KEŞFET

Ev Sineması Önerilerinde Bu Hafta

Gri havadan siz de çok daraldınız mı? Ya güneş çıksın ya kar yağsın ama bu siyah beyaz film gibi sokaklar beni baya sıkıyor gerçekten. Durum böyle olunca da en sevdiğim aktivite tabi ki ev sineması! 🙂 Ev Sineması önerilerinde bu hafta son zamanlarda izleyip beğendiğim farklı türlerde filmler var. Kimisi eski klasiklerden, kimisi ise bu yılın Oscar adaylarından. Akşam ne izlesek diye düşünüyorsanız aşağıdaki filmlere bir gözün atın derim 😊

Frenzy (1972) imdb 7.5

Alfred Hitchcock’un İngiltere’ye dönüş filmi olarak nitelendirilen filmde, katilin kim olduğunu baştan anlasanız da film boyunca olayın çözülmesi için sinir olacaksınız. Sürükleyici konusu ve etkileyici kamera açılarının yanı sıra filmin 70’lerin Londra’sında geçiyor olması da ayrıca ilgi çekici. Usta yönetmenin son filmi Family Pot’tan 4 sene önce çekmiş olduğu Frenzy, 1973 Oscar Ödüllerinde 4 dalda aday olmuş.

A Twelve Year Night (2018) imdb 7.8

Netflix’te izleyebileceğiniz film, 1972 yılında Uruguay’da etkin olan direnişçi örgüte yapılan askeri operasyon ve sonrasında uzun yıllar süren korkunç işkence dolu hapishane günlerini anlatıyor. 3 direnişçinin hayatını izlerken bu kişilerden birinin Jose Mujica olduğu sonradan fark ettim.

Jose Mujica, Uruguay’ın mütevaziliğiyle de öne çıkan eski devlet başkanı. Meşhur sözlerinden biri: “Ben fakir değilim. En fakir olan, yaşamak için çok fazla şeye ihtiyacı olandır. Pahalı yaşam tarzını sürdürmek için sürekli daha fazlasına ihtiyacı olandır. Çok fazla mal varlığınız yoksa, onları devam ettirmek için bir köle gibi ömür boyu didinip durmak zorunda kalmazsınız.”, olmuştur.

Eğer gerçek hikayeleri ve dönem filmlerini seviyorsanız bu filmden çok etkileneceksiniz. Orjinal adı La noche de 12 años.

Phantom Thread (2017) imdb 7.5

Londra’da geçen bir film daha…Bu sefer 1950’ler Londra’sını ve usta oyunca Daniel Day Lewis’in final filmini izliyoruz. Hastalıklı bir aşk hikayesinin sakin sakin anlatıldığı filmde; Daniel Day Lewis’e eşlik eden Vicky Krieps’in oyunculuğu, filmin kostümleri ve renkler mükemmel. Film 2018’de En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ını almıştı. Bence çok fazla beklentiyle izlememek lazım ama Daniel Day Lewis ve Londra hatrına vakit geçirmek için tercih edilebilir.

Good Vibrations (2012) imdb 7.2

İdealist bir plak dükkanı sahibi, punk rock, Belfast ve 70’ler…Dönemin Kuzey İrlanda’sında karışık günler yaşanırken bir yandan müziğin insanları nasıl birleştirdiğini izliyoruz. Kaç sene önce geçen konuları ele almasına rağmen filmde içinde olduğumuz zamanla bazı benzerlikler bulmamak elde değil.

Punk’ın doğuşu ve yükselişini anlatan güzel bir film. Punk’a ilgisi olmayanlar için de Belfast’ın o zamanki halini izlemek için iyi bir dönem filmi. Ayrıca Bafta ödülü almış.

Bad Times at the El Royale (2018) imdb 7.2

Drew Goddard’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Jeff Bridges, Cynthia Erivo, Dakota Johnson, Jon Hamm gibi oyuncular yer alıyor. Tek mekanda geçmesine rağmen film sıkmıyor. Tarantino esintilerini bolca gördüğümüz filmde Chris Hemsworth bana baya Brad Pitt’in gençlik hallerini hatırlattı.

Çok büyük beklentiyle izlememek lazım ama yine vakit geçirmelik, değişik bir film.  Oyuncular, kostüm, filmin atmosferi ve müzikleri için izlenebilir.

Cold War

Siyah Beyaz çekim bir filme ancak bu kadar yakışırdı. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra 1950’lerin Polonya’sında başlayan film; Yugoslavya, Berlin, Paris gibi şehirleri de içine alıyor. Soğuk Savaş döneminde iki sevgilinin aşkı, politik nedenlerle yaşadıkları durumlar, dünyanın Sovyetler ve Amerika olarak ikiye ayrılmasını anlatıyor. Cevapsız bırakılan bazı noktalar, film boyunca düşünmenizi sağlıyor.

Yönetmenliğini Pawel Pawlikowski’nin yaptığı film, Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı ve ayrıca ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında Polonya adına aday ve benim de favorim. Filmi izledikten sonra sinema yazarı Mehmet Açar ve Kadir Kaymakçı’nın ‘COLD WAR’ filmi üzerine keyifli bir sohbet’ videosunu izlemenizi öneririm.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BU HAVALARIN İLACI EV SİNEMASI- İZLENEBİLİR AVRUPA SİNEMASI ÖNERİLERİ


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up