İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Yeni Başlayanlar İçin Glutensiz ve Reaktif Hipoglisemili Seyahat

Glutensiz tatil mi olur, gluten her yerde! Ancak yıllardır olan şikayetlerimin sebebinin hain gluten hassasiyeti olduğunu öğrendikten 2-3 gün sonra Tiflis seyahatimiz olacaktı, bakınız Tiflis Gezi Rehberi 😉 Çevremdekiler apar topar diyete girme tatilde zor olur deseler de, her tatilde en az bir gün odada yatmama neden olan gluteni direkt hayatımdan çıkarmaya çalışmaya karar verdim.

Çıkarmaya çalışmak diyorum çünkü henüz 3.haftanın sonuna yaklaştım ve araya yılbaşı ve bir kaç etkinlik girdiğinden %100 glutensizim diyemeyeceğim. Tatilde de çok çok küçük bir hata oldu ki aslında gluten vücuda girince 3 ay yapışıp çıkmadığından hiç hata yapmamak gerekiyormuş, ben Gürcistan’ın meşhur khachapurisinin tadına bakmış bulundum 😊 Önceden olsa nasılsa tatildeyim diyerek oturup hepsini yerdim ama en azından bir dilim yedim, yine de bu da bir gelişme bence😊 Bu arada benimki çölyak hastalığı değil, gluten hassasiyeti. O nedenle böyle biraz daha rahat davrandım, eğer çölyak hastalığınız varsa zaten hiç bir şekilde yememeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.

Önceden de birçok kişiye göre baya iyi-sağlıklı beslendiğimi ve yediklerime dikkat ettiğimi zannederdim ancak son zamanlarda yine de biraz meyve, kuru meyve, peynir, türlü türlü bulgurlar (siyez, frik vs) ve hafta sonları yaptığım gerçek ciddi hataları abartmışım aslında. Her neyse gündelik hayattaki yiyecek konusunu başka bir yazıda anlatırım.

Şimdi gelelim glutensiz seyahat nasıl olur?

Gluten hassasiyeti olanlar ya da çölyak hastaları bu konuya benden çok çok daha hakimlerdir. Ben kendimce bulduğum çözümleri sizinle paylaşmak istedim. Açıkçası reaktif hipoglisemi yani dengesiz ve düşük şeker nedeniyle ben zaten 10+ senedir yanımda yiyecek sağlıklı bir şeyler taşımaya alışığım, o yüzden bana çok yeni bir durum değil. Sadece artık eskiden ok sandığım çavdar, tam buğday ya da yulaf da yok 😀

Önerilerim oldukça basit öneriler olacak ama daha önce her istediğinizi yiyebilirken şimdi bir anda sanki her şey yasak gibi görünüyorsa o zaman bu öneriler işinize yarayabilir.

Glutensiz Seyahat Planlama

Ben seyahate gitmeden önce gideceğimiz yerde kendi zevklerimize göre görülecek, gidilecek yerleri çıkarıp nerede kahvaltı edilir, nerede öğlen ve akşam yemekleri yenir yazıyorum. Restoranları seçerken gezeceğimiz bölgelere yakınlığına göre de notlarımı alıp, çok acıktığımda saçma sapan şeylere saldırmamak için önlem almış oluyorum.

Biraz fazla planlı programlı olmam gerekiyor maalesef çünkü max 4 saatte (eskiden 2.5’tu) elim ayağım titremeye başlayacağından sabahtan öğlene kadar nereyi gezeriz, öğlen yemek saatinde nerede yeriz diye önceden düşünüp belirlemem gerekiyor.

Glutensiz Seyahat Bavul Hazırlama

Seyahate çıkmadan önce özellikle ara atıştırmalık için bir miktar çiğ ceviz, çiğ badem ya da çiğ fındık gibi kuruyemişler alıyorum. Yanıma ayrıca buzdolabı poşeti alıp her gün poşette bir miktar yanımda taşıyorum.

İlk glutensiz yolculuğum için Migros, Macro gibi marketlerde satılan Pain de Fleur Crackers adlı krakerlerden aldım. Farklı çeşitleri var ben kinoadan yapılanı aldım.

Önceden yanıma kuru kayısı filan da alırdım ama bu ara onlar da yasak olduğundan almadım, daha sonra yine bir iki tane atarım çantaya. Ayrıca önceden yanıma raw barlar, protein barları gibi yiyecekler alırdım ama onların da içinde ne olduğu belli değil ve şeker yok derken bir sürü bal, meyve şekeri ıvır zıvır var o yüzden onları da toptan kestim.

Glutensiz Seyahat Sırasında

Henüz uçaklarda glutensiz seçeneği işaretlemeyi denemedim ama bir sonrakinde buna göre yemek seçeceğim. Genellikle zaten köfte mi makarna mı diye sorduklarından cevap basit 😊 Uçağa binene kadar çok zaman geçtiği için tabii ki acıkıyorum. Bu yüzden yanıma çok sıkıcı ama salatalık ve havuç dilimleri aldım. Sıkıcı ama bir yandan da tatile gidiyorum diye daha ilk dakikadan havaalanında hamur yemeye başlamamak güzel bir his.

Eğer arabayla seyahat edecek olsak ve uzun yola çıkacak olsak bu sefer buz kutusu gibi bir kutu alıp içine basitçe yenebilecek önceden hazırlanmış sebze meyveler koyarım. Laktoz da almadığım için peyniri de elemiş bulunmaktayım ama sizin için laktoz sorun değilse buz kutusuna peynir koyup mesela demin bahsettiğim kinoa krakerleriyle birlikte yiyebilirsiniz. Ya da tam karabuğday ekmeği de biraz taş gibi ama yine de yoklukta iyi gidiyor 😊

Glutensiz Seyahat Restoran Seçimleri

Az önce yolcuğa çıkmadan önce restoranları araştırdığımdan bahsetmiştim. Şöyle ki; hem Türk hem yabancı bloglardan restoran önerilerine bakıyorum. Bu zaten gluten ya da şekerle ilgili değil, hep bakarım gideceğimiz yerlere. Ayrıca bu mekanların menülerine de önceden bakıyorum. Sadece sağlıklı mekanlar listesi yapmıyorum ama o da bir kategori olarak listemde bulunuyor 😊

Hipoglisemi nedeniyle de karbonhidrat yememek gerekiyor ama ben tatillerde buna pek dikkat etmiyordum. Gluten mevzusundan sonra Tiflis’de buna da dikkat ettim ama özellikle bir glutensiz mekan arayışım olmadı. Zaten gittiğimiz her cafe/restoranda salata, ana yemeklerde et/tavuk/balık, sebze seçenekleri oldu. Bu yüzden her hangi bir sıkıntı, zorluk yaşamadım.

Yasak yiyecekleri sayıp düşününce sanki geriye başka yiyecek hiç bir şey kalmıyor ve hayat bundan sonra çok zor olacak gibi gelmiş olabilir. Merak etmeyin hayat sadece hamur işi değil, üstelik artık dünyada sağlıklı yeme trendi olduğundan bir çok ülke ve şehirde çok fazla seçenek ve çok da yaratıcı/lezzetli yiyeceklere rastlayabiliyorsunuz.

Geçen gün yeni bir araştırma yaparken Find Me Gluten Free App diye bir aplikasyon buldum. Benim için ille de glutensiz mekan bulmak çok şart değil çünkü gluten hassasiyeti nedeniyle yememem gerekenleri biliyorum ve menüden ona göre seçiyorum. Ancak çölyak hastaları için durum daha farklı ve çok daha ciddi. Bu app’teki kullanıcı yorumları baya faydalı olabilir çünkü mekanlarda hiç glutenli yiyecek var mı, varsa birbirine bulaşma, aynı yerde pişirilme gibi durumlarla ilgili de yorumlar yazmışlar, bir bakabilirsiniz.

Marketlerde glutensiz diye satılan paket gıdalarda biliyorsunuz patates, nişasta gibi şeyler oluyor o yüzden de bu app’i sevdim aslında. Çünkü tatildeyken insan ille güzel şeyler (yani bence tatlı 😊) yemek istiyor. Mesela gideceğiniz şehri seçip glutensiz mekanları listelediğinizde badem unu ve rafine şeker kullanılmadan yapılmış keklerin olduğu bir cafe, laktozsuz ve glutensiz çörekler olan bir fırın gibi yerler bulabiliyorsunuz. Bir sonraki seyahatte deneyeceğim 😊

Glutensiz Seyahat Kalacak Yer

Eğer airbnb evde kalıyorsanız rahatsınız, gider gitmez eve en yakın süpermarketi bulun. Evinizde ne yiyorsanız sebze, meyve, yumurta vs alın. Böylece özellikle sabah kahvaltısını kaldığınız yerde kendinize göre yapabilir, hem dışarıda kruvasan, pancake gibi şeyleri görüp delirmez, hem de daha hesaplı bir tatil geçirirsiniz 😊 Arada eve gelip dinlendiğinizde de akşam yemeğine kadar bir şeyler atıştırmak isterseniz eve aldıklarınızla geçiştirip rahat edersiniz.

Eğer otelde kalıyorsanız minibar işinize yarayabilir. Laktoz sorunu yoksa peynir, bir kaç meyve ya da kemirmelik salatalık filan atabilirsiniz. Zaten bavulunuzda çiğ kuruyemişler de var aç kalmazsınız.

Kısaca glutensiz, laktozsuz, şekersiz de seyahat edebilirsiniz, böyle tatil mi olur diye düşünmeyin. Bazı yerler eminim daha zor olacak ve sanırım bazı yerler için istisna seçimler yapabilirim (örneğin Amsterdam Winkel 43 Apple Pie) ama genel olarak eskiden olduğu gibi tatildeyim diye normalde bile yemediğim şeyleri yiyerek her tatil hastalanmamayı planlıyorum.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: IMMUNE SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK 15 DOĞAL BESİN

 

Kapak Foto:  Anna Pelzer on Unsplash


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up