tadına bakmak unutulmamalı.

 

7. COLMAR

Strasbourg’dan Almanya sınırına doğru giderken yol üstünde bulunan masalsı, küçük bir şehir. İçinden Ren Nehri kolları geçen Colmar’ın sembolü leylek. Bir çok tarihi kilisenin yer aldığı şehirde 1200’lerden kalma rengarenk evler yine ağırlıklı olarak Alman stilini yansıtıyor. Küçük bir şehir olduğundan yürüyerek ya da bisikletle gezilebilir.

 

8. POSİTANO

İtalya’nın Amalfi sahilinin bence en güzel yeri. Kıyıya dik inen yamaçlara kurulmuş rengarenk evler, şık restoranlar ve cafeleri ile İtalya’nın en fotojenik ve keyifli yerlerinden biri. Merkezindeki küçük plajda veya yakınındaki diğer plajlarda yüzme imkanına sahip olabilirsiniz. Dilerseniz iskeleden kalkan teknelerle Capri adasına geçebilir veya kiralayacağınız arabayla Amalfi, Ravello, Sorrento ve hatta Pompei’yi gezmeye gidebilirsiniz.

 

9. PAUL de VENCE

Fransa’nın Aix en Provence bölgesinde, arabayla Nice’den 30 dakika uzaklıkta bir köy burası. Kendine özgü taş evlerle çevrili daracık sokaklarda yürürken bir zamanlar Picasso’nun, Chagall’ın, Matisse’nin resim çalışmaları yaptığı atölyeleri görecek; Miles Davis’in çaldığı melodileri anımsıyacaksınız. Yürümekten yorulduğunuzda sokak cafelerinden birinde bir fincan kahve veya bir kadeh şarap içerek gününüzü tatlandırabilirsiniz.

 

10. ST.PETERSBURG

Bizim Deli Petro, bizden başka herkesin Büyük PETRO olarak adlandırdığı Çar tarafından bataklıklar üzerine kurulmuş ve Çarlık Rusya’sına başkentlik yapmıştır. Baltık yakınlığı nedeniyle bir Rus şehrinden daha çok İskandinav şehrini andırır.Kanallar çevresindeki yapılaşma nedeniyle kuzeyin Venedik’i olarak bilinir. Neva Nehri’nde tekne turu yapmak, Nevski Caddesini , Hermitage ve Peterhof Saraylarını gezmek St.Petersburg’da yapılacak en öncelikli aktiviteler arasında olmalı.

Metro istasyonları bile sanat eseri değerinde olan şehirde St. Isaac Katedrali, Rus çarlarının mezarlarının bulunduğu Peter and Paul Kalesi, Opera Binası, Puşkin’in müze haline dönüştürülen evini, bir suikast sonucu öldürülen Çar 2. Aleksandr anısına yapılan Kan Kilisesi’ni (Voskresenia Khristova) görmeden dönmemenizi tavsiye ederim. Bu Çar Osmanlı’nın yıkımına neden olan savaşları kazanmış hatta Yeşilköy önlerine kadar gelmiştir.

 

BONUS

11. LONDRA

Kocaman yemyeşil parkları, ihtişamlı sarayları, gez gez bitmeyen müzeleri, yıllardır sahnelenen müzikalleri, konserleri ve dünya mutfağından çeşit çeşit restoranlarıyla Londra’yı saymamak büyük haksızlık olur! Klasik İngiliz publarında keyifli sohbetler eşliğinde biranızı yudumlamak , futbolun beşiğinde bir maça gitmek, Portobello sokak pazarlarında gezmek… Londra’da yapılacaklar saymakla bitmez…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Londra’da Lokal Gibi Yeme İçme Rehberi

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up