İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME SAĞLIKLI YAŞAM

Detoks ile Toksinlerden Arınma

Son yıllarda yaygınlaşan bir çok kötü hastalığın sebebinin yediklerimizden kaynaklandığını biliyoruz. Hatta sadece yediklerimiz değil evde kullanılan deterjanların, temizlik malzemelerin, deodorantların, oda kokularının ne kadar çok kimyasal içerdiğini ve bunun da hastalıklara neden olduğunu biliyoruz. Zaten son bir kaç yıldır sağlıklı yemek alternatifleri ve doğal içerikli deterjanlar ne kadar yaygınlaştı, değil mi? İyi de oldu ama keşke fiyatları da bu kadar uçuk olmasaydı.

Her neyse, bir süredir bir kitap okuyorum, adı Arınma. Kardiyolog Dr. Alexandro Junger tarafından yazılmış bir detoks programını anlatıyor. İlgimi çektiği için sizinle de paylaşmak istedim. Zaten yediğime içtiğime dikkat ederim. 10 senedir de özellikle reaktif hipoglisemi nedeniyle mümkün olduğunca karbonhidrat ve şekeri minimumda tutmaya çalışıyorum. Fakat hipogliseminin dışında zaman zaman şiddetlenen gastrit, ülser gibi şikayetlerim nedeniyle bazen ne yiyebileceğimi şaşırıyorum.

Arınma kitabı da bu yüzden ilgimi çekti. Çünkü Dr.Junger’a göre yorgunluk hali, stres, sık hastalanma, mide-bağırsak şikayetleri, anksiyete, migren, depresyon ve hatta çok daha ciddi hastalıkların sebebi vücudumuza giren toksinler.

Kitapta 21 günlük bir arınma / detoks programı öneriyor ama programa gelene kadar kitabın yarısında genetiği değişmiş buğdaydan ve zararlarından, süt ürünlerinden, toksinlerden, hücrelerden bahsedip çeşitli örneklerle anlatıyor. Mesela kafeinin ABD’de en çok tüketilen uyuşturucu olduğunu söylüyor. Herkesin metabolizması farklı olduğu için bazıları için kafeini sindirmek daha kolayken bazıları tarafından çok daha yavaş gerçekleşiyormuş ve bu da kalbin daha hızlı çarpmasına, anksiyete ve strese neden oluyormuş. 21 günlük detoks programında 3 öğünün 2si sadece sıvı olduğundan programı aynen uygulamak bana uygun değil ancak en azından elimine etmek gereken yiyecekler ve yerine konması gerekenlerle programı uygulamayı planlıyorum. Gelişmeleri The Urban Melody Instagram hesabımdan paylaşacağım.

Dr. Alejandro Junger’a göre günümüz modern şehir yaşamında sağlıklı olmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken önemli iki kural var. Bunlar detoks uygulamaları ve gerçek yiyecekler yemek.

1.Detoks

Yediklerimizi hazmetme süreci yemek yedikten yaklaşık 8 saat sonra tamamlanıyor. Sağlıklı bir kişinin, doğal yiyecekler tükettiğinde kendini arındırmak için 4 saate ihtiyacı olurmuş. Ama bu günümüzün toksik yaşam tarzı hesaba katıldığında ortadan kalkıyor. Bu yüzden Dr.Junger her gün 12 saat aç kalmayı öneriyor. Yani 8 saat normal hazmetme süreci ve üstüne 4 saat de arındırma/detoks süresi ekliyor. Mesela yemeğinizi en son akşam 20.00’de yediyseniz ertesi gün sabah 8’e kadar tekrar bir şey yememeyi öneriyor. Bazı diyetlerde mümkün olduğunca geç kahvaltı yapmak da bu yüzden sanırım. Hatta breakfast kelimesi de tam olarak bu anlama geliyormuş, hiç böyle düşünmemiştim. Break-fast, yani breaking the fast/açlığa ara vermek gibi…

Tabi eğer bir detoks programı uygulayacaksanız mutlaka iyi kaynaklardan araştırın, okuyun, doktora danışın ve kendi sağlık durumunuz uygun mu diye de teyit edin yoksa tehlikeli sonuçları bile olabilir. Bu kitabın yazarı doktor olduğu için, yazdıkları takip ettiğim diğer farklı kişilerle örtüştüğü için, Goop’ta Gwneth Paltrow tarafından da önerildiği için (kendisi sağlıklı beslenme konusunda baya hassas biliyorsunuz) ve programı diğer çeşit çeşit detoks programlarına göre daha mantıklı geldiğinden uygulanabilir gibi geldi.

Yediklerimizde detoksa gitmek kadar kimyasal içermeyen kozmetikler, kremler, şampuanlar, deterjanlar, hava temizleyiciler gibi bir çok maddede de detoks yapmak gerekiyor.

2.Gerçek Yiyecekler

Marketteki hazır paketlenmiş ürünlerin zararlı olduğunu zaten biliyoruz. Raf ömrünü uzatmak için eklenmiş koruyucular, renk verici kimyasallar, koku veren maddeler derken bunlar toksin olarak vücudumuza girip kanımızda dolaşıyor. Bu yüzden Dr.Janger, hastalıklardan uzak durmak, erken yaşlanmayı önlemek, hatta bir yandan kilo da vermek için bu ürünlerden uzak durup doğada mevcut bulunan besinleri tüketmeyi vurguluyor. Organik ürünlere yönelmemizi, daha fazla sebze meyve tüketmemizi, sağlıklı tohum ve tahıllara yönelmemizi öneriyor. Geleceğin ilacı ‘ilaçsızlık’ diyor.

Kitabı okur ve programı uygulamayı düşünürseniz siz de mutlaka programın size uygun olup olmadığını şu sayfadan kontrol edin: https://www.cleanprogram.com/pages/health-disclaimer 

Ben reaktif hipoglisemi nedeniyle bana uygun olmadığını düşündüm ve buna alternatif önerisini denemeyi planlıyorum.

Program hakkında daha detaylı bilgi için de aynı site üzerinden inceleyebilirsiniz. Sitede programa destek kit satışları da  varmış ama Türkiye’ye shipping yok, çok da gerekli değil gibi geldi bana. Türkiye’de kitap Arınma adıyla satılıyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GELENEKSEL ÇİN YÖNTEMLERİNE GÖRE ŞİŞKİNLİĞİ AZALTMAYA YARAYAN BİTKİLER


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up