İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Sebze Sevmeyenler İçin Alternatif Çözüm, Favori Yeşil İçecekler

Ara ara the_urbanmelody hesabından paylaştığım favori yeşil içeceklerimi sizinle paylaşmak istedim. Aslında oldukça basitler ve özellikle sebze yemeyen kişiler için mantıklı oluyor. İçine ekleyeceğiniz az miktarda meyve ile sebze tadını hafifletip onlar için sevilebilir ya da çok sevmeseler de içilebilir hale getirebilirsiniz:)

Tabii sebze seviyorsanız işiniz kolay! Bence çok lezzetli olan bu smoothie’leri ara öğün niyetine içebilirsiniz. Bir tek çiğ sebze konusuna dikkat etmek gerekebilir, benim biraz midemi ağrıtıyor. Sadece geçiştirme bir ara öğün gibi de düşünmemek lazım çünkü özellikle koyu yeşillerin içinde bol miktarda klorofil var ve bu da kanımızdaki oksijen oranını arttırmaya yarıyor. Yani vücudumuzda alkali bir ortam yaratıyor. Biliyorsunuz kanser hücreleri oksijensiz, asidik ortamda daha rahat oluşuyor, alkali ortamda değil. Bu konunun uzmanı değilim ama okuduklarımdan söylüyorum, siz isterseniz yine de ayrıca araştırın.  Tabii bir de  kalsiyum, magnezyum, demir gibi yararlı vitaminler de içeriyorlar.

Meyveyi minimumda tutmanızı öneririm ki gereksiz şeker tüketimi olmasın.

Sebze sevmeyenler için çeyrek muz, yarım elma, taze nane, taze limon, taze zencefil gibi malzemeleri genellikle hepsinde kullanabilirsiniz. Bu sayede daha hoş bir kokusu oluyor. Her seferinde aynı şeyi içmemek için ben arada içine koyduğum sebzelerde değişiklik yapıyorum.

Eğer sebze sevmeyen kişi salatalık da sevmiyorsa bunu minimumda tutabilir ya da tamamen eleyebilirsiniz çünkü tadı ve kokusu baskın olduğundan hemen irite edebiliyor 🙂

Gelelim tariflere;

Ben genellikle evdeki malzemelerden kafama göre karışımlar yapıyorum ve tatlarını seviyorum. Siz tabii farklı malzemelerle de deneyebilirsiniz. Bu arada farklı farklı sebze, meyve ve otları her seferinde  yıkamak, kesmek, ayıklamak zor geldiği için tek seferde bolca yapmaya çalışıyorum. Bunları buzdolabı poşetlerinde paketleyip buzluğa atıyorum. Böylece donmuş sebzelerle soğuk ve ferah ferah bir içecek hazırlayabiliyorum. Donmuş oldukları için miktarı biraz göz kararı oluyor.

Bu arada ben yurt dışından hediye gelen Nutribullet denen aleti kullanıyorum ama son zamanlarda burada da benzer ürünler çıkmaya başladı. Örneğin Vestel’in Mix&Go‘su başarılı bir ürüne benziyor. Klasik katı meyve sıkacakları sadece sebze meyvelerin suyunu sıktığı için ve geri kalanı çöp olduğu için boşuna fazla zahmetli geliyor. Üstelik çok fazla parçaları var ve temizlemesi de zor. Smoothie makineleri ise çok pütür pütür olduğu için eğer içen kişi sebze sevmiyorsa bu makinelerle idare etmek zor. Yurt dışından satın alma şansınız olursa ben Nutribullet’tan çok memnunum veya dediğim gibi Vestel’inkini denemek lazım.

 

No1:  Bir miktar donmuş baby ıspanak, 1 küçük kabak, 7-8 yaprak taze nane, bir kaç yaprak marul, taze limon, çeyrek muz, su, buz.

No2: Bir tutam maydanoz, donmuş ıspanak, 1,2 brokoli, taze zencefil, çeyrek muz, çeyrek yeşil elma (opsiyonel), taze limon, su, buz

No3: 1-2 göbek salata yaprağı, donmuş ıspanak, yarım kereviz sapı (opsiyonel), çeyrak muz (opsiyonel), limon, su

 

Foto: Lukasz Szmigiel


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up