AVRUPA GEZ-GÖR

Bir Başka Yunan Adası, Cennet Ada Zakyntos Keşif Rehberi

Zakynthos adasını keşfimiz bizim de tatil rotalarının vazgeçilmezi olan Yunan adalarından birine gitmek için haritayı önümüze açmamız ve kısa bir araştırma yapmamızla oldu.

Zakynthos bildiğimiz Yunan adalarının aksine çok daha uzaklarda, Yunanistan ile İtalya arasındaki İyon Denizi’nde bulunuyor. Ulaşım adada havaalanı olduğu için en uygun uçakla sağlanıyor, Atina’dan tekne veya karadan başka bir vesait ile gitmek çok daha zahmetli ve uzun sürüyor. Biz de İstanbul’dan Atina aktarmalı Zakynthos biletimizi alarak hazırlıklara başladık.

Kalacak yer seçenekleri ada büyük olduğu için otelden, pansiyona veya Airbnb evlerine kadar çok fazla. Kalabalık arkadaş grubu olarak gittiğimiz için biz Airbnb’den ev kiralamayı tercih ettik. Adanın merkezine tepeden bakan Bochali bölgesinden tuttuğumuz ev konum olarak da manzara olarak da şahaneydi.

Adayı gezmek için mutlaka araba kiralamak lazım, taksi veya toplu taşıma fiyat-yeterlilik bakımından çok uygun olmuyor. Adada gidilecek yerlerin mesafeleri de birbirine oldukça uzak, o yüzden programı yaparken günü adanın belirli bir bölgesinde geçirmekte fayda var, yollarda git-gel harap olunuyor yoksa.

ZAKYNTOS’TA NERELERE GİTMELİ?

Adanın en meşhur bölgesi kuzeybatısındaki Navagio (Shipwreck Beach) sahili. Zakynthos aradığınızda karşınıza ilk çıkan görüntü bu sahil. 1980’lerde Türkiye’den İtalya’ya sigara ve alkol kaçakçılığı yapmaya çalışan gemi batığı sahil tam ortasında bulunuyor, bu özelliği ve turkuaz suyu birleşince de ortaya masalsı bir kumsal çıkıyor. Karadan ulaşımı yok, belirli bir yere kadar arabayla gidip oradan ya özel kiraladığınız teknelere ya da topluca tur yapan teknelere binmek gerekiyor. Tur tekneleri kişi başı 10-15 Euro civarında iken özel tekneler biraz daha pahalı olabiliyor.

Tekne ile Navagio’ya giderken yolda Blue Caves’e uğrayıp büyüleyici mağaraların içinde mavi sularda da yüzüyorsunuz. Tekne kaptanlarına bahşiş bırakmak bir gelenek. Navagio’da batık gemiden başka bir şey yok, tekneye binmeden önce yanınıza yiyecek-içecek almanızda fayda var. En güzel saatleri ya sabah erken ya da öğleden sonra daha geç bir saat, çünkü öğlen saati çok fazla turist teknesi sahile yanaşıyor ve kalabalıkta yüzmek biraz zorlaşabiliyor. Navagio dönüşü yine karadan arabayla seyir tepesine çıkıp, bu muhteşem manzarayı bir de tepeden görmeden dönmeyin.

 

 

Adanın güneydoğusu çok fazla beach barındırıyor, adada geçireceğiniz vakte göre bunlardan birinde de bir gün geçirebilirsiniz, deniz adanın her yerinde çok güzel. Biz tercihimizi Kalamaki Beach’ten yana kullandık ve çok memnun kaldık.

Adanın güneybatısında Caretta Caretta’ların evi olan Keri Beach yine görülmesi gereken bölgelerden. Burada kendi küçük teknenizi kiralayıp, kendiniz kullanarak etraftaki mağara ve adacıklara gidip gelebiliyorsunuz. Bölgede kişi sayısına ve saate göre uygun fiyatlara tekne kiralama yapan çok fazla firma da var. Kendinize uygun tekneyi kiralayıp Caretta’ların yaşadığı kumsalları mutlaka gezin.

Yine adanın güneybatısında bulunan Porto Limnionas koyu da görülmesi gereken bölgelerden, koydaki denizde yüzüp çevredeki mağaralarını keşfe çıkın.

 

Biz son günü de komşu ada Kefalonia’ya ayırdık ama burası da oldukça büyük bir ada ve normal şartlarda her birine en az 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Zakynthos-Kefalonia arasında her gün günde birkaç sefer arabalı feribot seferleri var ama günübirlik  gidip gelmek Kefalonia’ya yetmedi.

Kefalonia’da gidilmesi gereken en önemli bölgeler ise tablo ile çizilmiş gibi olan sahil kasabası Assos, suyunun rengine inanamadığımız Myrtos Beach ve doğa harikası Melissani Cave.

ZAKYNTOS’TA NEREDE NE YENİR?

Genel olarak ada Tavernaları ile meşhur. Uzo eşliğinde harika mezeler ve deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir kaç güzel Taverna şöyle:

 

-Orizodes

-Taverna Dimitri

-Ammos Taverna

-Michaelos Taverna

-Yard of Taste

Bunların haricinde Movida Sky Bar’a da kokteylleri için uğrayın.

 

Tüm ulaşım ve tekne ayarlamaları için tavsiye firma: abbatravel.gr ; biz çok memnun kaldık, Andreas’a ve Nico’ya buradan sevgilerle 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KİKLAD’LI PAROS ADASI’NDAN GEZİ NOTLARI


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up