GEZ-GÖR MEKAN

Zanaatkar Meksikalı Craft Ktchn

İstanbul’da eksikilği çekilen mutfaklardan biri de Meksika Mutfağı’dır. Yurtdışında ayaküstü yemek yiyebileceğiniz yerlerde bile çok lezzetli Meksika yemeği yiyebilirken, İstanbul’da böyle bir yer var mı diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Cevabı biz verelim, Maslak’taki Craft Ktchn’da yiyebilirsiniz.Hem de öyle ayaküstü falan değil, şöyle rahat rahat oturarak keyfini çıkara çıkara burritonuzu, taconuzu yiyebilirsiniz.

 Craft Ktchn’in 3 aşamalı menüsü sizin, olası kombinasyonlar arasında kolay karar verebilmeniz üzerine kurgulanmış. Önce ne yemek istediğinizi seçiyorsunuz; burrito, taco, salata ya da tabak. Sonra ana malzemenizi seçiyorsunuz; burada seçki geniş, dana tandır, hindi tandır, ızgara köfte, ızgara tavuk ya da ızgara sebze arasından karar veriyorsunuz. Son olarak yemeğinize lezzet katmaya sıra geliyor. Günlük olarak yapılan ve asla ertesi güne kalmayan özel soslar arasından seçiminizi yapıp yemeğinizi beklemeye koyuluyorsunuz.

Diyelim ki o gün burrito yemeye karar verdiniz, içine de dana tandır koydunuz. Hangi soslarla yemeğinizi tam bir Meksikalı yaparsınız? Siyah fasulye, acı domates salsa, guacamole, sebze sote ve belki de biraz ekşi krema ile…

 

Healthy Fast Food conceptiyle yola çıkan Craft Ktchn’da hiçbir şey ertesi güne kalmıyor. Mutfakta mikrodalga ya da kızartma kullanılmıyor. Et, tavuk, hindi; hepsi 24 saat boyunca marine edilip 6 saat buharda haşlandıktan sonra servise sunuluyor. Aslında bu yönüyle slow food conseptine oldukça yakın Craft Ktchn. Yemek sonrasında ağzınızı tatlandırmak için seçeceğiniz tüm tatlılar ise glütensiz ve şekersiz.

Maslak civarında çalışanlar için farklı bir öğle yemeği seçeneği olabilecek Craft Ktchn’da sağlıklı kahvaltı ve cold brew kahve de var. Kendi fırınlarından çıkan ekmeklerin tandırla büyülü birlikteliğinden doğmuş tandırburger ve %100 antrikot etinden yapılan köftesi ve özel sosuyla hamburger de menüye yakın zamanda katılanlar arasında. Menü’nün parlayan son yıldızı ise chili con carne, Meksika Mutfağı dendi mi ilk 5’e girecek bu yemek, dana tandır cheddar, tavuk rokfor seçenkleriyle de sunulsa da bizim önerimiz 12 saat kısık ateşte pişmiş kıymadan yapılmış hafif acılı ve baharatlı olan seçeneği…

Sağlıklı beslenmeye ve lezzete gösterdiği özenle Craft Ktchn, şehirde denenmeye değecek tek Meksikalı olarak ününe ün katmaya devam ederken kalbimizde yer edecek başka bir şey daha yapıyor. Her gün, gün sonunda kalan yemekleri çöpe atıp ziyan etmiyor ve onları sahipsiz hayvanların beslenmesi için barınaklara gönderiyor.

İstanbul’da yaşayıp yolu Maslak’a düşmeyen yoktur, bir defasında mutlaka burayı da programınıza ekleyin. Sonra zaten yolunuzu Maslak’tan geçirmenin nedenlerinden biri Craft Ktchn olacaktır.

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up