KEŞFET

Golden Globe Ödülleri 2018, Neden Siyah Giydiler?

Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin verdiği Golden Globes Ödülleri geçtiğimiz Pazar gecesi sahiplerini buldu. Dağıtılan ödüller, Oscar’ın habercisi olarak kabul edilmesi nedeniyle tabii ki oldukça önemliydi. Bunu ayrı bir yazıda ele alacağım. Ama bu yazıda her sene olduğu gibi bu sene de öncelikle o heyecanla beklenen kırmızı halıdan bahsedeceğim. 

Törenin fotoğraflarına rastladıysanız tüm aktristlerin siyah elbiseler tercih ettiği dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Peki neden onca renk içinde törene katılan tüm kadınlar siyahı tercih etti? Lafı uzatmadan hemen cevabını vereyim; 300 kadar aktristin cinsel tacize karşı başlatığı ‘Time’s Up’ hareketine dikkat çekmek için hareket tarafından yapılan bir çağrı neticesinde red carpet siyaha boyandı.

Her zamankinden farklı olarak moda bu defa kadın haklarına hizmet etti. Beğendiğim elbiseleri listeleyeceğim ama Time’s Up hareketinden biraz daha söz etmek istiyorum. Hareketin geçmişi aslında çok eskiye dayanmıyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ünlü yapımcı Harvey Weinstein hakkında birbiri ardına patlayan taciz iddialar bir çok ünlü aktrist tarafından desteklenip doğrulanınca Hollwood’daki aktristler güçlerini birleştirdiler ve kadınların maruz kaldığı tacize karşı sessiz kalmamaları seslerini duyurmaları için Time’s Up hareketini meydana getirdi.

Aslında Time’s Up hareketini, Amerikalı kadın aktivistlerin başlattığı ve tacize uğrayan kadınları ortaya çıkıp haklarını ve adaleti aramaları için cesaretlendiren #metoo hareketinin bir devamı, ön ayak olan kişiler gereği daha da dikkat çeken uzantısı olarak kabul edebiliriz. Bu iki hareketin kadın hakları için beraber çalıştığını, birbirini desteklediğini ise törene katılan aktristlerin +1’leri olarak #metoo hareketinin aktivistlerini davet etmiş olmalarından da anlayabiliriz.

Kadınlardaki bilinci uyandırmak, kadınları harekete geçirmek ve uğradıkları herhangi bir taciz olayında utanmak, saklanmak yerine ortaya çıkıp seslerini duyurmaları için ortaya çıkmış bu hareketlerle ilgili geceye damgasını vuran konuşma ise Cecille B. DeMille Hayat Boyu Başarı Ödülü’nü alan Oprah Winfrey tarafından yapıldı. Yaklaşık 10 dakika süren konuşması defalarca alkışlarla kesilen Winfrey, kendi çocukluğundan başlayıp günümüze kadar farklı şekillerde ve nedenlerle tacize uğrayan kadınlardan bahsederken, kendisinin bu ödülü alan ilk siyah kadın olmasına da vurgu yaparak kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesinin önemine de dikkat çekti.

Bu arada bu konuşma ve Winfrey ile ilgili olarak söylemeden geçemeyeceğim bir konu ise bugün bu konuşmanın ardından birçok yayın organı, gazeteci ve sosyal medya kullanıcısının, bu konuşmasının 2020 başkanlık seçimleri için Winfrey’nin kampanyasının ilk adımı olduğunda hem fikir olmalarıydı. Moda, bugüne kadar hiç bir bu kadar gölgede kalmamış ama hiç bu kadar da dikkat çekici olmamıştı. Siyah, zaten başlı başına güçlü bir renk iken bu kadar ünlü kadının siyahlar içinde kırmızının üzerinde ortak bir amaç için boy göstermesi ise ayrı bir görkeme neden oldu. Kadife, takım, tek omuz, derin V dekolte; aktristlerin seçimi ne olursa olsun bildiğimiz o Hollywood zarafeti aktivizimle çok uyumluydu.

Peki, bu uyumun parlayanlarına bakacak olursak kimleri, hangi tasarımcıları görürüz?

Tasarımcı olarak bu törende en çok yıldızı giydiren olarak Christian Dior ve Zuahir Murad’ın ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Murad’ın imzası zaten hep çok net ve hemen tanınabilir. Dior ise yine yalın ama birbirinden farklı tasarımlarıyla birçok yıldızın üzerinde görünmesine rağmen modaevi olarak imzasıyla teşhis edilmesi kişiden kişiye zor oldu diyebilirim.

Kırmızı halı görkemi siyahlara büründüyse de mücevherler gecenin yıldızlarının ışıldamasının yegane nedeni oldu. Kıyafetlerinde renk oyunlarına giremeyen yıldızlar göz kamaştıran seçimleriyle mücevherleri baş role taşıdılar. Benim mücevher konusundaki favorim Brandon Maxwell siyah kadife elbisesiyle sıra sıra pırlanta zincirleri kombinleyen Viola Davis oldu. Oldukça kilo vermiş olan Davis, saçı ve makyajıyla da daha önce hiç görmediğimiz ama kendisine çok yakışmış yeni bir stille karşımızdaydı.

En beğendiklerim içinde sıralayacaklarım:

Jessica Biel: Sinner’la Sınırlı dizi ya da TV için yapılmış film dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü Nicole Kidman’a kaptırmış olsa da kırmızı halıda Dior elbisesi ve yanındaki eşi Justin Timberlake ile gönüllerin Golden Globe’unu aldı. Nude üzeri drapeli straplez siyah tül elbisenin duruşu kusursuzdu.

Kendall Jenner: Kırmızı halıdaki enerji ve gençlik kaynağı olarak tanımlayabileceğim Jenner, daha önceki ödül törenlerinde olduğu gibi şaşırtmadı ve yine her birini ayrı güzellikle ve ustalıkla taşıdığı bir Giambatista Valli elbise daha giydi. Etekleri kabarık elbiseyi doğal bırakılmış saçları ve sıcacık gülümsemesi ile tamamlayan güzel modelin fark edilmemesi imkansızdı.

Dakota Johnson: 50 Shades of Grey’in yıldızı da şaşırtmayarak, bir Gucci kızı olduğunu seçtiği elbise ile kanıtladı. Ön kısımdan bakıldığından Gucci için oldukça muhafazakar görünen elbise, Alessandro Michele hakkında tam bizi acaba bu defa çekimser mi kaldı dedirtecekken yıldızın sırtını dönmesiyle tüm soruları akıllardan sildi. Gucci extravaganza’sı tüm görkemiyle karşımızdaydı. Dakota Johnson’ın Amerikalı kız duruşu ile çelişen bu extravaganza yine çok çekiciydi.

Diane Kruger: Tam bir kırmızı halı kızı olan Kruger, bu defa en iyi yabancı dilde film dalında aday olan ve Golden Globe’u de kazanan senaryosunu yazan ve yöneten Fatih Akın’ın In the Fade filmindeki baş rolü nedeniyle törende bulunuyordu. Bu defa çoğunlukla tercih ettiği Chanel yerine karşımızda Prada, pelerinli bir tasarımla çıkmıştı. Yer yer nude üzeri siyah tül, yer yer siyah tülün altından görünen teniyle sihirli bir oyun oynuyor gibiydi.

Kate Hudson: Kısacık kestiği saçları, her daim fit vücuduyla kırmızı halı ve tasarımcılar için biçilmiş kaftan olan Hudson bu defa karşımıza Valentino tasarımı derin V yakalı eteği transparan ve Valentino için cesur olarak tabir edilebilecek bir elbise ile karşımıza çıktı. Derin V dekoltesinden sarkan uzun kolyesi ise dikkatleri tam da olması gereken yere çekiyordu.

Halle Berry ve Catherine Zeta Jones: Bu iki yıldızı Zuhair Murad kadınları olarak tanımlayacağım. Artık kırımızı halının gediklisi olarak tabir edilebilecek bu iki kadın birbirine benzeyen ve tasarımcının imzası olan kısa ve uzun payetli dantelli transpanlığa da yer veren iki elbiseyle karşımızdaydı. İyi ki de karşımızdaydılar; Katherine Zeta Jones, uzun tasarımla vücudunu tekrar forma soktuğunu cömertçe gösteriyordu. Halle Berry ise 50 yaş üzeri en fit yıldız unvanının hakkını verircesine tercih ettiği kısa tasarımla bacaklarını örnek teşkil etmesi için sergiliyor gibiydi. Bana sorarsınız kısa elbise tercihi derin yırtmaçtan Angelina Jolie misali bacak çı

Natalie Portman

kartmaya uğraşmaktan daha etkili bir yöntem.

Michelle Pfeiffer ve Natalie Portman: Yazının ortalarında bir yerde de dediğim gibi Dior, yalın ama tasarım dili olarak farklı elbiselerle törende yer aldı. Jessica Biel ve bu iki yıldız farklı Dior kadınları olarak kırmızı halıda salındılar. Michelle Pfeiffer’ın tercihi kişisel olarak sevdiğim iki parçalı etek, ceket kombiniyle mağrur, mütevazi bir seçim. Natalie Portman ise the Other Boleyn Girl’deki rolüne atıfta bulunurcasına siyah kadife dönem çağrışımları olan bir tasarım tercih etmişti. Her ikisi de oldukça tatmin ediciydi.

Herkes mi çok iyi giyinmişti?

Ne yazık ki hayır; her ödül töreninde olduğu gibi bu törende de kötü giyinenler vardı. Bu senenin zorlayıcı tek renk kodunu uygulayacağım derken sıkıcı olmaktan, kayınvalide tasarımlarından kaçamayanlar da yok değildi. Bunların başında yapımcılığını ve baş rolünü üstlendiği dizi Big Little Lies ile birçok dalda ödüle aday olan ve aynı zamanda gecenin onu ödülü sunucusu Reese Witherspoon ve Zac Posen tasarımı elbisesi var. Kendisi her zaman kırmızı halı yıldızı olmuş biri olarak acaba bu defa töreni çok da ciddiye almadı mı dedirtti. Diğer hayal kırıklığı ise Eva Longoria oldu benim için, Genny tasarımı elbisesiyle o Latin ışığını ancak bu kadar söndürebilirdi.

Reese Witherspoon & Eva Longoria

 

Siyah sıradan birçok tasarım içinde en son sözünü edeceğim tasarım ise bir Tom Ford, Gal Gadot tarafından giyilmiş. Vücudunun güzelliğinden öte giyim zevki üzerine çok bir şey söyleyemeyeceğimiz yeni kadın süper kahraman, Wonder Woman Gal Gadot ya elbiseyi taşıyamayarak hakkını verememişti ya da Tom Ford tasarımı yaparken ceket ve elbise kombininde ciddi bir hata yapmıştı. Hangisi emin olamadım.

Hakkında daha çok konuşulacak bir ödül törenini ve kırmızı halı seremonisini geride bıraktık. Bu yazının konusu gereği moda adına yapabileceğimiz ana çıkarım: belirli bir hareketi desteklemek için giyiniyor olsanız da stilinizden ödün vermek zorunda değilsiniz!

Saatlerimizi artık Oscar’a kurduk ve beklemedeyiz…

 

 

 

Foto Kaynak: Getty Images

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2017 FAVORİ NETFLIX DİZİLERİ

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up