AVRUPA GEZ-GÖR

Beyaz Zambaklar Ülkesi: Finlandiya

Kuzey’in soğuk ama güzel insanlarının ülkesi Finlandiya’da rotamızı Helsinki ve Rovaniemi olarak belirledik. İskandinav ülkelerini gezmenin mevsimi kış. Ocak-Şubat dondurucu soğuklar ama Kasım-Mart ayları hem hala bembeyaz kar örtüsü ile kaplı şehirleri görebileceğiniz hem de soğuktan ‘nispeten!’ daha az etkileneceğiniz aylar. Aynı zamanda kuzey ışıklarını görebilmek için de şanslı olabileceğiniz aylar. Yine de kendinizi bu aylarda bile -16,-17 derecelere hazırlayarak gidin. Helsinki’ye İstanbul’dan direkt uçuş var. Lapland’e ise Helsinki’den ayrıca 1 buçuk saat sürecek bir uçakla ulaşmanız gerekiyor. Lapland sanılanın aksine Finlandiya’da bir şehir değil, kuzeyde yer alan bölgenin ismi. Rovaniemi ise Lapland’in merkez şehri. Finnair veya Norwegian Air’in Rovaniemi’ye günde birkaç seferi var.

ROVANIEMI

Lapland’in başkenti Rovaniemi, Santa Claus’un memleketi olarak ünlü. Santa Claus’un köyü olarak geçen ayrı bir bölgesi mevcut. Burada Snowmobile, Husky turları veya Ren geyiği gezisi gibi çeşitli atraksiyonlara katılabileceğiniz gibi, Santa Claus ile tanışıp onunla fotoğraf da çektirebilirsiniz. Her sene dünyanın çeşitli yerlerinden Rovaniemi’deki Santa Claus posta kutusuna 500 binden fazla mektup ve kart geliyormuş, bir tanesini siz de orada yazıp postalayabilirsiniz.

Köy, Kuzey Kutup Daire’sinin girişinde yer alıyor, sembolik olarak bu enlemi de köyde görebiliyor ve Dünya’nın en tepesine geldiğinize dair sertifika  alabiliyorsunuz. Santa Claus’un köyüne Rovaniemi şehir merkezinden 8 numaralı otobüs ile 20-25 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Köye giriş ücretsiz, dilediğiniz atraksiyona ayrıca içeride ücret ödüyorsunuz. Köyde ayrıca birçok hediyelik eşyacı, cafe ve restaurantlar ile birlikte meşhur camlı iglo evlerden oluşan oteller mevcut.

Husky turu burada yapabileceğiniz en güzel atraksiyon, mutlaka denenmesi gerekiyor. Her birinin ismi ve görevi olan bu köpeklere oldukça iyi bakıyorlar, kızaklara binmeden önce bu mavi gözlü sevimli köpekleri sevebiliyor ve besleyebiliyorsunuz. Kızaklara 4 kişiye kadar binilebiliyor ve 2km uzunluğundaki cennet parkurda bu deneyimi yaşamanın maliyeti kişi başı 50 Euro.

Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları için temelde 2 alternatif var, ya şehrin her yerinde ofislerini bulabileceğiniz veya internetten rezervasyonla katılabileceğiniz özel turlar ya da şehirden çok uzaklaşmadan hemen Arktikum müzesinin arkasındaki nehrin üzerinden -evet nehir donmuş olacak- kendi imkanlarınız ile görebilirsiniz.

Turlar genelde sizi araçlar ile alıp şehrin 20-40km uzağındaki karanlık ormanlara götürüp Işıklar’ı görmenizi sağlayabiliyor, fiyatları ise yeme-içme dahil olan veya ısınma ekipmanları veren gibi farklılıklarına göre 80 ile 150 Euro arasında değişkenlik gösterebiliyor. Ama tabi ki kuzey ışıklarını görebilmek tamamen şans ve birçok etkene bağlı, hangi yöntemi seçeceğiniz ise size kalmış. Profesyonel makina götürmenizi ve çok uzun süre beklemeniz gerekeceğinden ısınmak için her türlü kıyafet-ısıtıcı-termos ne varsa hazırlıklı gitmenizi önemle tavsiye ederim.

HELSINKI

Havaalanından metroya bindiğinizde ineceğiniz Central Station Kluuvi bölgesinde yer alıyor ve indiğinizde kendinizi şehrin merkezinde bulabiliyorsunuz. Buradan South Harbour’a doğru yürüdüğünüzde Helsinki’nin en işlek caddesi Aleksanterinkatu’yu gezebilir, yolun sonuna kadar gittiğinizde Senato Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Burada ayrıca meşhur Helsinki Katedrali’ne uğrayabilir, limana doğru ilerleyip Uspenski Katedrali’ni de görebilisiniz. Lokal alışveriş yapmak isterseniz liman kenarında tezgahlar kuruluyor. Dönerken eski pazar yeri Old Market Hall’u da gezmeyi unutmayın. Eğer Esplanadi parkına doğru yürürseniz şehirde görülmesi gereken temel yerleri görmüş olacaksınız. Şehrin hipster mahallesi Kammpi, bu bölgede pek çok güzel cafe, restaurant veya konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

 

Ayrıca şehrin kuzeyindeki Töölö bölgesine de tramvay ile veya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burada ünlü Finlandiyalı besteci Sibelius anısına yapılmış heykeli görebilir, donmuş koy kıyılarında yürüyebilirsiniz. Oraya kadar gitmişken bölgenin en sevimli mekanlarından Cafe Regatta’da bir kahve içmenizi öneririm.

Regatta Cafe

 

Şehire bağlı 6 tane bağlı adacıktan oluşan 18. yy’dan kalma Suomenlinna bölgesine ise yine South Harbour’dan kalkan vapurlar ile ulaşabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu deniz kalesi adacıkları gezip 1 saate yakın sürede tüm adayı turlamak mümkün. Adaya indiğinizde turistler için özel çizilmiş olan Mavi Rota’yı tabelalardan takip edebilirsiniz. Bölgede çok güzel cafeler var, bizim favorimiz Cafe Silo oldu.

BONUS: HELSiNKi’DEN TALİN’E YOLCULUK

Helsinki’den Estonya’nın başkenti Talin’e buzkıran gemiler ile seyahat edilebiliyor. yolculuk 2 buçuk saat sürüyor, gidiş dönüş 22 Euro civarında ve gemiler West Harbour’dan kalkıyor. Bu sebeple eğer Helsinki’de birden fazla gününüz varsa bir tanesini Talin’e ayırmakta fayda var.

Talin, ortaçağdan kalma eski bölgesi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Helsinki’den bindiğiniz gemi yolculuğu oldukça keyifli. Geminin Baltık Denizi’ndeki buzların üzerinden gidişini seyretmek de ayrıca görülmesi gereken bir deneyim.

Helsinki-Talin Yolculuk

 

Talin’de limandan indikten sonra Old Town hemen karşınızda yer alacak. Ortaçağın gotik sokakları, binaları, meydanları ile süslü Talin’de kendinizi kaybedeceksiniz.

 

Rusya mimarisinin örneği Alexander Nevsky katedrali ve 15. yy’dan kalma Avrupa’nın en uzun süredir faaliyet gösteren eczanesi de ayrıca görülmeye değer. Şehrin yukarıdan panoramik muhteşem görüntüsünün fotoğraflanması için katedralden sonra Patkuli ve Kohtuotsa noktalarını bulun.

 

 

Kapak Foto:Vincent Guth

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KUZEY’İN EN SEVİLEN ŞEHİRLERİNDEN BİRİ, 11 ADIMDA KOPENHAG!


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up