ASYA GEZ-GÖR

Bali Rehberi Bölüm 3 – 12 Günlük Bali Rotası, İkinci Durak Ubud

Ubud, denizden uzakta daha iç kısımlarda ve kuzeyde bulunuyor. Denizi yok ama doğası inanılmaz! Hayatımda bu kadar çok ağaç ve yeşilin bu kadar fazla tonunu bir arada görmemiştim. Instagram’daki Bali fotoğraflarına baktığınızda gördüğünüz sonsuzluk havuzlarının, meşhur Bali swinglerinin olduğu yerlerin hepsi Ubud’ta.

Eğer müzik, eğlence ve partilemek istiyorsanız Ubud’ta 2 günden fazlası sizi sıkabilir. Gezip görülecek yerler açısından maksimum 2 gün Ubud için yeterli olacaktır. Ama vaktiniz varsa ve lokal gibi takılıp, doğanın tadını çıkarmak, raw food veya organik cafelerden çıkıp, her gün başka bir yoga dersine katılmak isterseniz Ubud gibisi yok diyebilirim.

Ubud’ta Konaklama

Bali’nin diğer yerlerinde olduğu gibi Ubud’ta da konaklama için çok fazla seçenek var. Sonsuzluk havuzu konsepti genellikle merkezden daha uzakta, lüks otellerde oluyor. Bu otellerin de kendi içinde bir skalası var, bazılarının fiyatı çok uçuk bazıları biraz daha uygun. Eğer seyahatinizin bir bölümünde kendinizi konaklama anlamında şımartmak isterseniz, bunu Ubud’a saklamanızı öneririm. Bu otellerin gün içinde şehir merkezine inen shuttle hizmetleri oluyor.

Ayrıca Ubud etkinliklerine katılmak için de şöför ayarlıyorlar. Bali’deki şöför konusundan önceki yazılarda bahsetmiştim, Bali’de toplu taşıma olmadığı için ulaşım genellikle bu tip araçlarla sağlanıyor. İsterseniz tabi ki araba veya motor kiralayabilirsiniz ama Ubud fazla ormanlık, yollar dar, virajlı ve engebeli bilginize.

 

Ubud’un merkezinde ise yine havuzlu villalar, uygun bütçeli oteller veya hosteller mevcut.

Ubud’ta Neler Yapılır?

Otelinizden veya şehir merkezindeki bürolardan tur satın alarak çevreyi gezebilirsiniz.

Tegallalang Rice Terraces

Love, Eat, Pray filminden de hatırlayacağınız Bali’nin bir çok yerinde bulunan pirinç tarlalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri Ubud. Tegallalang Rice Terraces ise unlardan en meşhuru ve yemyeşil, harika bir yer. Erken gidip, kalabalığı atlatmanızı öneririm. Bir Ubud klasiği olan Bali Swing-salıncak atraksiyonunu burada bulabilirsiniz ama buradaki biraz zayıf. O yüzden yaptığınıza değsin D’alas Restoranın yanındaki swing’i yapın 🙂 İki seçenek var biri çok korkunç, diğeri güya çok basit duruyor ama aslında o da korkunç 🙂 Restoranın yemekleri de gayet güzel bu arada, öğlen yemeği için tavsiye ederim.

Luwak Coffee

Bali araştırdığınıza göre Luwak Coffee hikayesini duymuşsunuzdur 🙂 Biz daha sonra zaman kaybetmemek için Canggu’dan Ubud’a geçerken şöförün önerdiği bir tesisi ziyaret ederek Luwak Coffee deneyimi yaşadık 🙂 Normal kahve gibi bir tadı var.

Kutsal Su Tapınağı – Holy Water Temple Pura Tirta Empul

Pirinç tarlalarının yanısıra tapınaklar çok yaygın, özellikle kutsal su Holy Water Temple en popüleri. Hem yerliler hem de turistler gelip buradaki kutsal suyun içine girip, sudan içiyor ve dua ediyor/dilek diliyorlar. Tapınaklara girerken belinize şal gibi bir şey sarmanız gerekiyor, girişte veriyorlar yanınızda taşımanıza gerek yok 🙂

Goa Gajah Elephant Cave

Meşhur tapınaklardan bir diğeri. Mağaranın girişi çok ilginç ama içinde çok bir numara yok. Yine de cennet gibi bahçesiyle görülmeye değer.

Maymun Ormanı – Monkey Forest

Şehrin ortasında bir orman ve içinde bir sürü maymun düşünün, müthiş değil mi? 🙂 Maymunlar, her ne kadar insanların onların evine gelip, gezip dolaşmasına alışmış olsalar da yine de vahşi hayvanlar.

Kesinlikle yemek vermeyin, elinizi cebinize sokmayın! Yemek verdiğiniz zaman bütün ailesi, arkadaşları bağırarak peşinize düşüyor, eğer eliniz cebinizdeyse yemek var sanıp deliriyorlar, hiç gerek yok! Özellikle bebeklere fazla yaklaşmayın. Elinizde telefon, kamera, çanta vs olmamasına dikkat edin.

Campuhan Ridge Yürüyüşü

Gün batımına yakın Campuhan’a gidin. İki nehrin buluştuğu nokta burası ve 2 km süren bu yol üstünde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yol bitince acıkırsanız Kafe isimle yerde yemek yiyebilirsiniz.

Şelaleler

Bali şelaleleriyle meşhur ve Ubud’da Tegenungan şelalesini görebilirsiniz. Ama eğer vakit bulursanız Ubud’un kuzeyinde, bir kaç saat uzaklıkta olan Git Git, Alingaling, Sekumpul şelalerine gidin, biz gidemedik çok fena aklımız kaldı 🙂

Ubud Pazarı

Ubud’un merkezindeki dükkanları zaten gezersiniz diye düşünüyorum. Alışveriş çılgını olmasanız da mutlaka dolaşın, çok güzel otantik şeyler var. Son zamanlarda çok popüler olan ve İstanbul’da gerçekten 3-4 katı fazlasına satıldığına tanık olduğum hasır çantalardan her yerde bulabilirsiniz. Tütsüler, aromatik yağlar, şallar, şalvarlar, yoga kıyafetleri, hediyelik eşyalar, ahşap el oyması objelerden çeşit çeşit göreceksiniz.

Ubud ve Yoga

Eğer normalde yoga yapmıyorsanız bile burada en azından bir yoga dersi deneyimi yaşamanızı öneririm. En meşhuru Yoga Barn, tüm gün boyunca farklı farklı yoga dersleri var. Radiantly Alive, Yoga Barn kadar popüler değil ama ben atmosferini çok sevdim. Tahta yerleri, ferah stüdyoları, sivrisineklere karşı verdikleri vücut yağları, tarlaya bakan camları, dünyanın her yerinden gelen hocaları ve öğrencileriyle çok güzel bir yer. Ben bir Vinyasa bir de yogalates dersine girdim ve ikisini de çok sevdim. Bir de Ubud Yoga House var, burası biraz daha butik bir yer. Özellikle sabah erken saatte kalkabilirseniz gün doğumu seansına katılmanızı öneririm, ben kalkamadım 😀

Ubud’ta Yeme-İçme

Balibuda: Tatlı ve rahat bir yer, hem kahvaltı hem öğlen yemeği için gidilebilir. Yine doğal ve sağlıklı yiyecekler ön planda.

Alchemy: Ubud’un en popüler raw food mekanı. Ferah, geniş, çok güzel dekore edilmiş bir cafe. Veganlar için bir cennet.

La Casita Fonda Mexicana: Eğer meksika yemeği seviyorsanız bu restoranı bir çok blogda okumuştum, biz gitmedik ama sizin aklınızda olsun. Özellikle kokteyllerinin de çok iyi olduğu söyleniyor.

Night Rooster: Küçük bir coctail bar, bir çok blogda kokteyllerinin inanılmaz olduğunu okumuştum ama açıkçası ben çok bayılmadım. Yine de bir akşam bara gitmek isterseniz güzel bir mekan.

Laughing Buda Bar: Ubud’un en popüler barı, baya kalabalık oluyor, canlı müzik de var.

No Mas: Ubud’un sayılı barlarından bir diğeri, küçük tatlı bir bar. Burada da canlı müzik var ve kokteylleri ön plana çıkmış.

CP Lounge: Ubud’taki tak gece kulubü, oldukça meşhur. Biz gitmedik ama gece çıkmak isterseniz sanırım geç saate kadar devam eden tek mekan burası.

 

 

Photo by Jared Rice

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BALİ REHBERİ BÖLÜM 2 – 12 GÜNLÜK BALİ ROTASI, İLK DURAK CANGGU


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up