FITNESS İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Kadınların Bilmesi Gereken Fitness Mitleri

Kadınlar arasında yaygın olan bazı fitness mitleri konusunda deneyimlediklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Kadınlar genellikle kendilerine yazılan ağırlık antrenmanlarını yapmayı sevmez ve çekinir, kilo vermek için koşu bandında ya da bisiklette saatlerini geçirmeyi tercih eder ama sonra bundan da sıkılır, çeşitli bölgelerine odaklı antrenmanlar yapmayı ister. Oysa ki egzersiz programınıza korkmadan ekleyebileceğiniz farklı yöntemlerle çok daha hızlı kilo verebilir ve istediğiniz fit görünüme ulaşabilirsiniz. Bunu yaparken tabi ki beslenmenize de dikkat etmeli ve uzman bir spor hocasının yönlendirmesiyle programınızı oluşturmalısınız.

Kadınlar Arasında En Yaygın Fitness Mitleri

Ağırlık Çalışırsanız Çok İri Olursunuz: Genellikle kadınların eğer ağırlık çalışırlarsa çok fazla irileşeceklerine ve erkek gibi görüneceklerine dair bir inançları vardır. Ancak korkmanıza gerek yok ve bu mite inanmaktan vazgeçebilirsiniz çünkü ciddi anlamda bodybuilding yapan kadınlar; o görüntüye ulaşabilmek için yediklerinden içtiklerine, aldıkları supplementlerden yaptıkları antrenmanlara kadar çok ciddi mesai harcıyor ve bu sonuca ulaşmak için yıllarca çalışıyorlar. Yani standart egzersiz programınıza ağırlık çalışmaları eklemeniz, sizi bir anda çok iri ve kaslı birine dönüştürmeyecek.

Aksine ağırlık antrenmanı yapmak, sizi büyütmek yerine kaslarınızı güçlendirir. Ancak aynı zamanda yediklerinize dikkat etmeli, dengeli ve sağlıklı seçimler yapmalısınız. Böylece kaslarınızın üstünü kaplayan yağlardan kurtulabilir ve daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Kilo Vermek için Sadece Cardio Yapmalısınız: Cardio yaparak tabi ki kilo verebilirsiniz ancak bizim istediğimiz deli gibi kilo verip sönmüş gibi görünmek değil. Hem kilo vermek hem de sıkı ve fit bir görüntüye ulaşmak istiyoruz değil mi? Bunun için sadece cardio yapmak yeterli değil, yine bir önceki maddeye dönüyor ve ağırlık antrenmanlarını egzersizimize ekliyoruz. Böylelikle bir yandan yağ yakıp (ağırlık çalışmak da yağ yakmayı sağlıyor) bir yandan sıkı bir vücuda sahip olabiliriz.

Ağırlık Antrenmanları İçin Çok Fazla Ekipmana İhtiyaç Var: Aslında yok. Gym’deki aletler tabii ki avantaj ancak ille de hepsiyle çalışmanıza ihtiyacınız yok. Eğer bir gym’e üye değilseniz ya da bu aletlerle çalışmayı sevmiyorsanız, sadece dumbbell ve vücut ağırlığınızla da çalışabilirsiniz. Antrenman yaptıkça dumbell’ların kilosunu arttırmakta fayda var. Kendi vücut ağırlığınızla nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız sosyal medyadaki bazı spor hesaplarını takip edebilirsiniz. Genel olarak sevdiğim sor hesaplarını şu yazıda yazmıştım: En İyi Instagram Spor Hesapları  Ama özellikle kendi vücut ağırlığı konusunda favorim şu kız:)  Katie Dunlop YOUTUBE

Hatta kendisinden bahsetmişken sevdiğim bir workout videosunu da paylaşayım ama eğer şimdiye kadar hiç spor yapmadıysanız yine de buna videolarla başlamak yerine, uzman bir antrenör eşliğinde spor yapmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Direnç Egzersizi Çalışmak Tehlikeli: Eğer hareketleri doğru yapmıyorsanız yaptığınız çalışma tehlikeli olabilir. Bunun için gidip bir anda çok ağır kilolar kaldırmaya başlamayın, spor hocanızın size verdiği program dahilinde, bilinçli ve dikkatli bir şekilde çalışırsanız kaslarınızı güçlendirip, ileride kendinizi sakatlanmalardan koruyabilirsiniz. Ancak hem ağırlıklara hem de hareketleri doğru pozisyonda yapmaya çok dikkat etmelisiniz.

Göbeğinizden Kurtulmak İstiyorsanız, Daha Fazla Mekik Çekin: Karın yağlarından kurtulmak için sadece karın bölgenize yönelik hareketler yapmak yerine daha büyük kas gruplarınızı çalıştıracağınız hareketler yaparsanız (bacak, kalça gibi) kaslarınızı daha hızlı güçlendirir ve dolayısıyla metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz.

Bir An Önce Zayıflamak İstiyorsanız Her Gün Egzersiz Yapmalısınız: Eğer egzersiz programınız hem direnç hem cardio’dan oluşuyorsa kendinizi haftanın her günü non-stop  paralamanın bir anlamı yok. Arada 1-2 gün boşluk koyarak kendinizi dinlendirmelisiniz. Tabi ki bu 2 gün spor yap 5 gün dinlen şeklinde değil:) Programınıza göre spor hocanız hangi günler boşluk bırakmanız konusunda sizi yönlendirecektir.

Eğer Sporu Bırakırsanız Kaslarınız Yağa Dönüşecek: Bunun için altının gümüşe dönüşebilmesi gibi bir şey olduğunu söylüyorlar. Eğer egzersiz yapmayı bırakırsanız doğal olarak kas kitlenizde azalma olacak ve sıkı görünümünüzü de zamanla kaybedeceksiniz ancak bu, kaslar yağ oldu anlamına gelmiyor. Çoğunlukla insanlar egzersiz yapmayı bıraktıklarında, yediklerine de eskisi kadar dikkat etmemeye başlıyorlar. Böylelikle az aktivite ile kaslar azalıyor ve yanlış beslenme ile de yağ alınıyor.

 

Kaynak: Niashanks, Bodybuilding, Nerdfitness, Sparkpeople


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up