KEŞFET

Aynı Çağda Yaşadığımız İçin Şanslı Hissettiren Yazarlar

Size de oluyor mu bilmem ama ben bazen dünyaya yanlış zamanda gelmişim gibi hissederim… Özellikle kitap okurken yoklar bu duygu beni. İçime dokunan ya da “sanki beni tanımış da yazmış!” dediğim yazarların cümlelerini okurken kendimi onlarla aynı çağda yaşarmışım gibi hissederim. Sanki bugüne ait değilmişim de orada bir yerde onlarla aynı vakitte yaşamış olmalıymışım gibi gelir…

Bir ikinci yeni sofrasında oturduğumu hayal ederim mesela… Sabahattin Ali ile rakı içtiğimi düşlerim ya da Cemal Süreya denize karşı bir bankta tek başına otururken yanına ilişiverdiğimi düşünürüm. Tezer Özlü‘den mektuplar aldığım ya da Bedri Rahmi‘yi resim yaparken seyrettiğim geçer gözlerim önünden. Bir kaç cümle sonra, sarsılır, bugüne dönerim. Bugünün yazarlarına açarım zihnimi; ve bazılarıyla aynı çağda yaşadığım için kendimi fazlasıyla şanslı hissederim.

Hasan Ali Toptaş

Bugünün, Türkçenin en güzel kalemlerinden biri. Yıllar evvel, Gölgesizler kitabıyla tanışmıştım Hasan Ali Toptaş ile. Farklıydı, güçlüydü, zihnimde sarsıcı bir etki yaratmıştı.  Gölgesizler bitti; ama “Kar, neden yağar?” cümlesi beynimde dolandı günlerce. O günden beri, sanırım tüm kitaplarını okudum. Bin Hüzünlü Haz, Sonsuzluğa Nokta, Yalnızlıklar, Kayıp Hayaller Kitabı, Kuşlar Yasına Gider… Tüm cümlelerinde, her okuduğum satırında muazzam bir kelime ustası olduğunu hissettim hep. İyi ki diyorum, iyi ki Hasan Ali Toptaş ile aynı çağda yaşıyorum.

Size tavsiyem, muhakkak bir Hasan Ali Toptaş kitabı okuyun; mesela Kuşlar Yasına Gider‘den başlayın… 😉

Belki bir semtten gelenler, öteki semtten gelenlere geldikleri semti anlatıyorlar o sırada. Böylece, aslında hiçbir zaman hiçbir yere gidilmiyor da, yalnızca gidilmiş gibi olunuyor. Ancak kelimelerle gidiliyor ya da; kalınacaksa kelimelerle kalınıyor, kelimelerle yaşanıyor, kelimelerle gülünüyor, kelimelerle ağlanıyor ve sonunda gene kelimelerle kös kös geri dönülüyor…

*Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş

İhsan Oktay Anar

Issız bir adaya düşsem yanıma alacağım kitapların arasında Puslu Kıtalar Atlası olur, eminim! Puslu Kıtalar Atlası, ilk okuduğum İhsan Oktay Anar kitabı; ama son olmadı. Onun da sözcüklerinin peşinden gittim, kitaplarının çıkacağı vakitlere gün saydım. Elimde sözlükle okudum yazdıklarını. Amat, Galiz Kahraman, Efresiyab’ın Hikayeleri, Suskunlar, Yedinci Gün… Hepsinde başka başka zamanlara yolculuk yaptım; Anar’ın romanları adeta bir zaman makinası gibidir. Özgün, yaratıcı ve insan zihnini saran hikayelerin yaratıcısıdır. İyi ki, iyi ki çağımızın yazarıdır.

Kütüphanenizde mutlaka bir İhsan Oktay Anar kitabı olsun; mesela Puslu Kıtalar Atlası ya da Suskunlar, belki…

Cenneti görmemiz için gözlerimizi açmamız değil; belki de kapamamız gerekir.”

*Efresiyab’ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar

Murat Gülsoy

Beni tanıyanlar bilir, ben sadık bir Murat Gülsoy okuruyum. Hikayeciliğine, akademik geçmişine, yazdıklarına hep hayranlık besledim. Şanslıydım, bir dönem kadar öğrencisi de oldum. Yazının bir matematiği olabileceğini ondan öğrendim; okurluğun nasıl ustalık ve özen gerektiren bir müessese olduğunu ve daha pek çok şeyi de onun vesilesiyle keşfettim, tekrar tekrar.

Kurmaca üstadır; hikayesinin içindeki küçük oyunlarla keyifli bir okuma deneyimi sunar. Bu Kitabı Çalın ile başladı tanışıklığımız; hala her kitabını ilk ben okuyayım istiyorum. Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Nisyan, Bu Filmin Kötü Adamı Benim, İstanbul’da Bir Merhamet Haftası…

Evet, bazı kitaplarını daha çok, bazılarını daha az seviyorum. Ama hep söylüyorum, Murat Gülsoy’la aynı zamanda yaşadığım için mutluyum.

Kurmacaya, hikayeye meraklıysanız ve iyi bir şeyler okumak isterseniz size de bir Murat Gülsoy kitabı okumanızı tavsiye ederim. Mesela Bu Kitabı Çalın ya da belki Nisyan

Benim aynı çağda yaşadığım için kendimi şanslı hissettiğim başka yazarlar da var elbette! Bu yazıda paylaştıklarım,  biri bana sorsa yanıt verirken ilk aklıma gelenler olur:)

Size aynı çağda yaşadığınız için şanslı hissettiren yazarlar kimler, peki?

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İSTANBUL’DA EVİNİZDE GİBİ RAHAT EDİP, KİTAP OKUYABİLECEĞİNİZ MEKANLAR

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up