KEŞFET

Bir Yılın Ardından, Düğün Organizasyonunuzda İşinize Yarayacak Tavsiyeler

Yine bir düğün sezonunun tam ortasındayız ve bizim birinci yıl dönümümüze bir kaç gün kalmışken sizlerle düğün hazırlığı sürecinde öğrendiklerimi ve bir kaç önerimi paylaşmak istedim.

MEKAN

Düğünlerle ilgili öğrendiğim ilk şey ve beni çok şaşırtanlardan bir tanesi mekanların doluluğu olmuştu. Daha sonra bir çok şeye şaşırmaya devam ettim ama mekanların 1 sene öncesinden bile haftasonlarının full olması baya ilginçti. Bu yüzden daha 8 ay var hallederiz demeyin mekan konusunu en baştan kapatın.

Düğün planlarken o zamana kadar çok detaylı düşünüp hayaller kurmamış olsanız bile belli bir şeyler illa ki kafanızda oluyor. İş gerçeklere geldiğinde ise farklı durumlar söz konusu olabilir, çok fazla kafanıza takmayın derim. Mekanların genellikle minimum davetli sayısı limiti var, mesela düğününüzü haftasonu yapmak istiyorsanız min. 350 davetli şartı filan gerekebiliyor ya da döviz kurları nedeniyle aldığınız teklifler çok uçuk olabiliyor. Ya da tam mekanı buldum diyorsunuz ama yağmur olma ihtimaline karşın size sunulan çözüm içinize sinmiyor gibi gibi… Biz neyse ki çok fazla mekan gezmeden aradığımızı bulduk ama öncesinde güzel bir excel listem olmuştu 🙂 Mekan, davetli sayısı, menü, fiyata dahil edilen hizmetler ve bütçe karşılaştırması için tavsiye ederim.

ORGANİZASYON

Mekanı seçtikten sonra konu organizasyona geliyor. Bazı mekanlar organizasyonu paketi içinde sunsa da genellikle organizasyon mekandan bağımsız bir kalem olarak bir anda hayatınıza giriyor. Mekanlar size birlikte çalıştıkları organizasyon firmalarını söylüyor ve siz de fotoğrafçı, DJ, süsleme gibi konularda her biriyle ayrı ayrı konuşuyorsunuz. Biz açıkçası buna üşendik ve mekan seçeneklerimizi buna göre de eledik. Benim için en önemlisi müzik ve fotoğraftı çünkü düğününüzün ne kadar eğlenceli olacağı bence en çok müziklere bağlı ve fotoğraflar da size kalacak en güzel anı. Bu yüzden riske atmaya biraz çekinsem de ‘düğün’ kelimesini duyan sektör insanlarının verdiği çılgın teklifler sonucunda ‘biz zaten ayrı ayrı uğraşmamak için paket teklife ok demiştik’ diye düşünerek mekanımıza güvenmeye karar verdik. İyi ki de öyle yapmışız çünkü hayatımın en güzel partisinden geriye kalan fotoğraflar ve tüm gece deli gibi dans etmemizi sağlayan DJ’imiz beni çok mutlu etti.

GELİNLİK

Kişiden kişiye çok değişiyor ama değişmeyen kural hazır da alsanız, diktirseniz de üstünüze uygun hale getirmek için zamana ihyacınız olacak. Bu yüzden son ana bırakmayın, önceden alın. Zaten biliyorsunuzdur ama yine de söyleyeyim gelinlik için Vakko Wedding, Pronovias, Beyaz Butik ve Oleg Cassini akla gelen ilk isimler. Ayrıca Kadıköy’de bir çok gelinlik mağazası da bulunuyor. Bu arada düğün dendiğinde www.dugun.com gerçekten çok iyi bir kaynakmış onu da bu süreçte fark etmiş oldum. Gelinlikten, kuaföre, mekanlardan, davetiyeye düğün konusunda aradığınız her şeyi bu sitede bulabilirsiniz. Çoğunu yine kendi kafama göre yaptım ama yine de fikir vermesi için göz atın derim.

DAVETİYE

En güzel davetiye, tasarımcı arkadaşınızın size özel özenle hazırladığı davetiyedir. Bizim davetiyemizi canım Elçin Tözge yapmıştı. Kendi düğün davetiyelerini, websitesini ve program detaylarını da kendisi yapmıştı, buradan görebilir dilerseniz kendisiyle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.  Davetiye Baskı için ise Çağlayan’da bir çok dükkan var.

AYAKKABI

Gelin ayakkabısı Divan Kundura‘da yaptırılırmış, Anadolu Yakası’nda da Divanni varmış, öyle demişti bütün kızlar. Ayağınızın kalıbını alıp, tam size uygun olacak şekilde yapıyorlar gerçekten. Benim için önemli olan uzun olmaktansa, rahat olmaktı bu yüzden çok yüksek olmayan gelin ayakkabılarım ne kadar rahat olsa da masaları gezdikten sonra spor ayakkabıya geçmiştim.

SAÇ VE MAKYAJ

Üzülerek söylüyorum bunun normal fiyatı yok. Gerçekten düğün ve gelin kelimesini duydukları anda insanların gözlerinde dolarlar dönmeye başlıyor. Başka ülkelerde de düğünlerde bu kadar çıkarcılık var mı gerçekten merak ediyorum. Kuaföre söylemeden yaptırayım deseniz o zaman da duvağı sonra kendim takabilir miyim diyorsunuz. Aslında takması da çok basit ama insan yine de bir şüphe ediyor ve riske atmak istemiyor. Bir de bütün fotoğraflarda o saç ve makyaj olacak o yüzden güzel olsun istiyorsunuz, yapacak bir şey yok.

NİKAH ŞEKERİ

İstediğiniz kadar sade olun yine de ıncık cıncık bir sürü şey düşünmek zorunda kalacaksınız. Acımasız olmak istemem ama bu kadar detay arasında bir de davetlilerin çoğunun masada bırakıp gideceği ya da eve gidince çöpe atacağı nikah şekerine ve tabii bir de onu neyin içine koyacağınız konusuna maddi manevi zaman ayırmak istememiştim. Bu arada genelde tekil konuşuyorum çünkü damatlar çoğunlukla bu detaylarla ilgilenmiyor ve birinin ilgilenmesi gerektiğinden iş başa düşüyor 🙂 Sonuç olarak biz nikah şekeri yerine WWF’ın Mutlu Gün Bağışı konsepti altında hazırladığı kitap ayraçlarından satın alarak, davetlilerimiz için yunus evlat edinmeye karar verdik. Dilerseniz benzer konseptler TEMA Vakfı, LÖSEV, HAÇİKO gibi alternatifler de mevcut.

MÜZİK

Düğünün en önemli kısmı, sizi yansıtan, hem sizin hem de davetlilerin eğlenmesini sağlayan kısım. Bazı çiftler dışarıdan ayrı DJ getirmeyi tercih ediyorlar. Biz mekanın DJ’i ile ilerledik ama kendisine uzuuuun bir liste verdik.Tamamen listeye sadık kalmasa da kimse 1 dakika bile oturmadı ve hepimiz çok eğlendik. Hiç bir şeye çok takılmıyorsanız bile müzik konusuna özen göstermenizi tavsiye ederim. Son bir bonus, DJ’e verdiğimiz listeyi aşağıda Spotify listesi olarak paylaşıyorum.

EKSTRA DETAYLAR

Organizasyon şirketiyle çalıştığınızda çiçekler, süslemeler, giriş yolu, taklar, şeker masaları vs bir sürü öneri sunuyorlar. Herkesin tarzı, hayali, istekleri farklı, dilerseniz sonsuz seçeneğiniz var. Bizim istediğimiz sade ama şık olmasıydı. Her yeri birden süsleyip, hiç bir şey eksik etmemektense küçük detaylar benim için daha önemli olduğundan daha çok onlar üzerinde durdum.

Örneğin çiçeklerin mutlaka canlı çiçek olmasını ve açık renk pastel tonlarda olmasını istemiştim. Onun dışında kalan ıvır zıvır işlerle kendim uğraştım. Mesela, biraz klasik ama misafirlerin mekana girdiği ağaçlı yolda çocukluğumuzdan itibaren olan, ailelerimizle ve arkadaşlarımızla olan güzel anılarımıza ait fotoğraflar asılı olsun istemiştim. Kokteyl sırasında Temmuz’un sıcağında misafirleri ferahlatacak hem de görüntü olarak çok hoşuma giden bir köşe yapmıştık; çilekli naneli detox suyu ve sangria. Bir de size gecenin sonunda çok güzel bir hatıra olarak kalan anı defteri yaptırmıştım. Internette bulduğum anı defterleri biraz klasik olduğundan bu arayışım sırasında www.profesyonelnedime.com ile tanışmış ve soru-cevap şeklinde olmasını istediğim anı defterimi kendisi yapmıştı. Hem görüntü olarak bizi yansıtan hem de gece sonunda çıkan komik cevaplarla harika bir hatıra edindik,  tavsiye ederim. Profesyonel Nedime, sadece anı defteri değil baya nedime hizmeti veriyor bu arada. Çiçeklerden, mekan seçimine, gelinlikten makyaja düğün organizasyounuzla ilgili her konuda kendisine gönül rahatlığıyla danışabilirsiniz.

NEDİMELER

Nedime demişken; kız kardeşler, kız arkadaşlar, teyzeler… İyi ki varlar! Provalarda, hazırlık aşamasında, mekanda organizasyondan bağımsız yaptığınız süslemelerde, bekarlığa vedada- ki benimki 2016 yazındaki malum olaylardan ötürü iptal olup ertelenmek zorunda kalmıştı- artık sıkılıp daha fazla uğraşmak istemediğiniz her anda yanınızda olmaları çok şahane!

Özetlemek gerekirse,

* Aksilikler yaşarsanız bunun gününüzü mahvetmesine izin vermeyin.

* Detaylarda boğulmayın

* Midenize en az dokunan alkolü tüketin

* Arada yemek yemeyi unutmayın

*Bol bol dans edin ve çok eğlenin

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up