İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Daha Fazla Avokado Yemeniz İçin 6 Neden

Avokado, artık hemen hemen gittiğimiz her restoranın menüsünde bir şekilde kendine yer edinmeyi başarmış çok yararlı bir meyve. Üstelik diğer meyvelerin aksine bolca şeker içermek yerine faydalı yağlar ve vitaminler içeriyor. A,B, C, E, K vitaminleri, protein, fiber, magnezyum, potasyum, demir, folik asit gibi bildiğimiz vitaminlerin neredeyse hepsini ve daha fazlasını içeriyor.

İşte Daha Fazla Avokado Yemeniz İçin 5 Neden

Gözlerinizi Korur

İçerdiği E Vitamini ve lutein (bir tip karotenoid) miktarı sayesinde göz sağlığınızı korumaya büyük katkısı var. Sizi ileri yaşlarda yaşayabileceğiniz katarakt sorunundan korumakta önemli. Lutein aynı zamanda saçlarınızın ve cildinizin genç görünümünü korumaya yarıyor ve ışıldamasını sağlıyor. Karotenoidler havuç, tatlı patates gibi sebzelerde de bulunan antioksidanlardan ve bizi hava kirliliği, UV ışınları gibi çevresel toksinlerden korumaya yarıyor.

Kilo Vermenizi Sağlar:

Yarım avokadonun içinde 3.4 gram fiber bulunuyor. Bu sayede sindirim sisteminiz daha rahat çalışmasını ve çözünebilir fiber, karbonhidratların kırılımını yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor.

Kan Şekerinizi Dengeler:

Yoğun ve yumuşak yapısı içinde bulunan faydalı yağlar kan şekerinizi dengeler ve uzun vadede insülin direncinizi bile stabilize etmeye yarar. Ben avokadoyu salata içinde yemeye daha alışığım ama bir diğer seçenek ise sandviç içinde veya ekmeğe sürerek yemek – tabi beyaz ekmek değil:) Sandviçinizi lezzetlendirmek için tereyağ veya mayonez sürmek yerine -ki zaten mayonez hiç yemeyin bence:)-  avokado ezip sürmeyi deneyebilirsiniz.

Daha Fazla Avokado Yemeniz İçin 6 Neden

Hamilelikte Bebeğinizi ve Kalbinizi Korur:

Her gün bir miktar avokado hamilelik sırasında almanız tavsiye edilen günlük folik asit miktarının neredeyse çeyreğini karşılıyor. Aynı zamanda kalbinizi koruyor.

Kolesterolüzü Düşürmeye Yardımcı:

Avokado aynı zamanda kolestrolünüzü de kontrol altına almayı sağlıyor. Dolayısıyla kalp sağlığınızı bu yönden de koruyor. Yapılan bir araştırmada, beslenmesinde avokado yemeye özen gösteren gruptaki kişilerin total kolesterol seviyelerinin düştüğü, LDL’lerinin düştüğü ve HDL seviyelerinin (sağlıklı olan kolesterol tipi) %11 yükseldiği belirlenmiş.

Daha Fazla Avokado Yemeniz İçin 6 Neden

 

Kansere Karşı Savaşçı:

Avokadonun antioksidan özelliği bazı kanser türleri ile savaşta yardımcı olduğu belirlenmiş. 2007 yılında Seminars in Cancer Biology dergisinde çıkan bir araştırma avokadonun kanserli ve kanser öncesi hücrelerin büyümesine engel olduğunu göstermiş.

 

Kaynak: Draxe, Organic Facts, Best Health Mag, CNN

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up