KEŞFET

Oyunculuk, Dans ve Müzik: İstanbul’da Beyond Borders Akademisi

Biri Kraliyet Konservatuvarı mezunu bir sanatçı, diğeri yıllardır uluslararası sivil toplum kuruluşlarında proje yöneticiliği yapan, Avrupa Birliği ve BM gibi kurumlarla çalışan bir eğitmen… Onları bir araya getiren ise ”2025 – Dönence” Beyond Borders müzikali.  Hem müzikalin hikayesini, hem de sanat ve eğitim alanında yaptıkları işleri dinlerken büyük keyif alacağınıza eminim.

Merhaba Okan & Ömer sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Okan Yahşi

Okan: Merhaba. Genç yaşlardan itibaren sanatın estetik dilinin insanlara ilham verebildiğine, bir araya getirebildiğine, anlatılmak isteneni yapıcı bir dille başkasına aktarabildiğini fark ettim. Böylece yolumu bir şekilde tiyatro ve müzikle birleştirdim.

Dünya’nın en iyi üç performans konservatuarından biri olan Kraliyet Konservatuarı’ndan onur derecesiyle mezun oldum.  Ayrıca buradan ilk mezun Türk olmak bana ayrı bir mutluluk verdi. Sahne sanatları yönetmeni, oyun yazarı ve yaratıcı drama eğitmeni olarak çalıştım.

Birlieşik Krallık’ta bir süre oyuncu & yazar ve eğitmen olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye gelerek yaklaşık 3 sene önce kurmuş olduğum Beyond Borders isimli sanat ve öğrenme kurumuyla ulusal ve uluslararası alanda kültür, sanat ve öğrenme çalışmaları yapmaktayım. Ayrıca, Medipol Üniversitesi’nde “Çocuk Gelişimi” bölümünde Yaratıcı Drama eğitimleri vermekteyim.

Ömer: Selam. Uzun yıllardır sivil toplum alanında yerel, ulusal ve uluslararası projeler yürütüyorum. Projeler kapsamında koordinatör, danışman ve eğitmen olarak çalıştım ve işim sayesinde dünyanın birçok ülkesinde proje yürütme ve eğitim verme şansı yakaladım.

3 yıldır uluslararası bir sivil toplum kuruluşunda Birleşmiş Miller, Avrupa Komisyonu ve benzer kurumların desteğiyle Türkiye’deki mültecilerin eğitim seviyelerinin iyileştirilmesi ve sosyal uyum süreçlerinin desteklenmesini amaçlayan projelerden sorumlu olarak çalışıyorum. Ayrıca Türkiye’de ve yurt dışında sivil toplum alanıyla ilgili eğitimler vermeye devam ediyorum.

Okan, Royal Academy of Arts’tan derece ile mezun olmuş bir yönetmensin. Ömer sen de yıllardır uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla dünyanın farklı ülkelerinde projeler yapıyorsun. Bu ikilinin yolu nasıl kesişti?

Okan: Yolumuzun kesişme sebebi bizimle aynı alanlarda çalışan ortak arkadaşlarımız. Ama birlikte çalışma anlamında yolunuz nasıl kesişti derseniz, orası biraz farklı:

Bence bu biraz eğitime önem veren profesyonel bir sanatçıyla, sanata önem veren profesyonel bir eğitmenin kesişmesi oldu. Sanat ve eğitim üzerine bir sohbetimiz sırasında sanat alanında bir eksikliği ve eğitim alanında bir eksikliği konuşuyorduk. Konuştuğumuz şeyleri birleştirilerek faydalı bir projeye dönüştürebileceğimizi fark ettik. Her keyifli sohbet gibi bu konuşmamız da orada bitti… Yalnız bir farkla; Sanırım ikimizin de içinde yer etmiş olacak ki ertesi gün birbirimizi arayarak bu müzikal işini yapalım dedik.

Ömer: Okan’la uzun yıllardır tanışıyoruz. İkimiz de birbirimizin yaptığı işleri takip edip, takdirle izlemişiz meğer 🙂 Bunu çok sonra fark ettik. Ortak bir arkadaşımızın yeni ofisine hayırlı olsun ziyareti sırasında denk geldik. Aynı akşam yemekte sohbet ederken fark ettik birlikte çalışmanın vakti gelmiş 🙂 Zaten her işini projelendirmeye alışkın insanlar olarak aynı dili konuşmamız her şeyi çok daha kolay hale getirdi.

Ömer Kaya

Beyond Borders projesinden biraz bahseder misiniz?  Bu projenin ardındaki motivasyon nedir?

Okan: Detaylarına girmeyeceğim ama sanat alanında istediğimiz noktada değiliz. Örneğin insanlar yurt dışına müzikal izlemeye gidiyorlar ama bu gidilen şehirler arasında İstanbul yok. Türkiye’de İstanbul Üniversitesi dışında tam zamanlı bir müzikal bölümünün olmaması bizi sanatın bu alanına itti.

Bir akademi kurarak her dönem 40 gence; oyunculuk, müzik (şan, koro, ansamble) ve dans (modern dans, bale, halk oyunları, break dance, urban, twist, latin) eğitimleri verip sonrasında bu kadroyu profesyonel sanatçılarla birleştirerek İstanbul’a yakışır dev bir müzikal gerçekleştireceğiz.

Ömer: Bizim bir hayalimiz var. Beyond Borders’dan 6 aylık üst düzey eğitim alacak 40 amatör gencin profesyonel oyuncu ve dansçılarla aynı sahnede izleyeni hayran bırakacak ve 2 saatlik masalsı yolculuğa çıkaracak bir müzikali sahneye koymak. Bunu yapabilmek için çok iyi bir eğitim verilmesi gerektiğinin ve bu eğitimin salt sahne sanatları eğitimi olmaması gerektiğinin de farkındayız.

Bu yüzden “art based learning” metodunu kullanıyoruz. Biz yeni bir şey yapmak ve bunu yeni bir yöntemle yapmak istiyoruz.

Proje ne zaman başlıyor? Kaç kişilik bir ekipsiniz? 

Okan : Sahne üstü 40, sahne arkası yaratıcı ekip, teknik ekip, proje organizasyon kadrosuyla beraber yaklaşık 120 civarı.

Ömer: Aslında çoktan başladı. 120 kişilik bir ekibimiz var. Okan ve ben genel olarak koordinasyondan sorumluyuz. Eğitimler, kurumsal ilişkiler, sosyal medya ve iletişim, lojistik ve operasyondan sorumlu arkadaşlarımız var.

Müzikalin yurt dışı ayağı da var bildiğim kadarıyla, hatta BAFTA Ödüllü yönetmen Robert Rae’den danışmanlık alıyorsunuz.  Acaba amaç Dönence 2025 ile global bir etki yaratmak mı?

Robert Rae

Okan: Aynen öyle. Kaliteyi yükselterek gurur duyulacak bir iş çıkarmak bizim için çok önemli. Ayrıca Robert danışmanlığın dışında İstanbul’da bizim gençlerimizle bir söyleşi ve soru-cevap yaparak tecrübesiyle yardımcı olacak. Bu işi profesyonel olarak düşünen gençler Kraliyet Konservatuarı’nın en yetkili kişilerinden biriyle tanışmış olacak.

Kim bilir, belki de Dünya’nın birçok yerinden öğrenci kabul eden Kraliyet Konservatuarı’nı ileride bizimle Türkiye seçmeleri yapmaya ikna ederiz.

Ömer: Biz uluslararası düzeyde bir iş yapıyoruz. Şu anda müzikalin yurt dışı turnesi gibi bir amacı yok, ancak Beyond Borders olarak yurt içi ve yurt dışında yapmayı planladığımız başka işler var. Robert’ın bu işe katkısını çok önemsiyoruz ve tabi ki yaptığımız işi çok daha üst düzeyde bir yere taşıyor.

Aslında müzikalin yurt dışı turnesi de hiç fena fikir değilmiş 🙂 Biz bunu bir değerlendirelim 🙂

Art Based Learning tam olarak nedir? Hedef kitleniz sadece gençler mi yoksa bu öğrenme metodu hayatın tüm alanlarında, her yaş grubundan insanın işine yarayacak bilgiler içeriyor mu?

Ömer: Öğrenmek dediğimiz şey genelde sıkıcı ve insanın uzak kalmayı tercih ettiği bir şey. Öğrenme deyince okul, okul deyince ezber, sınav ve çok düşük seviyede bir gelişme geliyor aklımıza. Biz öncelikli hedef kitlemiz olan gençlerin bireysel ve sosyal gelişimlerini desteklemek için sanatı bir araç olarak kullandığımız bir yöntem kullanıyoruz.

Bu proje özelinde hedef kitlemiz gençler ancak bu yöntem her yaştan insanın öğrenmesini kolaylaştırmak için kullanılıyor tüm dünyada. Zaten bundan sonra projemizde daha geniş bir hedef kitlemiz olacak.

Peki bu sertifika programına katılmak isteyen gençler size nerden ulaşabilir?

Ömer: Web sayfamızda ön başvuru formu var. Ayrıca Instagram ve Facebook hesaplarımızdan da bize ulaşabilirler. 15-25 yaş arası tüm gençlerin katılımına açık programa katılmak için zaman kaybetmeden bizle iletişime geçsinler. Kısıtlı kontenjanımız dolmadan yerlerini alsınlar 🙂

www.beyond-borders.org

Okan: Bizimle sohbetin için teşekkürler. Hem ara sıra kahve içmeye, hem de oyunun galasına bekleriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YILBAŞI PAZARLARI


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up