KEŞFET

Bildiğimiz İnsanların Bilmediğimiz Hayatları: Cep Hikayeleri

Bugün tesadüfen rastladığım ve günümü güzelleştiren bir Youtube kanalından bahsetmek istiyorum size; Cep Hikayeleri. Ben bazen kafamı boşaltmak için tanımadığım insanların konuşmalarından nasıl bir hayatları olduğunu ve günlük pratiklerini tahmin etmeye çalışırım.  Akşam evlerine gittiklerinde kapıyı onlara kim açar, sabah nasıl uyanırlar, neye üzülür neye gülerler merak ederim.

Her gün ekmek aldığımız bakkal, önünden geçtiğimiz kadın, selam verdiğimiz komşumuz, mahallenin yaşlı eczacı amcası… Hiç, günlük hayatımızda dikkatimizi vermediğimiz, önünden geçip gittiğimiz insanların hikayelerini merak ettiniz mi?

Herkesin bildiği gibi, genelde Youtube’da üretilen Türkçe içerikler spesifik konular üzerine oluyor ve bir süre sonra başarılı olan Youtube kanallarındaki içeriğin kalitesi reklama boğulduğu için bozuluyor. Malum herkesin her şeye acelesi olduğu günümüzde insanların uzun uzun bir şeyler okuyacak ya da izleyecek vakti yok. (Ya da kıymetli vaktimizi kıymetsiz şeylere harcıyoruzdur, kim bilir?)

Cep Hikayeleri,  30 yıldır oyuncak toplayan adamın, 60 yıldır Moda’da eczacılık yapan amcanın, lisede muhafazakar kesimin yurtlarında kalmış Taksim sevdalısı delikanlının ikişer dakikalık hikayelerini anlatıyor bize.

Kendi derdinizden tasanızdan sıyrılıp, başka hayatların sıcaklığıyla mutlu olmak isterseniz Cep Hikayeleri Youtube kanalına bir bakın derim. Beni en mutlu eden öykü Üsküdar’da çocuklara kitap okumayı sevdirmek için bakkalının içine kitaplık kuran Kanber Amca’nın öyküsü oldu.

Dünyayı değiştirecek kuvvetiniz, kudretiniz olmasa da olur, durduğunuz yeri, elinizin değdiğini güzelleştirmek için çabalayın yeter, çünkü bence öyle ya da böyle nezaket kazanacak! 🙂

En sevdiğim bir kaç videoyu buraya bırakıyorum, şimdiden iyi seyirler!

Yuva Aranıyor

Kanber Amca

Ney

Behçet Abi

Yeni Moda Eczanesi

Kemal Amca

Oyuncakların Dünyası

 

 

 

 

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up