İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Immune Sistemini Güçlendirecek 15 Doğal Besin

Şubat ayına kadar geldik ama bir süre daha kışla beraberiz. Soğuğun sertçe hissedildiği şu günlerde nezle ve grip gibi hastalıklar da sert geçiyor. Her kış nezle, soğuk algınlığı gibi şikayetleri hafif hafif atlatsak da, sanırım bu yılki kadar çok grip yüzünden yataklara düşen görmedim. Düzenli ve dengeli bir beslenme programı izlemek, egzersiz yapmak, sigara içmemek, aldığımız alkol miktarına dikkat etmek ve iyi bir gece uykusu almak gibi faktörler immune sistemini güçlendirmekte etkili olsa da, bir kaç basit doğal taktiği de değerlendirmekte fayda var.

 1. Somon

Buzluğunuzda somon balığı bulundurmayı ihmal etmeyin. Hem hazırlaması kolay hem de somon balığına pembe rengi veren astaksantin, immune sistemini hızla kuvvetlendirmeye yarıyor.

 1. Limon

C vitaminin immune sistemine katkısını hepimiz biliyoruz ama limonun polifenoller içerdiğini ve bunun limonu daha da sağlıklı hale getirdiğini biliyor muydunuz? Salata ve sebzelerinize limon sıktığınız gibi bir sürahi içine birkaç dilim limon ekleyerek gün içinde limonlu su içebilirsiniz.

 1. Sarımsak

Immune sistemine destek kuvvetlerden bir diğeri hiç şüphesiz sarımsak. Özellkle çiğ olarak yenmesi tavsiye ediliyor. Doğal bir antibiyotik sayılan sarımsak sayesinde vücudunuz virüslerle savaşabilir ve sizi hastalıklara karşı korur.

 1. Maydanoz

Yediğiniz onca çiğ sarımsak üstüne hem nefesinizi doğal yoldan ferahlatacak hem de içerdiği kumarin sayesinde beyaz kan hücre aktivitelerinizi kuvvetlendirecek. Salatanıza ekleyeceğiniz doğranmış maydanoz, dövülmüş sarımsak ve taze limon suyu ile hepsini bir arada yiyebilirsiniz.

 1. Mantar

Mantar, yemeklerinize ekleyebileceğiniz ilginç bir garnitür çünkü aynı bizim gibi mantarlar da güneş ışığı sayesinde D vitamini alıyorlar. Bu yüzden güneş ışığında yetişmiş mantarları tercih edebilirsiniz. Immune sisteminizi destekleyecek, D vitamin kaynağı olan tek bitki mantar.

 1. Renkli Biber

Büyük renkli biberler önemli birer A vitamini kaynağı.

 1. Arpacık Soğanı

Bu küçük soğanların anti-bakteriyel özelliği bulunuyor . En çok verimi ince ince dilimleyerek ya da doğrayarak alabilirsiniz. Büyük soğanlara göre daha tatlı ve lezzetliler ama diğer tüm soğanların da anti-bakteriyel özelli bulunuyor.

 1. Zencefil

Mutfağınızda taze zencefil bulundurmayı unutmayın. Hem hazmı kolaylaştırıyor hem de özellikle soğuk algınlığı, öksürük gibi şikayetlerde ideal. Çorbalarınıza ekleyebilir veya katı meyve sıkacağında sebze/meyve sıkarken içine küçük bir iki parça atabilirsiniz. Tadı yoğun ve biraz acı olduğu için fazla koymamak gerekiyor. Ayrıca hoş kokusu diğer içeriklerin kokusunu bastırdığından özellikle sebze sevmeyen kişilerin zencefil kullanmasını tavsiye ederim.

 1. Acı Biber

Taze kırmızı ya da yeşil acı biber inanılmaz derecede immune sistemine destek sağlıyor. Çok miktarda A ve C vitamin içeriyorlar.

 1. Probiyotik

Yoğurt gibi probiyotik içerek besinler sayesinde immune sistemini güçlendirebilir, vücudunuzu bakterilere karşı korursunuz. Özellikle keçi sütünden yapılan yoğurtta daha fazla miktarda bulunuyor.

 1. Balkabağı ve Ayçekirdeği

Balkabağı ve ayçekirdeği vücudumuzdaki zink seviyesini güçlendirmeye yarıyor böylece enfeksiyonlar daha hızlı iyileşiyor ve ayrıca sizi soğuğa karşı koruyor. Zink içerek diğer besinler; kırmızı et, nohut, yumurta.

 1. Tarçın

Tarçın; özellikle sindirim sistemi ve immune sistemi için oldukça yararlı. Bakterilerin çoğalmasını engelliyor ve eğer soğuk algınlığınız varsa daha hızlı iyileşmenize katkı sağlıyor. İçeceklerinize eklemeyi unutmayın.

 1. Portakal

Enfeksiyonlarla savaşmak için vücudunuzda yeteri kadar C vitamin olduğuna emin olmalısınız. C vitamini vücutta depolanmadığı için her gün çeşitli yiyecekleri birleştirerek vücudunuza C vitamin almalısınız. Eğer portakal sevmiyorsanız onun yerine daha fazla domates, bezelye ve biber yiyebilir ya da sıcak suya limon atarak C vitamin alabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan C vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

 1. Karpuz

Karpuzun immune sistemine katkı sağladığını biliyor muydunuz? Özellikle A, C ve B6 vitaminleri içerdiğinden oldukça faydalı ve kemikleri kuvvetlendirirken bir yandan da immune sisteminin dengeli olmasını sağlıyor. Ancak diğer yandan fazla şekerli bir meyve ve ayrıca ülkemizde kışın hormonlu karpuz yemek de fayda sağlayayım darken daha kötü sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden mevsiminde, limitli miktarda yemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

 1. Brokoli

Haftalık yemek planınızı düşünürken brokoliyi ilk sıralarda dahil ettiğinizden emin olun. Pişirmek yerine çiğ yerseniz daha besleyici olacaktır.

 

 Kaynak: Holland&Barret

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up