İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Doğada Zaman Geçirmenin Faydaları

Özellikle şu günlerde doğada zaman geçirmeye, temiz havayı içimize çekmeye ve negatif düşüncelerden uzaklaşmaya daha da çok ihtiyacımız var. Doğayla iç içe vakit geçirmenin faydaları herkese her ülkede önerilse de son günlerde olumlu düşünmek, negatiflikten, stresten uzaklaşmak için kendimizi zorladığımız şu günlerde buna daha da çok ihtiyacımız var.

Bu yüzden negatif düşünceler arasında sıkışıp kaldığınızı hissettiğinizde, nereye kaçacağınızı bilemeyip, çevrenizle hep aynı olumsuz durumları konuştuğunuz ve bir çıkış yolu aradığınız şu günlerde sizi bu kaygılı durumdan kurtaracak doğaya dönmenizde yarar var.

İşte Doğada Zaman Geçirmenin Faydaları

Doğada Zaman Geçirmek Sağlığınıza İyi Gelir

Japon araştırmacılar orman banyosunun (ormanın içinde ağaçların arasında oturmak) kan basıncını düşürdüğünü, nabız ve kalp atışı hızını düzenlediğini ortaya çıkarmışlar.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Doğada zaman geçiren çocukların ve yetişkinlerin daha fazla fiziksel aktivitede bulunacaklarından dolayı daha düşük obezite riski taşıdığı görülmüş. Parka, sahile ya da Belgrad Ormanı’na ille de spor amaçlı gitmek zorunda değilsiniz. İster ciddi ciddi koşun, ister top oynayın, isterseniz keyifli bir yürüyüş yapın hepsi, hiç bir şey yapmayıp evde oturmaktan iyidir.

Daha Mutlu Olmanızı Sağlar

Doğada daha fazla zaman geçiren insanların daha az anksiyete ve depresyon gibi problemler yaşadığı ortaya çıkmış. Deniz kenarında ya da parkta yapılan bir yürüyüşün modunuzu iyileştireceğini ve sizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştıracağını unutmayın.

Hastalıklarla Daha İyi Savaşmanızı sağlar

Doğayla içli dışlı olmak imün sistemini gelişmesine yardımcı olur. Böylece virüslere ve mikroplara karşı bağışıklığımız artar.

Beyniniz Daha İyi Çalışır

Doğada zaman geçirmek konsantrasyonumuzu geliştirir ve daha verimli çalışmamızı sağlar.

 Doğanın Ritmine Uyum Sağlar

Şehrin kalabalığından, ışıklarından, elektronik cihazlardan uzakta doğada vakit geçirmemiz doğanın ritmine uymamızı sağlar. Ağaçların yapraklarının hışırtısı, kuşların sesi, çiçek ve toprak kokusu, denizin dalgası başka bir şey yapmadan doğal olarak meditasyon yapmanızı sağlar.  Böylelikle stres seviyeniz azalır, negatiflikten uzaklaşırsınız, daha pozitif hissedersiniz ve daha rahat uyursunuz.

 

Kaynak: mbg, apa


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up