AVRUPA GEZ-GÖR MEKAN

Berlin’de Yemek

Alman mutfağı çok zengin olmasa da Berlin cafe ve restoran konusunda oldukça fazla çeşit sunuyor ve üstelik her geçen gün yeni mekanlar açılmaya devam ediyor. Sağlıklı beslenmeye tatillerde biraz ara versek de dengelemeyi unutmadan bizim Berlin favorilerimiz şöyle oldu:

1- Burgermeister Kreuzberg’de bulunan çok başarılı bir sokak burgercisi. Üstünden geçen U-Bahn raylarının altında değişik bir havası var. Oturmak için fazla yer yok ancak birkaç masası ve bankları bulunuyor. Alkol satılmıyor ama yakınındaki marketten alıp masanda takılabiliyorsun. Patates kızartması cheese sosla tavsiye edilir.

2-   The Bird, Berlin’deki favori bir diğer burgerci. Amerikan tarzı bir dekorasyonu var. Yumuşacık ekmeği içinde peynir ve karamelize soğanla gelen burgerlere blue cheese, bacon, guacamole gibi çok çeşitli eklemeler yapabiliyorsunuz. Burgerleri kadar steaklerinin de çok başarılı olduğu söyleniyor.

3- Schwarzwaldstuben, Mitte’de bulunan bir restoran. Biz kahvaltı için gittik ve çok memnun kalıp daha sonraki günlerde tekrar gittik. Özellikle omletleri harika ve kahvesi de çok lezzetli. Çok şaşalı bir yer değil biraz Karaköy-Galata’daki kahvaltı edilen mekanları andırıyor. Hava güneşli olduğu için caddeye bakan dışarıdaki masalarında oturmuştuk, keyifli bir mekan.

4- Restaurant Bastard, bir diğer kahvaltı mekanı. Burası biraz daha geleneksel Alman kahvaltısı diyebilirim. Yine çok lezzetli omlet ve yumurta çeşitleri var. Ayrıca taze meyvelerle hazırlanan pancakeler favorilerimizden. Vejeteryan ve vegan seçenekler de sunuyorlar. Kreuzberg’de kahvaltı ya da brunch için bir yer ararsanız burayı deneyebilirsiniz.

5- The Barn, kahve seviyorsanız mutlaka gitmeniz gereken küçük bir kahve dükkanı. İsterseniz oturup orada da kahvenizi içebilirsiniz ya da paket olarak alın aylarca tazeliğini koruyor.

6- Mogg and Belzer: Mitte’de, eskiden jewish kız okulu olan büyük bir binanın içinde yer alıyor. Özellikle sandviçler çok iyi.

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up