İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Ev Dekorasyonunun Kendinizi İyi Hissetmenizdeki Etkisi ve Sıcaklığı

Zevkli ama bir o kadar da detay gerektiren ev dekorasyonu ile uğraşırken renklerin içinde kaybolduğunuz oldu mu? Aydınlık, ferah ama bir yandan da sıcak bir ortam için evin duvarları beyaz mı olmalı? Öyleyse beyazın hangi tonu? Evet beyazın bile bir sürü tonu varmış! Yoksa gri mi olmalı, çok şık duruyor. Peki, grinin hangi tonu? Tek duvar mı gri olsa? Ya koltuklar, peki ya perdeler???

Günümüzün çoğunu işte geçiriyor olabiliriz ama evimiz de bir o kadar çok vakit geçirdiğimiz ve en rahat olduğumuz mekan. Sağlıklı beslenip, spor yapıp kendimize iyi bakmaya çalışıyoruz ancak kendimize iyi bakmak bazen de bunların dışında bize huzurlu ve ‘cozy’ hissettiren elementlerden oluşan sıcak bir yaşam alanı demek olabilir. İşte ben de bu ‘sıcak hissi’ yaratma arzusuyla renklerin peşine düşmüştüm ki hala doğru ışığı bulmuş değilim!

Diyelim ki ahşabın sıcaklığı, grinin soğuk olmayan tonu ve bitkinin yeşilliği ile ulaşmak istediğimiz ‘cozy’ ortama bir nebze olsun ulaştık. Peki, daha fazla ne gibi elementler ekleyebiliriz?

Ateşin Gücü

Evinizde şömine varsa şanslısınız ama çoğumuzda olmadığını düşünürsek onun yerine mumların gücünden yararlanmak hiç de küçümsenmeyecek derecede kuvvetli. Evinizin farklı köşelerine koyacağınız mumların ateşi hoş bir aydınlatma sağlarken bir yandan sıcaklığıyla hem evinizi hem de içinizi ısıtacak. Duvara vuran gölgesini izlerken bir yandan verdiği güzel kokular sizi alıp güzel anılarınızın olduğu mis gibi mekanlara sürükleyecek.

Yumuşak Dokunuşlar

Kışın soğuk günlerinde soğuk taşları/parkeleri örtecek kilimler ile evinizin içinde yumuşak ve sıcak bir hava oluşacak. Ayrıca giyeceğiniz kalın yün ya da kaşmir çoraplar ile de bu hissi arttırabilirsiniz.

Bırakın Işıldasın

Evinizde aradığımız o sıcak hissi verecek en güçlü element ışık! Yüksek voltlu ampullerdense, daha yumuşak tonlara ulaşacağınız ampulleri tercih etmelisiniz. Beyaz ışıktan kaçınmanızı ve mümkün olduğunca sarı olanları tercih etmenizi öneririm. Bu anlamda son yıllarda popülerlikte zirve yapan edison ampuller aradığımız sıcaklığı sağlasa da aydınlatmada çok yetersizler ve sadece dekoratif olarak kullanılıyorlar.

Şeffaf cam ya da etrafı boşluklu İskandinav tarzı geometrik avizeler de istediğimiz sıcak tonu sağlamada başarılı değil. Bu sebeple istediğiniz dekoratif ışıklandırmanın yanı sıra odanızın büyüklüğüne göre bir veya iki köşeye koyacağınız lambader ve abajur birlikteliğiyle sıcak ışığı yakalayabileceğinizi düşünüyorum. En azından şimdiye kadar deneme/yanılma yöntemiyle olan tecrübelerim bu yönde. Tabii işin uzmanı bir iç mimar ile karar vermeniz çok daha kısa yoldan doğru yolu bulmanızı sağlayabilir.

 

Lezzet Katın

Yemeklerimize lezzet katmak için kullandığımız baharatları evimizin farklı köşelerinde kullanmaya ne dersiniz? Örneğin sıcak suya atacağınız portakal kabukları ve kakule ya da yastığınıza serpiştireceğiniz birkaç damla lavanta yağı ile evinizi saracak müthiş aromalar hoş olmaz mı? Tarçın ve kahve kokusu da en favorilerimden…Hani kahve çektirdiğinizde ortaya çıkan ve bir müddet paketin dışına kadar taşan kahve kokusu vardır ya…Bunu, yakacağınız tealight mumların etrafına serpeceğiniz kahve çekirdekleri ile de sağlayabilirsiniz. Isınan tealightın etkisiyle evinize mükemmel kahve kokusu dolacak.

Sarmalayın

Soğuk kış günlerinin en yakın arkadaşlarından, evinizin en sıcak, en yumuşak dokunuşlarından bir diğeri de hiç şüphesiz koltuklara attığınız şal battaniyeler. İster üstünüze örtüp güzel bir filmin tadını çıkarırken, ister yanınızda çayınız-kahveniz, dışarıda yağan kar eşliğinde kitabınızı okurken ya da bir arkadaşınız geldiğinde üstüne alması için bir el uzaklığındaki sepetinizde hazır bulunan sıcacık battaniyeler ile ‘cozy’ hissi yaşamamanıza imkan yok.

Sihirli Dokunuş

Yakınlarınızı sık sık evinize davet edin. Hiç şüphesiz aradığınız sıcaklığı yaratacak ve evinizi iyileştirici bir sığınağa dönüştürecek en etkili faktör bu.

Photo: Unsplash


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up