GEZ-GÖR TÜRKİYE

Huzurun Adresi Datça

Datça’ya Bodrum’dan feribotla ulaşabileceğiniz gibi Dalaman Havalimanı’ndan karayolu ile ulaşmanız da mümkün. Dalaman’dan yol yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Açıkçası Datça için beklentim çok yüksekti ama ilk görüşte Datça’ya bayıldım diyemedim. Fakat; Eski Datça’yı keşfedip daha sonra da merkezde sahili ve ardından koyları görünce huzurun adresi Datça ile ilgili fikrim değişti.

Sahil boyunca sıra sıra dizilen restoranlar akşama doğru hareketlenmeye başlıyor, yoğun sezonda gittiyseniz yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle bayram dönemiyse mutlaka önceden rezervasyon yaptırın. Işıklarla süslenmiş yol boyunca birbirinden lezzetli Ege otları ve deniz ürünü mezelerini yerken bir yandan ayaklarınızı denize sokabilirsiniz.

Nerede Denize Girilir?

Kumluk Plajı: Datça’nın merkezinden sahile doğru indiğinizde karşınıza çıkacak, plajı kum olan tek yer burası.

Taşlık Plajı: Datça Limanı’ndan Kargı koyu yönünde giderken Taşlık plajını göreceksiniz. Merkeze yakın plajlardan biri olan Taşlık plajında da su, Datça’nın her yerinde olduğu gibi masmavi.

Kargı Koyu: Kargı Koyu’nda yan yana birkaç tesis bulunuyor. Şemsiye, şezlong, restoran, duş gibi hizmetleri var. Bayram dönemi aşırı kalabalık olduğundan 11’den sonra yer bulmak çok zor.

Bükler: Merkezden yaklaşık 40 dakika uzaklıkta Mesudiye sahilinde bulunan Palamutbükü’nün upuzun bir sahili var. Sahil boyunca restoranlar ve önlerinde şemsiye/şezlong bulunuyor. Buranın denizi ayrı bir güzel, tüm gün ayrılmak istemeyeceksiniz. Palamutbükü’nden Datça merkeze doğru gelirken Ovabükü ve Hayıtbükü koylarına da uğrayıp mavinin bir sürü tonu arasında yüzme molası verin. Eğer vaktiniz varsa diğer günler bu koylara da uzun uzun zaman ayırabilirsiniz, daha birçok farklı koy bulunuyor. Bir diğer alternatif, Datça’dan sabah kalkan tekne turlarından birine katılıp  akşama kadar tüm koylarda yüzmeye doyabilirsiniz. Hatta bazı tekne turları Knidos’a kadar gidiyor. Yarımadanın en uç kısmında bulunan Knidos’a gitmişken antik kenti gezmeden dönmeyin.

palamutbüküovabüküdatca2

Eski Datça:

Datça merkeze arabayla 10 dakika bile sürmeyecek mesafede bulunan Eski Datça; dar sokakları, taş evleri, taş kaldırımları ve begonvilleriyle bambaşka bir yer. Meydanında Orhan’ın Kahvesi adında bir köy kahvesi bulunuyor. Can Yücel de zamanında buraya sık sık gelirmiş o yüzden Can Yücel kahvesi diyenler de var. Kahve dediğime bakmayın Grolsch bira bile var. Eski Datça’nın daracık sokaklarında gezerken karşınıza Can Yücel sokak çıkacak. Hala Can Yücel’in ailesinin yaşadığı evi de burada bulunuyor.

Datça’da Nerede Yemeli?

Öncelikle Datça’ya ulaşmadan önce, Marmaris – Selimiye yönünden geliyorsanız yol üstünde mutlaka Mavi Pide’ye uğrayın. Orhaniye sapağından hemen sonra göreceksiniz. Eğer sabah saatlerinde buradan geçiyorsanız kahvaltısı için de uğrayabilirsiniz.

Datça’da akşam yemeği için biz Kekik Restoran ve Emek Restoran’a (Kaptan’ın Yeri) gittik ve herşey çok güzeldi. Kekik, ayaklarınıza vuran dalgalar eşliğinde rakı-balık yapabileceğiniz, İstanbul’da bulunmaz cinsten bir mekan. Sahildeki diğer restoranlar da aynı konseptte. Emek restoranda ise deniz manzarasını daha tepeden izleyebilirsiniz.

Hüsnü’nün Yeri sahilde bulunan en popüler yer sanırım, Datça girişine açıkhava reklamı bile vermişler.

Balığa ara vermek istediğinizde Mayistra’da İtalyan pizzası yiyebilirsiniz.

Öğlenleri insan ağır ağır yemek istemez ya, işte bu öğünlerin favorisi ev yemekçi Zekeriya Sofrası.

Badem yemeden dönmek pek mümkün değil çünkü her yer badem dükkanı. Sadece badem değil tabi; badem ezmesi, badem yağı, acıbadem…Kısacası bademden üretilebilecek ne varsa burada göreceksiniz. Meşhur Datça bademi arasında en iyisi nur bademmiş.

eski datcacan yokel dataroll datça

Gece Hayatı:

Datça’da hop hop gece hayatı bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrarsınız çünkü burası sakin, doğayla iç içe bir kafa dinleme yeri. Ancak birkaç bar ve canlı müzik yapılan mekan bulunuyor.

Roll’da deniz manzarası eşliğinde çeşit çeşit biraların tadına bakabilirsiniz. Küçücük bir yer ama tarzı hoşumuza gitti.

Dadyadost çok değerli sanatçılara ev sahipliği yapan canlı müzik mekanlarından biri.

Coop’ta ise her gece farklı bir konsept düzenleniyor. Örneğin bir gece Meksika gecesi, bir gece salsa gecesi gibi. Biz burayı kokteyl bar olarak düşünmüştük ama aslında sadece bar değil aynı zamanda restoran.

Eclipse Bar, Coop’un hemen yanında bulunuyor.

Kısacası Datça; masmavi koyları, sıcak havası, nefis mezeleri ve samimi atmosferiyle huzur tatili yapmak için ideal yerlerden biri.

Son olarak madem Can Yücel Datça ile özdeşleşmiş; 

en uzak mesafe ne afrika’dir,
ne çin,
ne hindistan,
ne seyyareler
ne de yıldızlar geceleri ışıldayan.
en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir
birbirini anlamayan.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up