AVRUPA GEZ-GÖR

Budapeşte Gezi Rehberi: Beklentilerin Çok Daha Üzerinde Bir Şehir

Budapeşte uzun zamandır aklımda olan bir şehirdi ve sonunda geçen hafta gitme şansımız oldu. Bir kaç ay önce Pegasus kampanyasında uçak biletlerimizi almıştık ve açıkçası çok büyük bir beklentimiz de yoktu. Hayalimde biraz gri, biraz gotik, biraz da Sovyet esintilerinin olacağı bir şehir vardı. Gitmeden önce her zamanki gibi bir sürü yerli ve yabancı blog/vlog araştırmalarımı yaptım ve ‘bence beğeneceğiz’ düşüncesiyle gittim fakat baştan söylemeliyim ki beklentilerimin çok çok üstünde bir şehir çıktı!

Bazı sokaklar Prag’ı çağrıştırırken bazı binalar insanı Londra’da gibi hissettiriyor, sonra bir geniş caddeye çıkıyorsunuz ve aşırı iyi korunmuş barok tarzı binaların arasında kendinizi Paris’te gibi hissediyorsunuz. Giderken Perşembe-Pazar olarak planladığımız seyahati acaba fazla uzun mu tuttuk diye düşünürken, dönüşte mutlaka tekrar gelmeliyiz şeklinde geldik. Şimdi şehri biraz daha kafanızda canlandırabilmek ve gezip gördüklerimizden önerilerimi sizinle de paylaşayım 😊

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Budapeşte Gezi Rehberi: Budapeşte’ye Ne Zaman Gitmeli?

Bir Orta Avrupa şehri olduğu için tahmin edersiniz ki kışın hava baya soğuk. Ama ben soğuk iklimli ülkeleri soğuğunda görmeyi seviyorum. Biraz da İstanbul’da böyle soğuk görmediğimiz için sanırım, kalın kalın ve kat kat giyinip çıkmak sonra sıcak bir mekana girip ısınmak hoşuma gidiyor 😊 Tahminimce yazın fazla kuru ve sıcak olabilir, o yüzden en güzel zaman bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi bahar aylarıdır sanırım. Biz de bir sonraki sefer- mutlaka bir daha gitmeliyiz- ilkbahar ya da sonbaharda gideriz.

Budapeşte Gezi Rehberi: Budapeşte’ye Neden Gitmeli?

Yolculuk 2 saat sürüyor, yani yakın. Tarih, sanat, tasarım, güzel yemekler, craft biralar, hayran kalacağınız mimari yapılar…Ve Euro bölgesi olmamasıyla bir çok sebep var. Macaristan bir Schengen ülkesi olmasına rağmen (Schengen vizesiyle gidiyorsunuz) Euro değil, kendi para birimi olan Macar Forinti kullanılıyor.

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Gezi Rehberi: Budapeşte’de Nerede Kalmalı?

Şehir biliyorsunuz Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor. Bütün hareket Peşte tarafında. Buda tarafında ise hem tarihi bazı yapılar, hem de varlıklı lokallerin yaşadığı semtler bulunuyor. Biz Peşte’de The Magazine Hotel’de kaldık. Temiz ve küçük bir otel, biraz hostelimsi bir hali var hatta ama yeri çok çok iyiydi. Bizim şansımıza odamızdan müthiş St.Stephen Bazilikası’nı görebiliyorduk. Üstelik bir çok yere yürüyerek gidebiliyorsunuz ki yürümeye çok müsait bir şehir gerçekten. Otelde kahvaltı yok fakat fiyat-performans derseniz oldukça iyiydi diyebilirim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by THE MAGAZINE HOTEL Budapest (@themagazinehotel) on

Eğer bu otele gidecek olursanız aklınızda olsun; aslında yeri çok kolay meydanın ortasında. Ama bizim gibi karanlıkta giderseniz ve sokak isimlerini çözemezseniz bazilikaya yüzünüzü dönün, otel sağ tarafta hemen cafe’nin yanında bulunuyor. Büyük bir tabelası yok ama The Magazine Hotel diye bir plakayı binanın üstüne asmışlar.

Budapeşte’yle ilgili söyleyebileceğim tek kötü şey yol sorunca ters ters davranmaları. Elimizde valizler, karanlıkta soğuktan donarak oteli bulmaya çalışırken otelin yanındaki bu cafe’ye sokak adresini gösterip doğru yerde miyiz diye sordum. Adrese hiç bakmadı bile ve wifi var bakabilirsiniz dedi sadece.  Zaten map’imiz açıktı ama bulamadık bir türlü. Baya cafenin yanındaymış aslında otelimiz…Kısacası o cafeye 1 HUF bile harcamayın lanet kadın! 😊

Budapeşte Gezi Rehberi: Havalananından Otele Ulaşım

Birinci seçenek taksi ile gitmek, Oi The Blog’da okumuştum taksi yaklaşık 25 Euro tutuyormuş. Gideceğiniz yere göre tahmini olarak ne kadar tutacağını söylüyorlarmış.

İkinci seçenek minibud shuttle’lar, biz bunu kullandık. Havaalanında standını göreceksiniz, gideceğiniz yere göre yine bir fiyat veriyorlar ve otele kadar bırakıyorlar. İki kişi 22 Euro ödedik. Aslında taksi ile de gidilebilirmiş, baya vakit kaybettik çünkü insanları otellerine bırakırken.

Üçüncü seçenek ise toplu taşıma. Otobüsle şehir merkezine gitmek çok kolay ama daha şehir hakkında hiç bir şey bilmiyorken tercih etmedik. Dönüş yolculuğunda ise çok mantıklı oldu.

Budapeşte Gezi Rehberi: Gezilecek Görülecek Yerler

PEŞTE

St.Stephen Bazilikası

Kaldığımız otelin hemen önünde olması büyük şans oldu çünkü gerçekten çok güzel bir yapı. Burası Budapeşte’nin en büyük kilisesi ve yapımı 50 yıldan fazla sürmüş.Sadece dışarıdan bakmayın mutlaka içine de girin.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Danube Bank

Google Maps’e ‘Shoes on the Danube’ yazdığınızda gideceğiniz yer görülecek en korkunç şeylerden biri olacak. Tuna Nehri’nin kıyısında kaldırımın üstünde göreceğiniz ayakkabı figürleri, 1945 yılında tam bu noktada vurularak nehre atılan insanları simgeliyor.

Budapeşte Gezi Rehberi: Danube Shoes

Parlamento Binası

Budapeşte siluetinin en meşhur yapısı Parlamento Binası mutlaka görülmeye değer. Karşısından görüp fotoğraflamanız için Buda tarafına geçmeniz gerekiyor ama biz hemen yanından görmeyi tercih ettik. Daha doğrusu Danube’den sonra nehir kenarında yürürken bir anda yanına çıktık ve bu müthiş bina da ne böyle derken Parlamento Binası olduğunu fark ettik 😊 1885-1904 yıllarında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun büyüklüğünü simgelemek amacıyla yapılmış.  Eğer isterseniz belirli saatlerde rehberli turlar eşliğinde içeriyi gezebiliyorsunuz.

Burada karşılaştığımız en ilginç şey ise binanın arka tarafındaki bahçeye doğru yürürken metal panellerle çevrili bir alan gördük. Üç tarafı panelle çevrili yerin bir tarafından sanki metro merdiveni gibi aşağı doğru bir kaç basamak var ve karşınızda bir fotoğraf var. İngilizce açıklama bulunmadığı için tam anlayamadım ama üstünde 1956 yazıyor ve metal plakaların üstünde mermi izleri var. Sonradan öğrendim ki 25 Ekim 1956’ta Budapeşteliler Sovyetlere karşı müthiş bir mücadele vermişler. Masum bir protesto şeklinde başlayan bu olay polisin sert müdahalesiyle devam etmiş. Burası da onun anısına korunmuş.

Chain Bridge (Lanchid)

Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan meşhur aslanlı köprü Avrupa’nın en uzun asma köprüsü sayılıyor. Araba trafiğine açık ama kenarında yayalar için de alan var.

Budapeşte Gezi Rehberi: Chain Bridge

Dohany Street Synagogue

Hem içi hem dış çok ihtişamlı olan bu Sinagog Avrupa’nın en büyük Sinagogu sayılıyor. Giriş ücreti kişi başı 15 Euro olan Sinagogu farklı dillerde rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz. Sinagogun bahçesi ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Sinagog’a sığınan ve soğuktan ya da açlıktan ölen Yahudiler’in mezarlarıyla dolu, hepsinin ölüm yılı 1945.

Budapeşte Gezi Rehberi: Dohany Sinagogu

Kahramanlar Meydanı ve Güzel Sanatlar Müzesi

Andrassy Ut Caddesinin sonunda bulunan geniş meydan Kahramanlar Meydanı. Bu meydanda bulunan Güzel Sanatlar Müzesi ise mutlaka görülmeye değer. Girişi kişi başı 10 Euro. İçeride dönem dönem özel sergiler de bulunuyor, mesela şu sıralar Rubens sergisi var. Onun dışında Roma, Yunan, Mısır, Macar tarihine yönelik eserler görmeniz münkün. Ek olarak uzuuunca bir Hristiyanlık bölümü var. İçerideki resim ve heykellerden etkilenmemek mümkün değil ama onların dışında ben en çok binanı kendisine hayran kaldım. Tavanlar, duvarlar, kapılar hepsi ayrı birer sanat harikası.

Budapeşte Gezi Rehberi: Kahramanlar Meydanı

Ayrıca müzenin alt katında vestiyer alanı var aklınızda olsun. Büyük bir müze çünkü boşu boşuna montları elinizde taşımayın, alt kattaki dolaplara ücretsiz olarak bırakabiliyorsunuz. Dolaplar 1 Euro ile çalışıyor ama çıkışta geri alıyorsunuz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Andrassy Ut Caddesi

Burası Budapeşte’nin en meşhur caddelerinden biri. Biz müzeden sonra sadece Opera Binası’nı görmek için gittik ama şuan restorasyon çalışması olduğu için çok da bir şey göremedik. Yorgunluktan öldüğümüz için daha fazla yürümeyerek metro ile döndük. Metro çok işe yarıyor ve kolay. Şehir dümdüz olduğu için ve daha güzel etraf gezildiği için çılgınca yürüyebilirsiniz ama bizim gibi 30 bin adımlara ulaştığınızda artık metroya geçiş yapın derim 😊

Bu arada metro biletinizle tramvay ve otobüsleri de kullanabilirsiniz. Giriş-çıkışlarda damga bastırmayı unutmayın kontrol ediyorlar. Günlük bilet alırsanız damgalatmak gerekmiyor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Vaci Utca

Burası da Budapeşte’nin bir diğer önemli caddelerinden. Bir çok cafe ve mağazanın bulunduğu bu caddeye özellikle arayıp gitmedik ama çok tatlı dar bir cadde.

Gezilecek Diğer Yerler

Peşte tarafında tekrar gittiğimizde görmek isteyeceğim House of Terror Müzesi var. Berlin’dekini görmüştük, ona benzer olacağını düşündüğümüzden ve savaş anılarının yeteri kadar üzmesinden sonra bu seferlik burayı pas geçtik.

Central Market Hall, içerisinde bir sürü yiyecek içecek bulunan kapalı bir Pazar alanı. Aslında burayı merak ettim ama biz daha küçük olan Hold Utca Food Market’a gittiğimiz için buraya gitmedik.

Szechenyi Kaplıcaları, biliyorsunuz Budapeşte kaplıcalarıyla meşhur. Bunlardan en popüler ve büyük olanı ise Szechenyi Kaplıcaları. Biz burayı merak etmediğimiz için gitmedik.

Buda Tarafı

Budapeşte’ye gelmişken aslında Buda’yı da gezmek lazım ama bizim vaktimiz olmadı. Bir sonraki sefer en azından ara sokaklarını, lokallerin yaşadığı yerleri görmek amacıyla bu tarafa da geçeriz diye düşündük. Eğer Buda’ya geçerseniz Askeri Tarih Müzesi, Balıkçı Tabyası, Buda Kalesi, yeraltı labirentleri, Matthias Kilisesi, Trinity Meydanı görebileceğiniz yerler arasında.

Daha fazla uzatmamak için Budapeşte yeme-içme önerilerini bir sonraki yazıya saklıyorum çünkü burası tam bir alternatifler cenneti. İster steakçi arayın, ister glutensiz beslenin, ister şarap meraklısı olun ister craft bira tutkunu herkes için her şeyden çokça var! Yeme-İçme Rehberi için: BUDAPEŞTE YEME-İÇME REHBERİ: RESTORANLAR, KAHVECİLER VE BARLAR

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TİFLİS GEZİ REHBERİ: YEME-İÇME, GECE ÇIKMASI VE GÖRÜLECEK YERLER

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up