İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Erkekler Neden Pilates Yapmalı? Eski Ironman Dünya Şampiyonu Guy Leech’in Yorumlarıyla

Pilates’in sadece kadınlar için olmadığını ve erkekler tarafından da tercih edildiğini biliyorsunuz. Ama yine de Pilates’e erkekler tarafından daha mesafeli bakılıyor. Herhalde uzun yıllardır ağırlıklı olarak kadınlar tarafından yapıldığı için yeterince erkeksi bulunmuyor. Veya bazen ‘ben yeterince esnek değilim, beceremem’ gibi düşünceler duyuyorum. Bir de ‘Pilates spor değil, yeterince kas çalıştırmıyor ve kuvvet gerektirmiyor’ gibi söylemler oluyor. Bu gibi düşüncelere eski bir Dünya Ironman Şampiyonu olan Guy Leech’in yorumlarıyla cevap vermek istiyorum. Belki erkekler için daha etkili olur 😊

Pilates Esnekliğinizi Arttırıyor

Erkeklerin genelde tercih ettiği ağırlık antrenmanları kaslarının kısalmasına neden oluyor. Biceps curl, bench press, squat ya da koşu gibi egzersizler her ne kadar harika ve çok etkili egzersizler olsalar da, zamanla esnekliğin azalmasına sebep oluyor. Kaslar kısalıp, esneklik azaldığında ise sakatlanma riski artıyor ve kronik ağrılar oluşuyor. Kuvvet egzersizleri kesinlikle önemli ama ağırlık kaldırma kapasitenizi arttırmak ve bunu yaparken de sakatlanmalardan uzak durmak istiyorsanız, kuvvet antrenmanlarınızı kaslarınızı uzatmaya yarayacak egzersizlerle dengelemelisiniz.  ‘Reformer Pilates kaslarınızı uzatırken güçlenmenize de yardım ediyor. ‘Limitlerimi en son noktasına kadar zorladığım uzun yıllardan sonra bu tam da benim ihtiyacım olan şeydi’ demiş Guy Leech. Spor doktorunun kendisini Reformer Pilates yapmaya ikna etmesi 2 yıl sürmüş ve sonunda bel ağrıları nedeniyle daha fazla itiraz etmeyip başlamış. ‘Tek pişmanlığım, daha önce denememiş olmam’ diyor.

Güçlü Bir Altyapı Oluşturuyor

Sağlıklı ve yapısal olarak iyi çalışan bir vücut, güçlü ve naturel olarak hizalı bir omurga ile mümkün. Fakat bir çoğumuz gün boyunca yanlış şekilde durduğumuz için (masa başı ya da araba kullanırken) ya da egzersiz yaparken yanlış pozisyonda olduğumuz için, çoğumuzun omurgası zayıf olabiliyor ve bu postürümüzü de etkiliyor. Sonuç olarak egzersizleri tam kapasite yapamamamıza neden oluyor ve tabi ki gelecekte oluşabilecek sakatlanmalara neden ouyor. Leech’e göre Reformer Pilates; hem derin kasları güçlendiren, hem de naturel omurgada kalmanızı destekleyerek limitlerinizi zorlamaya yardım eden ve bunu güvenli bir şekilde yapmanızı sağlayan tek egzsersiz metodu.

Kaslanmanızı Sağlıyor

Doğru şekilde yapılan Pilates egzersizleri ağrıları azaltıyor, sizi güçlendirip esnekliğinizi arttırıyor ama tshirt’u çıkarınca ne olacak diyorsanız Leech buna da cevap vermiş. Diyor ki, ’20 yıldır karın kaslarım hiç bu kadar iyi görünmemişti. Tabii ki fitness kariyerimin en üst seviyesindeyken olduğum gibi görünmüyorum ama düzenli bir şekilde haftada 4 gün Reformer Pilates yapmaya başladığımdan beri, 3 kilo kas aldım ve gayet iyi görünüyorum. Ayrıca kendimi güçlü de hissediyorum. Daha spesifik olmak gerekirse; kollarım daha keskin, karın kaslarım belirgin ve genel olarak fit ve formdayım. Bu da şu anlama geliyor; vücudumda daha önce kullanmadığım kaslar varmış ki 35 senedir hardcore egzersiz yaptığımı düşününce bu gerçekten müthiş bir sonuç’.

Pilates’in Domino Etkisi Var

İster kite surf yapın, ister koşun, boks yapın, hangi sporu yapıyorsanız yapın reformer Pilates bunu daha iyi yapmanızı sağlayacak. Hatta ağırlık antrenmanlarınızı bile geliştirecek, diyor Guy Leech. Çünlü reformer Pilates vücudunuzdaki en derin kasları bile çalıştırırken, bir yandan esnekliğinizi arttıracak, hareket alanınızı (range of motion) geliştirecek ve dengenizi arttıracak. Bu sayede yaptığınız diğer sporları daha güvenli (sakatlanma ve ağrılardan uzak) ve daha iyi şekilde yapabileceksiniz.

Limitlerinizi Zorlamanızı Sağlıyor

Guy Leech’in farklı farklı alanlarda bir çok öğrencisi olmuş. Kimi futbolcu, kimi ironman ya da celebrity trainerları gibi farklı özelliklerde kişilerle çalışma fırsatı bulmuş. Hepsi de ders sonunda bitmiş halde ayrılıyordu diyor 🙂 Herkesin kondisyonuna ve vücut tipine, kendi sınırlarına göre ders yapmak mümkün olduğu için Pilates herkese göre, diyor.

Bunlara ek olarak, Guy Leech özellikle Reformer Pilates üstünde durmuş ama söylediği her şey doğru şekilde yaptığınız her türlü Pilates egzerini kapsıyor. Reformer’ın yaylarla ve iplerle sağladığı destek tabi ki harika ama mat, trapez ya da chair gibi diğer tüm aletlerle de aynı etkiyi göreceksiniz.

Son olarak Pilates’i hayatının bir parçası haline getirmiş meşhur sporculara örnek vermek gerekirse: James Harden, Lebron James, JJ Redick, Dwayne Wade, David Beckham

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BEL AĞRILARINA İYİ GELEN FAVORİ PİLATES STRETCH HAREKETLERİ

Kaynak: Mens Health Austraila, Tone Pilates, Pilates on Collins

 

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up