AVRUPA GEZ-GÖR

Avrupa’nın En Sevilen Müzik Festivalleri 2019 Programları

Geçtiğimiz günlerde 90’ların başında İngiltere’de gerçekleşen bir festival görüntülerini izlerken ‘mutlaka şu grupları canlı dinlemek isterim’ diyeceğim pek kimsenin olmadığını fark ettim. Aslında bir sürü yeni ve çok başarılı isim var ama benim en son 2011 yılında konserine gideceğim için çok heyecanlandığım bir isim vardı ama maalesef o konser geçekleşemedi; Amy Winehouse.

Buradan yola çıkarak bir taşta bir kaç kuş hesabı Avrupa festivallerini araştırdım 🙂 Aslında bir sürü büyük festival var, ben sadece bazılarını yazıyorum. TL karşılığında sadece festival bilet fiyatları o kadar yüksek kalıyor ki o yüzden hiç birine ‘bu kesinlikle kaçmaz’ diyemiyorum. Ama tabii ki festival konseptli bir yaz tatili veya zaten yurt dışında yaşıyorsanız bu liste ilginizi çekebilir.

Avrupa Müzik Festivalleri, 2019 Programları

Primavera Sound 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Primavera Sound

Her yıl 190.000’den fazla kişinin katıldığı festival Avrupa’nın en meşhur festivallerinden biri. Pop, rock, hip hop gibi farklı tarzları barından festival, Barcelona İspanya ve Porto Portekiz olmak üzere iki ülkede gerçekleşiyor. Bu yıl line up’ı bence çok iyi değil ama İspanya’da veya yakınlarında yaşıyorsanız festival ruhu için gidilebilir.

Nerede: Barselona, İspanya

Ne Zaman: 27 Mayıs – 2 Haziran 2019

Kimler Var: Solange, Tame Impala, Cardi B, Future

Biletler: €195 tıklayın.

Glastonbury Festival 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Glastonbury

1970’de Jimi Hendrix öldükten bir gün sonra birincisi gerçekleşen festival o günden bugüne devam eden efsane festivallerden biri. Günümüz Avrupa festivalleri içinde tek bir festivale gitme şansım olsa mutlaka Glastonbury’de bulunmak isterdim. Hatta İngiltere sınırları içinde yaşadığım 3 sene içinde neden hiç gitmedim bilmiyorum! Sanırım yağmur çamur ve çadır konsepti beni pek açmadı ve hala işin o kısmı beni pek çekmiyor fakat eminim bundan bir 5 sene daha geçer ve gitmezsem çok pişman olacağım.

Özellikle 90 yılların ortalarından sonra dev isimlere ev sahipliği yapan festival en son 2017 yılında yapıldı ve tekrar bu yıl kaldığı yerden devam edecek.  Biletleri tükendi bile ama bir şekilde ulaşırsınız belki o yüzden detayları paylaşıyorum.

Nerede: Worthy Farm, İngiltere

Ne Zaman: 26 Haziran – 30 Haziran 2019

Kimler Var: The Killers, The Cure, Liam Gallegher, Tame Impala, Wu Tang Clan, Sheryl Crow, Michael Kiwanuka

Roskilde Festival 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Roskilde

Avrupa’nın en büyük festivallerinden bir diğeri her yıl Danimarka’da gerçekleşen Roskilde Festivali. Hatta büyüklük ve efsanesiyle Glastonbury ile karşılaştırılıyor. Festival toplam 8 gün sürüyor ve genellikle büyük isimlere ev sahipliği yapıyor. Bu yıl line up’ında yer alan isimler arasında Bob Dylan, The Cure, Travis Scott yer alıyor.

Nerede: Roskilde, Danimarka

Ne Zaman: 29 Haziran – 6 Temmuz 2019

Kimler Var: Bob Dylan, The Cure, Travis Scott

Biletler: €284 tıklayın.

Awakenings 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Awakenings

Avrupa’nın en iyi elektronik müzik festivallerinden biri olan Awakenings her yıl Haziran ayının sonlarında 2 gün boyunca Amsterdam’da gerçekleşiyor. Techno sevenlerin çok iyi vakit geçireceğine eminim.

Nerede: Amsterdam, Hollanda

Ne Zaman: 29 Haziran – 30 Haziran 2019

Kimler Var: Nina Kravitz, Dave Clark, Ben Klock, Dimitri, Adem Beyer

Biletler: €119’dan başlıyor tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AWAKENINGS FESTIVAL: EN İYİ TEKNO FESTİVALİ

FIB Benicàssim Festival 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, FIB Benicàssim

İspanya’da bir diğer festival FIB Benicàssim. İspanya’nın en güzel plajlarının yer aldığı Costa de Azahar bölgesinde gerçekleşen festival hem deniz tatili hem de müzik için ideal rotalardan biri. Üstelik baya iyi isimler yer alıyor. 2018 yılında Pet Shop Boys, The Killers, Liam Gallagher sahne almış.

Nerede: Benicàssim, İspanya

Ne Zaman: 18 Temmuz – 21 Temmuz 2019

Kimler Var: Kings of Leon, Fatboy Slim, Franz Ferdinand, Lana Del Rey

Biletler: €155 tıklayın.

Mad Cool Festival 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Mad Cool

Yine İspanya fakat bu sefer Madrid’den bir festival. Daha 2016 yılından beri gerçekleşse de çok başarılı line up’ları ile ismini hızlıca duyurmayı başardı. Geçtiğimiz yıl sahne alan isimleri gördüğümde baya aklım kaldı gerçekten. Şöyle ki Pearl Jam, Depeche Mode, Dua Lipa, Arctic Monkeys. Bu yıl ise Iggy Pop, The Chemical Brothers, The Smashing Pumpkins, The Cure gibi isimler olacak.

Nerede: Madrid, İspanya

Ne Zaman: 11 Temmuz – 13 Temmuz 2019

Kimler Var: Iggy Pop, The Chemical Brothers, The Smashing Pumpkins, The Cure

Biletler: €175 tıklayın.

Sziget Festival 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Sziget

Her sene Macaristan’da gerçekleşen festivalin popülerliği her yıl daha da artıyor. Şimdiye kadar diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun fiyatlı olduğu için de Türkiye’den giden baya oluyordu.

Nerede: Budapeşte, Macaristan

Ne Zaman: 7 Ağustos – 13 Ağustos 2019

Kimler Var: Foo Fighters, The 1975, Forence and the Machine

Biletler: €329 ‘dan başlıyor tıklayın.

EXIT Festival 2019

2019 Avrupa Müzik Festivalleri, Exit

2018 yılında ‘Avrupa’nın En İyi Büyük Müzik Festivali’ seçilmiş. Bu yıl neredenyse tüm festival line up’larında gördüğümüz The Cure bu festivalde de yer alacak. Eğer The Cure için bir festivali tercih edecekseniz veya sadece bir festival atmosferi yaşamak istiyorsanız Türkiye’ye olan yakınlığı, vize istememesi ve Euro kullanmaması açısından Exit tercih edilebilir.

Nerede: Novi Sad, Sırbistan

Ne Zaman: 4 Temmuz – 7 Temmuz 2019

Kimler Var: The Cure, Carl Cox, Sofi Tukker, Dimitri Vegas & Like Mike

Biletler: €39’dan başlıyor tıklayın

 

Kapak Foto: David Calderón


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up