İLHAM VEREN HİKAYELER YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ & GEZGİNLER

Yurt dışı Günlükleri: Avustralya Melbourne’de Yaşamak

Avustralya! Dünyanın öbür ucu ve en çok merak ettiğim ülkelerden biri. Sanırım gitsem dönmek istemeyeceğim yerler arasında. Daha görmeden böyle olacağını düşündüğüm bir kaç yer var listemde, Avustralya da onlardan biri! 🙂 Bugün sizinle sevgili Tolga ve eşinin Avustralya’ya nasıl taşındıklarını ve öncesinde bir süre yaşadıkları Etiyopya maceralarını paylaşıyorum.

Merhaba Tolga, öncelikle biraz kendinden bahseder misin? Nerelisin, Avustralya’ya gitmeden önce nerede yaşıyordun, ne işle meşguldün?

Merhaba, İstanbul Kadıköylüyüm. 1979 yılında doğdum, gençliğim Kadıköy-Taksim ekseninde geçti. Avustralya’ya gelmeden önce esasında Türkiye’de değildim. Buraya taşınmamız 2015 yılı, ancak 2013 yılında Kadıköy’deki evimizi kapatıp, eşyalarımızı depoya verip, aldığım bir iş teklifi sebebiyle iki senelik bir Etiyopya tecrübemiz oldu eşim ile.

Eğitimim ekonomi üzerine fakat rastlantılar sonucu askerlik dönüşü hemen iş bularak muhasebeci oldum. Türkiye’de kurumsal ve hatırı sayılır inşaat, gayrimenkul ve alışveriş merkezleri yapım ve yönetimi üzerinde uzmanlaşmış şirketlerde müdürlük yaptım. Etiyopya`ya da yine bir Türk tekstil firmasının muhasebe müdürlüğünü yürütmek üzere taşındık.

Etiyopya’da yaşamak oldukça ilginç olmalı! Daha önce hiç Etiyopya’da yaşamış biriyle tanışmamıştım, biraz oradaki hayatınızdan bahseder misin?

Etiyopya gerçekten eşim ve benim için çok değişik tecrübeler kazanmamıza sebep oldu. Öncelikle Afrika’da göreceli olarak güvenli ülkelerden biri, uluslararası çoğu kuruluşun genel merkezi ve dolayısıyla yabancı çalışanların olduğu bir ülke ve Afrika’da kolonize olmamış ve bununla doğal olarak övünen tek ülke.

Açıkçası yurtdışında çalışan ve yaşayan çok yakın arkadaşlarım var, Etiyopya’ya gitmeden onların fikirlerini aldım ve tecrübelerinden faydalandım. Taşınma surecimiz gergindi doğal olarak ancak şirketin 7/24 güvenlikli, ev – ofis olarak calıştıgımız güzel ve merkezi konumda bir yeri mevcuttu. İki sene boyunca kaldığımız şehir ise Addis Ababa idi… İş dışında kalan vakitlerde ülkeyi gezmek, insanlarla tanışmak, safari yapmak, vahşi yasam ile iç içe olmak gibi çok güzel fırsatlarımız oldu.

Etiyopya’ya en çok hangi motivasyonla taşındınız?

En etkili motivasyonumuz profesyonel bir teklif gereği maddi oldu çünkü ücretimizi USD olarak alacaktık ve Türkiye’de maalesef yapamadığımız bir birikim yapabilecektik.

Peki Etiyopya’dan Avustralya’ya taşınmanız nasıl oldu?

Avustralya fikri aslında 2006 yılından bu yana hep kafamın bir köşesinde yer almaktaydı. Sebebi ise kardeşim ile aynı yere koyduğum arkadaşımın o yıl Avustralya’ya yerleşmeye gitmesi ve benim de gidebilme fikrini kafama koyduğum ancak; o günkü şartlar sebebiyle gerçekleştiremediğim bir ülke olmasıydı. Tabi ki eşimin de bu fikrimden haberi vardı. Etiyopya’da iken hem para biriktirebilmiştik hem de yurt dışında yaşam tecrübesi edinmiştik. Aslında ani bir kararla hızla işlemlere başladık ve kısa ama stresli bir surede hazırlandık. Taşınma sürecimizde profesyonel danışmanlık hizmeti aldık. Eğitimim/mesleğim gereği kalifiye göçmenlik vizesine başvurabilmek için önce master yapmam gerektiği ortaya çıktı ve bu sebeple öğrenci vizesine başvurduk.

Bu sırada, master için başvurduğunda kaç yaşındaydın?

2003 yılında üniversiteden mezun olmuş ve kariyerime başlamış olduğumu düşünürsek tekrar öğrenci olmak pek eğlenceli bir tercih değildi ama hedeflerimiz yerleşmek olduğu için fedakarlık yapmamız gerekliydi. Master için başvurumuzu yaptığımızda ise 36 yaşımdaydım.

Herkes cesaret edemiyor, geç kaldım diye düşünüyor. Bu sebeple yaşını özellikle merak ettim çünkü ciddi fedakarlık gerekiyor. Avustralya’da master yaparken çalışma izni oluyor mu yoksa master bitene kadar birikiminizle mi devam ettiniz?

Master için verilen öğrenci vizesinde haftalık 20 saat yasal çalışma izniniz oluyor. Zaten burada tam zamanlı haftalık çalışma saati de 40 saat yani 20 saat yarı zamanlı bir çalışma suresi sağlıyor, üzerini tamamlamak ise tamamen kişinin yaratıcılığı ile doğru orantılı 🙂 Eşim için ise limitsiz tam zamanlı çalışma izni veriliyor. Birikimimiz ancak okulun bir kısım ödemesi, vize masrafları, sağlık sigortası, uçak bileti (yol 20 saati aşkın olduğu için doğru orantılı olarak çok pahalı) ve hayata başlangıç için ucu ucuna yetti. Bu sebeple ikimiz de çalışmak zorundaydık.

Master sorasında kalmayı nasıl başardınız?

Master için verilen vizenin üzerine ülkeden çıkmanıza gerek kalmadan ekstra 2 yıllık geçici oturum izni alınabiliyor.

Bu sırada İstanbul’a gidip gelme şansınız hiç oldu mu? Çok uzak bir yer, ailenin arkadaşların da kolay ziyaret edebileceği bir yer değil.

Maalesef tatil için hiç gitme fırsatımız olmadı. Geçtiğimiz yıl Nazlı ve Burak Amerika maceralarına başlamadan önce bizim yanımıza tatile geldiler Ocak ayında çok güzel bir yaz tatili yaptık.

Nazlı ve Burak’ın Amerika yolculuğunu buradan okuyabilirsiniz: Yurtdışı günlükleri: ABD Alabama’da Yaşamak

Bu sene ise annem ve babam gelecekti fakat geçtiğimiz Kasım ayında maalesef babamı kaybettik. Nen de ancak o zaman gidebildim kısa bir süreliğine. Virüs öncesinde ise annem gelmişti tatil için, dönüşü de zor ve maceralı oldu.

Çok üzüldüm bu şekilde gelmiş olmanıza:( Avustralya’nın hangi şehrinde yaşıyorsunuz?

Melbourne`da yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl dünyanın en yaşanılabilir şehri olma unvanını maalesef Viyana’ya kaptırdık.

Daha önce hiç Melbourne’e gitmiş miydiniz veya orada hiç tanıdıklarınız var mıydı gitmeden önce?

2006 yılında en yakın arkadaşım buraya geldiği için Melbourne`a geldik dolayısıyla Türkiye’ye tatile gelen buradaki arkadaşlarla gelmeden önce tanışma fırsatımız olmuştu.

İlk taşındığınızda sizin için en büyük zorluklar neler oldu?

En büyük zorluklar tabiki mesafe kaynaklı oluyor. Onun dışında trafiğin tersten akışı ve dolayısıyla arabaların sağdan direksiyonlu oluşu ayrı bir zorluk fakat ülkenin nüfusu az olduğu için gayet sakin bir yasam var.

Yaşadığınız yeri biraz anlatır mısın? En çok nesini seviyorsun?

Şehir merkezinde gökdelenler ve iş merkezleri olduğu için yerleşim alanları genelde şehrin etrafındaki banliyölerde. En çok sevdiğimiz şey ise tüm evler müstakil ve hepsi bahçeli, ayrıca yasadığımız yerde hiç yüksek bina olmadığı için inanılmaz geniş bir gökyüzü görüşümüz oluyor.

Off ne güzel şeyler anlatıyorsun, rüya gibi! Peki hiç ırkçılıkla karşılaştınız mı, yabancılara olan yaklaşım nasıl?

Avustralya kendini muti kültürel bir ülke olarak tanımlıyor ve ırkçılık çok ciddi suç. Türkler dışında Avrupa’nın her yerinden, Asya’dan, Amerika`dan kısaca gerçekten dünyanın her yerinden göçmenler olduğu için herkes kendi mahallesini ve düzenin kurmuş durumda. Bunlara ilave olarak bizlere de Atatürk ve Çanakkale savaşları sebebiyle ekstra bir saygıları var. Zaten her sene Anzac gününde buradan Gelibolu`ya ciddi bir turist akını oluyor.

Son olarak Avustralya’ya yerleşmek isteyenler için neler önerirsin? İlk aşamada neler yapmalılar ve oturum izni için hangi aşamalardan geçmeliler?

Biz geldiğimiz zaman öğrenmiş olduğum bir bilgiye göre ülkelerin birbiri arasında bir derecelendirme sistemleri var ve 2015 yılında bizim puanımız gayet güzeldi, hatta yeni yükseltilmişti fakat yakın zamanda yaşanan üzücü olaylar sebebi ile puanımız düşürüldü ve riskli kategoriye girdik. Tabii bu durumlar geçici ama vize kriterlerini de olumsuz etkiliyor.

Gelmek isteyenlere en önemli tavsiyem Avustralya deneyimi olan hatta hem TR`de hem burada ofisleri bulunan danışmanlık firmalarına gitmeleri ve onların tavsiyelerine göre hareket etmeleri. Ayrıca geçinmek için her türlü işi yapmaya / yapabilmeye hazır olmaları gerekli. Burada kimse sizin geçmişte kendi ülkenizde ne yaptığınıza veya kariyerinize bakmıyor. Oturum izni aslında oldukça zahmetli ve uzun bir süreç ancak Avustralya ve Kanada diğer ülkelere göre en çok tercih edilen ülkeler. Bunun sebebi de diğer ülkelere göre daha kolay oturum izni alınabiliyor ancak koşullar çok dinamik olarak değişiyor ve bu yüzden her şeyi adım adım yapmakta fayda var.

En önemlisi ilk adımı atabilmek, gerisi kolay!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YURT DIŞI GÜNLÜKLERİ: SRİ LANKA’DA YAŞAM – MELLOW HOSTEL


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up