FITNESS İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Yaza Sadece 3 Ay Kaldı! Murad L.Özay’dan Fitness ve Beslenme Önerileri

Özellikle yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde spor ve beslenme konusunda öğrenmek istediğimiz bir çok şey var. Bu yüzden biz de Murad L. ÖZAY’la görüştük ve aklımıza takılan her şeyi kendisine danıştık fitness ve beslenme önerilerini dinledik.

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

1978 senesi ABD doğumluyum, hayatımın çok büyük ve önemli bir kısmını ABD’de geçirdim. Eğitimlerimi ve alanımda gerekli tecrübeyi kazandıktan sonra değer katmak için Türkiye’ye döndüm. Uluslararası işletme ve beslenme bilimleri dallarında University of South Florida ve Columbia University mezunuyum. Beslenme konusunda bir çok uluslararası makale yazdım ve researchlere katıldım.

Fitness ve beslenme önerileri

Yaz yaklaşırken birçok kişi tembelliği bırakıp spor yapmaya başlayacak. Hızlı bir şekilde kilo vermek için öncelikli olarak ne yapmalıyız?

Şimdi öncelikle kilo vermeyi biraz açalım. Buradaki önemli husus kilo vermekten ziyade yağ yakımını hızlandırıp, değerli kas hücresini tutmaktır. Hızlı bir şekilde forma girmek isteyenlerin mutlaka ama mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Oranlayacak olursak bu iş %80 beslenme %20 spor olarak oranlayabiliriz!

Beslenmemizde özellikle dikkat etmemiz gereken noktalar neler?

Bu tamamen kişiye özel ve hedefe göre bir durumdur. Sağlıklı bir yaşam ve formda bir vücut için tavsiyem maksimum 2 ögündür! Sabah kahvaltısı geçilmelidir. Bu, sağlık ve uzun ömür için çok önemlidir. Hücrelerimiz vücut açken yenilenir. Eğer siz bütün gün yemek yemekle vücudunuzu meşgul edersiniz, bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut habire sindirime yönelir. Onarım için zaman kalmaz. Sık ve çok yemek tarzı öneriler pazarlamaya yönelik hareketlerdir. Önemli olan kişinin ihtiyaç duyduğu besin makrolarını tamamlamaktır. Yapılan ve yaptığım araştırmalarda ketojenik beslenme sağlık ve form açısından en uygun beslenme şekli gibi gözükmektedir. %70-80 sağlıklı yağlar, %20-25 protein ve %5-10 kadar sebzeden gelen bir beslenme şeklidir. Kişi bu şekilde hızla yağ yakmaya baslar, haftada 4-5 kilo yağ kaybı sürpriz değildir. Kesinlikle tahıl, meyve tüketilmez zaten bunlar vücuda zararlı besinlerdir!!

Meyve konusunda aslında birçok kişi artık sağlıklı besleniyorum diyerek ara öğünlerde kuru kayısı, muz gibi meyveler yiyor. Bu çok da doğru değil o halde?

Bu doğrudan ziyade tam bir felakettir!! Meyve şekeri fruktoz özellikle karaciğerde ve diğer organlarda yağlanma yapar. Insulin dengesini bozup kilo almanıza sebep olur. Meyveden uzak durun. Ancak kendinize haftada bir cheat günler yapıp canınızın çektiği şeyleri o gün tüketin. Şeker %70-80 civarı hastalıkların sebebidir.

Yulaf ezmesi son yıllarda oldukça popüler oldu, özellikle un yerine kullanılıp dışarıdaki paketlenmiş ürünlere nazaran daha sağlıklı atıştırmalıklar yaratıldığından iyi bir seçenek oluyor. Yanlış mı yapıyoruz acaba siz ne düşünüyorsunuz?

Kompleks şeker olan yulaf gerekirse tüketilebilir. Un olarak kullanmakta sakınca yoktur. Kesinlikle paket gıdadan iyidir.

Açlığa dayanamayan kişiler için ara öğün olarak ne tavsiye edersiniz?

Kalorisi düşük çiğ kuruyemiş veya beslenme programına göre peynir olabilir. Bunlar çok görecelidir ve kişinin beslenme düzenine göre farklılık gösterir. Örnegin ketojenik beslenen kişi peynir tercih etmelidir.

Fitness ve Beslenme Önerileri

Spor öncesi ve sonrası ne yemeliyiz?

Yine göreceli bir durum olup hedefe göre değişir. Yağ yakımı hedef ise spor aç karnına yapılmalıdır. Hemen sonrasında ise kas kaybı yaşanmaması için protein tüketilmelidir. Duruma göre karbonhidrat ilave edilir ya da edilmez.

Spordan sonra eve dönüşümüz geç bile olsa bu besinleri yiyebilir miyiz?

Tüketmesi gereken makrolarınızı 24 saat içinde istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Gece yarısı yemek yenmez gibi bilimsel yöntemden uzak söylemlere kulak asmayın.

Kahvaltıda yumurtaya alternatif olabilmesi için ara sıra yiyebileceğimiz başka bir yiyecek önerir misiniz?

Yumurta alternatifi maalesef olmaz 🙂  Lakin sebze peynir seklinde bir kahvaltı yapılabilir ya da 1 ölçek protein tozu olabilir.

Sizinle tanışmak, konuşmak isteyen okuyucular sizinle nasıl iletişime geçebilir?

Bana whatsapp üzerinden ulaşabilirler 0537 476 9365

Sosyal medya: Instagram.com/muradthecraftsmen

 

MURAD L. ÖZAY 22 Ağustos 1978’de USA Seattle’da doğdu. University of South Florida’da Uluslararası İşletme ve Ekonomi (2 bölüm) bitirdi. NAHF kişisel antrenör, kardiyo uzmanı ve egzersiz terapisi sertifikalarını aldı. Columbia University Beslenme ve Spor Bilimleri olmak üzere iki bölüm bitirdi. NPC – NAC gibi global açıdan en prestijli vücut geliştirme yarışmalarında yarıştı. Dünya çapında dereceler aldı ve halen aktif olarak vücut geliştirme yarışlarında yarışmaya devam ediyor. 2008 yılından beri İstanbul’da kişisel antrenörlük, yurtiçi ve yurt dışı beslenme ve spor danışmanlığına devam etmekte.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up