GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Ayvalık

Uzun bir aradan sonra blogun en sevdiğim bölümlerinden biri olan Güney Yerleşmek serisi ile yeniden yayındayız 🙂 Hem de bu sefer Ayvalık’ta yaşamı, taşınırken ve hatta öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri, zorluklarını ve güzel taraflarını sevgili Ayşen ile konuştuk.

Merhaba Ayşen, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? Ne kadar zamandır Ayvalık’ta yaşıyorsunuz? Daha önce neredeydin, ne işle meşguldün?

45 yaşındayım. 20 yıl İstanbul’da çeşitli ajans ve firmalarda medya planlamacı olarak çalıştım. İletişim mezunuyum. Bir süre Londra’da yaşadık eşimle. 10 yaşında bir kızım ve 8 yaşında bir oğlum var. 3,5 yıldır da Ayvalık’ta yaşıyoruz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annegözüyle (@annegozuyle) on

Ayvalık’a taşınma kararınız nasıl oldu? En büyük motivasyonunuz neydi?

En büyük motivasyonumuz sanırım bize ait zaman idi. Bu zamanı öncelikle çocuklarımızın çocukluk çağlarına layıkıyla eşlik edebilmek ve gerçek isteklerimize odaklanabilmek için kullanmak istedik. Yoğun iş hayatı, hızlı yaşam, yetiştirilmesi gereken işler ve trafik zamanımızı çalıyor gibi hissetmeye başlamıştık. Alternatifleri düşününce her seferinde daha küçük bir yere gitmemiz gerektiğini gördük. Bir kaç yıl araştırma ve planlama ile geçirdik. En sonunda pek çok sebeple Ayvalık’ta karar kıldık.

Bu kolay bir karar değil. İçinize sindirebilmek için kendinize zaman tanımanız gerekiyor. Araştırma, değerlendirme süreci zor ama ama keyifli ve heyecanlı. Beklentileri az ve gerçekçi, uyum sürecini uzun tutmak ve değişikliğe açık olmak gerekli.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annegözüyle (@annegozuyle) on

Plaza hayatı ve İstanbul koşturmasından sonra Ayvalık’ta olmak nasıl hissettiriyor? Sakinlikten sıkıldığın oluyor mu?

Ayvalık’ta olmak kendimi çok iyi hissettiriyor doğrusu. Çünkü daha mutlu, daha verimli olduğumu hissediyorum. Ne çok koşuyor, ne çok dertleniyor ve farkında olmadan sürükleniyormuşum diye düşünüyorum geriye bakınca. Harika zamanlarım da oldu elbette. Özellikle çocuklardan önce İstanbul’un tadını iyi çıkardık. Ama sonra biz yaş aldık, çocuklu hayatın gereklilikleri başka ihtiyaçlar doğurdu, İstanbul değişti. Biz de yaşamın başka bir evresine, bunun gerektirdiği şekilde dahil olmayı tercih ettik.

Sakinlik konusuna gelince; daha ziyade bir beklenti bu. Bu tarz bir hayat değişikliğinin getireceği varsayılan bir beklenti. Yaşam sakin ama dopdolu. Bu anlamda sürekli işlerlik içinde, faaliyet içindeyiz. Ama bunlar keyifli, bizim istediğimiz, kolay ulaştığımız şeyler. Sakinlik yaşamda değil, içimizde. Bu yüzden sıkılmak yerine da sakinlikten keyif almak daha doğru sanırım.

Şuan çalışıyor musun, nelerle meşgulsün?

Çalışmıyorum. Yaklaşık 2 yıl İlçe Halk Kütüphanesi’nde gönüllü atölyeler organize edilmesine yardım ettim. Sürekliliği olan sanat anlama, masal yazma, yaratıcı drama gibi güzel çocuk atölyeleri yaptık. Ayrıca hala devam eden bir kitap kulübü oluşturdum. Her ay bir yazarın farklı kitaplarını okuyor ve tanımaya, değerlendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca Ayvalık Yerel İnisiyatif oluşumunda dönüşüm çalışma grubunda kasabayı kapsayacak şekilde takaslar düzenliyor ve tüketim kültürünü anlamaya, değiştirmeye çabalıyoruz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annegözüyle (@annegozuyle) on

Parents For Future Ayvalık ekibi olarak çocuklarımızın liderliğinde iklim hareketine aktif destek veriyor ve çeşitli eylemler organize ediyoruz. @fridaysforfuture_ayvalik adresinde görebilirsiniz. Yerel etkinliklerin takibi ve duyurusu için de mümkün olduğunca destek olmaya çalışıyorum.

Bunun dışında dikiş öğreniyorum ve sürekli üretiyorum. Bol bol kitap okuyorum elbette. Eşim de seramik yapıyor ve zeytin yetiştiriciliği ile ilgili eğitimler alıyor. Fırsat buldukça kamp yapıyoruz, dostlarla vakit geçiriyoruz. Evde üretim adına epey vakit harcıyoruz.

Hepsi bir yana, çocuklarla çok zaman geçiriyoruz. Birbirimizin hayatına dahiliz. 3 öğünü de beraber, sohbet ederek yiyoruz. Bol bol arkadaş buluşmaları düzenliyoruz. Çocuklar hem spor, hem de kültürel faaliyetler adına çok yoğun ama severek katıldıkları bir program oluşturdular kendilerine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annegözüyle (@annegozuyle) on

Çocuklar  için taşınma süreci nasıldı? İstanbul vs Ayvalık’ta çocuk büyütmekten bahsedecek olursan neler söyleyebilirsin?

Daha kolay ve verimli kasabada çocuk yetiştirmek. Ayvalık için konuşursam, çocuklar için pek çok atölye, spor alternatifi, doğa olanağı ve en önemlisi aile zamanı imkanı var. İstanbul hu olanaklar için çok yorucu ve pahalı. Taşınma sürecinde detaylı konuşmak gerek. Beklentilerini anlamak ve gerçekçi yanıtlar vermek önemli. Fakat her zaman olduğu gibi yetişkinlerden çok daha kolay uyum sağlıyorlar elbette.

İstanbul’un en önemli artısı eğitim. Bu da artık epey kişisel bir konu halini aldı malum.

Ayvalık zaten iyi bildiğiniz bir yer miydi? Biraz ev bulma sürecinizden bahseder misiniz?

Ayvalık iyi bildiğimiz bir yer sanıyorduk. Kışın bambaşka bir yer olduğunu gördük. Gördüğümüz hâlini ise daha çok sevdik.

Ev konusunda bize çok soru geliyor. Verebileceğim tek tavsiye ev alıp gelmeyin. Kiralayın. Etrafa, koşullara, iklime, günlük yaşam durumunuza göre bir bakın, sonra kalıcı adımlar atın.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annegözüyle (@annegozuyle) on

İlk taşındığınızda sizi en çok neler zorladı? İstanbul’dan taşınmak isteyenler karar verme sürecinde en çok nelere dikkat etmeli?

Ev konusu bizi zorladı. Yalıtımı olmayan bir evde, yıllar sonraki en soğuk ve karlı Ayvalık kışını yaşamak ve karın ortasında taşınmak zorunda kaldık.

Karar aşamasında mutlaka sizin hayal ettiğinizden ve umduğunuzdan farklı koşulların da olabileceği, ama bunların daha iyi sonuçları olma olasılığını da düşünerek uyum sağlanması gerektiğini göz önünde bulundurun derim. Her şey tam olsun derseniz, o işin sonu gelmiyor. Biraz evrene güvenmek gerek diye düşünüyorum.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Annegözüyle (@annegozuyle) on

Sence Ayvalık’taki en büyük eksikler neler? Oraya yerleşmek isteyenler için iş fırsatları var mı?

İş konusu sıkıntılı. Bu konuda çok deneyimim yok aslında. Gelişme potansiyeli epey zengin ama iyi araştırmak gerek. En büyük eksik bunca şahane doğal ve insan potansiyeline rağmen gelişim ve iyi yönde değişimin yavaş olması derim. Çocuk oyun alanlarının düzenlemesi, plajların durumu, kültür turizminin gelişmesi, tarih bilincinin yükseltilmesi, yerel halkın kültürel yaşama daha etkin ve bilinçli katılımı gibi pek çok konu var. Ama bunlar güzel ülkemin neresinde yok ki öte yandan?

Son olarak artık Ayvalık’ın yerlisi olarak Ayvalık’ı ziyaret edeceklere bir kaç mekan önerir misin?

Burası küçük bir yer. Bir ucundan başlayın ve yorulana kadar o daracık, arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşın. Yorulunca bir minik kafede dinlenin. Karşınıza çıkacak güzellikler büyülesin sizi. Cunda’ya hem sokakları, hem manzarayı, hem de Tabiat Parkı’nın nefis doğasını gezmeyi ihmal etmeyin. Sarımsaklı plajlarında mutlaka denize girin. Evet kalabalık ve organize edilmemiş halde, ama hala nefis bir kuma ve denize sahip. Bir de gelmeden önce biraz tarihini okuyun. Müthiştir ve Ayvalık’tan daha çok keyif almanızı sağlar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK, URLA

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up