GEZ-GÖR MEKAN

İstanbul BroPubs

Bropubs dediğime bakmayın kızlar bu pubları siz de çok seveceksiniz. Baştan söyleyeyim ben bir bira uzmanı değilim, her şey sizin için! Bu yüzden bira konusunu biraz detaylı araştırınca gördüm ki kendi içinde bir sürü kategorisi var. Ara ara birbirleri arasındaki farkları hakkında küçük kafa karışıklıkları yaşasam da sizinle İstanbul’un farklı semtlerinde çeşit çeşit biralar içebileceğiniz farklı kategorilerdeki pubları paylaşmaya çalışacağım.

BREWERY & CRAFT BEERS 

Brewery için kendi birasını üreten ve satan yerler diyebiliriz. Craft pub olması için ise o mekanın craft fıçı bira satması lazım bilgisine ulaştım ama açıkçası kavramları biraz birbirine benzettiğimden bu kategoriyi tek başlık altında topluyorum. Tam ayrımını açıklayabilen olursa lütfen yorum bırakın 🙂

Populist 

Bomontiada’da yer alan mekanın biralarının yanısıra müzik ve spor konsepti de ilgi çekici. Şöyle ki bazı günler önemli maçları yayınlarken bazı günler  DJ performansları düzenliyor. Bu arada Populist’in kendi üretimi bira menüsünün dışında yemek menüsü de oldukça zengin. Taş fırında yapılmış pizza mı ararsınız, tütsülenmiş dana sosis mi? Söylemeden geçmeyeyim cheeseburgerleri de baya lezzetli. Ayrıca salata ve tatlıları da mevcut.

Bosphorus Brewery Pub 

Gayrettepe’de yer alan mekan, kendi ürettiği biralarının yanında craft (butik) bira da satıyor.

Taps 

Eskiden Nişantaşı’nda yer alan Taps Bebek’te uzun yıllardır hayatına devam ediyor. Kendi üretimi çeşit çeşit biralarının yanında lezzetli yemekleri de olan Taps güzel mekandır.

Beer Lab 

Beşiktaş’ta Akaretler’de bulunan Beer Lab, zengin fıçı bira çeşitlerinin yanında dünya biraları sunuyor. Çok çeşitli biralarının dışında mekan, çalışanları ve bahçesi ile de ziyaretçilerinden olumlu yorumlar alıyor. Schneider-weisse tap 4, tap 5 buğday birası bulabileceğiniz ender mekanlardan biri.

Zeplin 

Kadıköy Moda’da yer alan Zeplin için; çeşit çeşit carft biraları ve lezzetli atıştırmalıkları ile sanırım artık bir klasik diyebilirim. Sohbet etmenizi engellemeyecek volümde müzikleri ile keyifli bir pub. Haftasonları daha kalabalık olsa da ben tesadüf hep Cumartesi ya da Pazar akşamüstleri gittim ve hiç birinde tıklım tıkış değildi, rahatça oturup muhabbet edebilmiştik. Bir şubesi de Bağdat Caddesi’nde bulunan Zeplin’in bir de Bebek’te şubesi açılmış, görünce şaşırdım ancak henüz oraya gitmedim.

Ayı 

Kadıköy Zeplin’in yanında yine çokça craft bira çeşidi bulunan mekanlardan biri, müzik biraz daha yüksek sesli ve kalabalık bir mekan. Moda şubesine alışık olduğum Ayı’yı Kaş’ta görünce şaşırmıştım ama meğer bir çok şubesi varmış. Şöyle; Ekinoks, Caddebostan, Karaköy, Hisarüstü, Akbatı, Şaşkınbakkal, Acıbadem, Ortaköy.

Joker no:19 

Beşiktaş merkezinde yer alan Joker no:19 craft bira satan mekanlar arasında. Ağırlıklı öğrencilerin tercih ettiği, yüksek sesli bir mekan.

The United Pub 

Beşiktaş’ta çeşit çeşit bira deneyebileceğiniz bir diğer pub da burası.

Kuka Pub 

Beşiktaş Merkezde yer alan Kuka Cafe & Pub farklı çeşitlerde biralar denerken aynı zamanda board oyunları oynayabileceğiniz bir mekan.

GASTRO PUBS

Gastro işin içinde girince biraz yemek&bira kültürünü kapsıyor diyebilirim. Aslında yukarıda saydığım mekanların da bazılarında atıştırmalık bazılarında ise çok daha geniş yemek menüsü vardı. O yüzden bu taraftaki ayrımda da biraz kafam karıştı:)

Beer Hall 

Beşiktaş Akaretler’de yer alan Beer Hall meşhur Alman buğday biralarını bulabileceğiniz ve güzel yemekler yiyebileceğiniz bir mekan. Renkli dekorasyonuyla da öne çıkan mekanda sosis, hamburger ve farklı farklı çeşitlerde patates kızartmaları yiyebilirsiniz. Self servis bir mekan olan Beer Hall genellikle kalabalık ve yer bulması zor olsa da muhabbet etmenizi engelleyecek bir gürültü yok diyecektim ki, sanırım ben hep iş çıkışı bir iki bira içmek üzere uğradım. Biraz araştırdığımda insanların masalarda dans ettiğini okuyunca aynı mekandan mı bahsediyoruz emin olamadım 🙂

Draft Gastro Pub 

Anadolu Yakası’nın farklı farklı noktalarında yer alan (Erenköy, Selamiçeşme, Acıbadem, Moda) Draft Gastro Pub zengin bir yemek ve bira menüsü sunuyor.

Kozmonot 

Nişantaşı, Topağacı’nda açıldığından beri oldukça sevilen, hem zengin bira menüsü hem de lezzetli yemekleri olan tam bir mahalle barı. Ayrıca kokteylleri de gayet güzel. İster iş çıkışı bir iki şey içmeye gidin ister geceyi kapatmak için uğrayın, mahallelinin iyi ki açıldı dediği mekanlardan biri.

Sokrates 

Spor dergisi Sokrates’in Nişantaşı’nın Teşvikiye tarafında açılan bistrosu. Biraz küçük bir mekan olsa da çeşit çeşit biralarıyla birlikte yine lezzetli yemekleri ve başarılı kokteylleri ile de tercih ediliyor. Teşvikiye’de arka arkaya açılan kahvecilerden sonra semte ayrı bir hava kattı.

IRISH PUBS

Aslında daha yukarıda saydığım bir çok mekan yokken, İstanbul’da Irish Publar vardı. Tabii bu mekanlarda sadece İrlanda birası yok farklı biralar da bulabilirsiniz. En popüler birkaç Irish Pub’a örnek vermek gerekirse:

Irish Pub The James Joyce, Taksim

U2 İstanbul Irish Pub, Taksim

Belfast Irish Pub, Moda

The North Shields

 

 

Foto: Maia Eli

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up