GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Akyaka

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? Bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. Bu hafta Senem ile Akyaka’ya gidiyoruz!

Merhaba, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? İstanbul’da nerede yaşıyordun, ne iş yapıyordun?

Merhaba, ben Senem Sanat yönetmeni ve illüstratörüm; bu da eşim Batuhan o da dövme sanatçısı. İstanbul’dayken Cihangir’de yaşıyorduk, o zamanlar Batu’nun Cihangir’de Cafe’si vardı. Bense çeşitli reklam ve tasarım ajanslarında çalışıyordum.

Akyaka’ya taşınman nasıl oldu, güneye yerleşme hikayenden biraz bahseder misin? Buna nasıl karar verdin, ne kadar zamandır Akyaka’da yaşıyorsun, burada neler yapıyorsun?

Aslında bizim hikayemiz biraz romatikli 🙂

Biz evvelki sene evlenmeye karar verdik, bunun akabinde Batu beni hayallerimin peşinden gitmeye ikna etti, ben daha güven alanlarından çıkmamaya rıza gelen bir tipim. Batu beni kurumsal işimi bırakıp freelancer olarak çalışmam için destekledi. Evlendikten sonra zaten kafalarımız iyice değişti ve gelişti, aile kurmak için bir cehennemde yaşadığımızı ve İstanbul’un bize artık hiç huzur ve keyif vermediğini fark ettik. Akyaka’ya yerleşme fikri burası benim memleketim ama komiktir ki; teklif Batuhan’dan geldi. Düğün için buraya sadece bir kere gelmesine rağmen buraya taşınmamızın cesareti O 🙂

Geçtiğimiz Haziran’dan beri Akyaka’dayız, yani tam bir seneyi doldurduk.

Düşünülenin aksine Akyaka’da yapılacak çok şey var; hem iş adına hem de mutlu kalıp eğlenmek adına..Yüzüyorum, çalışıyorum, geziyorum…

Akyaka’da yaşamak hayatınızda neleri değiştirdi, biraz avantajlarını anlatır mısın?

Akyaka’da yaşamak zamanı durdurdu. Zaman bizim yaratıp içinde kaybolduğumuz bir şey. Biz çıktık bundan. Gün yok, hafta başı ya da hafta sonu yok, saat yok…

Doğa, sakinlik çok güzel ama kışın bu kadar sakinlik de yeter dediğin oluyor mu?

Akyaka’da kışın soba keyfi var. Ne doğalgaz var ne de doğalgaz faturası…Meşe odunu yakıp arkadaşlarınla board game oynamak, muhabbet edip istersen kışın da açık olan bir kaç barda zaten tanıdığın yüzlerle karşılaşıp, dart oynamak var…Yani istersen sakin, istersen aktiviteli geçirebilirsin vaktini.

Akyaka’da sosyal hayat nasıl? Bir gününü özetleyebilir misin?

Akyaka’da sosyal hayat çok çeşitli; istersen partileyebilirsin, ki bunu istersen havuz başı bir otelin barında yapabilirsin ya da bir ev partisinde, istersen de bir kokteyl barda. Ya da tüm çevrenin ev manzaraları harika olduğu için bir arkadaşının evinde bir kadeh şarapla muhabbetleyebilirsin.

Bana günümü özetlememi çok istiyorlar, herkes sıkılmıyor musun, diye soruyor. Ben de onlara soruyorum, esas siz ofiste ya da trafikte tüm gün sıkılmıyor musunuz??

Kısaca özet şu; Sabah kalkarız, kahvemizi hazırlar, bir gün öncesinden bahsedip geyik muhabbeti yaparız Batu’yla. Sonra muhtemelen dövme randevumuz gelir, dövme bitince Maden İskelesi’ne gider, akşamına da DeliMemet’te birer kokteyl içip gecenin kalanında ne yapsak diye bakarız 🙂

İş imkanları büyük şehirlere göre kısıtlı olmalı. Açıkça sormak gerekirse gelirsek kışın nasıl geçineceğiz? ☺

İş imkanları kısıtlı değil aslında çeşitli, egonuzdan sıyrılıp ayda 2500 lira ile rahat rahat geçinebileceğinizi anladığınızda hangi işi yapsan yeter sana.

Eğitim, özel hastane, doktor gibi ihtiyaçlar yeterince karşılanabiliyor mu?

Muğla’da Üniversite, Özel Hastaneler mevcut ve hiç bir Devlet Hastanesi Şişli Etfal kalabalığında olmadığından devlet hastanesinde de gayet iyi bir muamele var. Acil durumlar içinse Akyaka’da Sağlık Ocağı var.

İstanbul’da yaşamanın hangi taraflarını özlüyorsun?

İstanbul’u hiç özlemiyoruz, en azından şimdiki halini…

Akyaka’nın yerlisi olarak bize bir kaç mekan önerisinde bulunur musun?

Akayaka’da Azmak kıyısında Vira Vira Restaurant’da rakı& balık yapın, DeliMemet’te kokteyl için, Assos’ta kahve için, Pangea’da ev yapımı yetişkin dondurmalarını deneyin, Kite Sahiline gidin uçurtmaları izleyin, Maden İskelesinde buz gibi suya dalın..

İstanbul’dan taşınmayı ve güneye yerleşmeyi planlayanlara bir kaç tavsiye verir misin?

Bizim gibi kendinizden sıyrılıp buraya yerleşme planı yapıyorsanız, öncelikle delicesine para biriktirmeyi bırakın. Hiç bir şey planladığınız gibi olmayacak. Zaman kaybetmeyin boşuna. Eğer bir yatırım yapmak, emlak da alalım, ya evladiyelik olsun güzel bir ev bulalım Akyaka’dan diyorsanız, biz bu konularda da yardımcı oluyoruz tanıdıklarımıza, tanışalım derim, bir yerlisini tanımakta fayda var 🙂

Bizi takip etmek isterseniz lütfen tıklayın:) Batu & Senem


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up