GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Bodrum Vol.2

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? Bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. Bu hafta Tansu ile Bodrum’a gidiyoruz!

Güneye Yerleşmek: Bodrum

Merhaba Tansu, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz?

42 yaşındayım. İstanbul Anadolu yakasında oturmaktaydım, ailem halen orada. 20 yıl civarı müzik piyasasında çalıştım. Sahnesinden prodüksiyonuna kadar Türkiye’deki her müzisyen gibi ben de hemen hemen sektördeki her işi yaptım.

Ne kadar zamandır Bodrum’da yaşıyorsun, daha önceleri de Bodrum’a yaz-kış sık gidermiydin?

2 senedir Bodrum’un Gündoğan koyunda yaşıyorum. Ailem de eskiden beri Bodruma’a gider gelirdi ama hiç kış geçirmemiştim. Tam yazlıkçıydım diyebilirim.

Bodrum’da yaşamak hayatında neleri değiştirdi, biraz avantajlarını ve dezavantajlarını anlatır mısın?

Öncelikle İstanbul’un şu anki şartları sağlıklı bir yaşama elverişli değil. Hem fiziksel olarak hem de ruhsal açıdan. Bodrum’a taşındıktan sonra hayatıma dinginlik ve huzur geldi diyebilirim. Özellikle de kışları. Gürültüden uzak, doğa ile iç içe ama aynı zamanda da tercih edersem Bodrum merkeze inerek sosyalleşebileceğim bir hayata adım attım.  Bodrum’da yaşamanın avantajı çok ama tabii ki benim gibi koylardan birinde yaşıyorsanız kışın hayatın durgunluğuna ve mesafelerin birbirine olan uzaklığına alışmanız lazım. Ayrıca genel olarak Ege kafası denen, işlerin yavaş ilerlemesi veya hiç ilerlememesine de alışmak gerekiyor. İstanbul’un hızından sonra, burası doğal olarak çok yavaş gelebilir. Bunun yanında en güzel yanı insanın kendine ayıracak çok vakti olması. Çalışıyor olmama rağmen trafik vs. gibi sıkıntılar olmadığı için insan kendine çok vakit ayırabiliyor. Kendi bahçenizde sebze, meyve yetiştirebilmeniz, yoğurdunuzu komşudan aldığınız sütle yapabilmeniz, balığınızı kendiniz tutabilmeniz de diğer güzelliklerinden sadece birkaçı.

Şuan Bodrum’da ne işle meşgulsün? Bodrum’a taşınmadan önce mi bu işi ayarladın yoksa gittikten bir süre sonra mı ne yapacağına karar verdin, süreçten biraz bahseder misin?

Şu anda Kaplankaya diye bir oluşumda satış ve pazarlama müdürlüğü yapıyorum. İş vasıtasıyla geldim ama zaten gelmek için yer arıyordum. Benimki biraz evrenin güzelliğinden oldu diyelim =)

Doğa, sakinlik çok güzel ama kışın bu kadar sakinlik de yeter dediğin oldu mu?

Açıkçası benim yeter dediğim olmadı. Çünkü yeter dediğiniz an Bodrum merkeze inip bir şehirde yapabildiğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Bu da büyük avantaj. Ayrıca ben sıkılmanın da seçim olduğunu düşünüyorum. Burada hastaneden okula, alışveriş merkezinden gece hayatına kadar her şey mevcut.

Bodrum’da sosyal hayat nasıl? Bir gününü özetleyebilir misin?

İş günlerinde işten sonra genelde evdeyimdir. Yemek yaparım, bazen arkadaşlarım uğrar, sahile ineriz, balığımızı yeriz, keyfimize bakarız. Haftasonları ayda bir iki kere de Bodrum merkeze iner arkadaşlarımla buluşurum, alışveriş yaparım değişik yerler, değişik koylar keşfederim.

İstanbul’u ya da büyük şehirde yaşamayı özlüyor musun?

Hayır! 3 günlüğüne gittiğimde bile koşarak geri dönmek istiyorum.

Artık bir Bodrum yerlisi olarak bize bir kaç mekan önerinde bulunur musun?

Tabii ki. Burada çok yer var ve her koyun tadı da ayrı. Yalıkavak Geriş’te Panorama Pasanda, yine Yalıkavakta Eski Yer ve Zeytindalı sevdiğim yerlerden. Bodrum merkezde Arka Pizza, Körfez, Dada, adamik, Moonlight, Komodor restoran, Gemibaşı, Mustos, Mahmut Kaptanın Yeri, Mavi sayabileceklerimin bir kısmı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEY’E YERLEŞMEK BODRUM VOL.1

İstanbul’dan taşınmayı ve güneye yerleşmeyi planlayanlara bir kaç tavsiye verir misin?

Buraya taşınmak isteyenlere iki tavsiye verebilirim. Birincisi kesinlikle bir kış geçirmeleri. Buranın yazına ve yaz temposuna aldanmamaları. Bir de çalışmaları şart, özellikle de genç iseler. Çünkü burası gibi temposu büyük şehirlere göre düşük olan yerlerde çalışmazsanız kesinlikle geri dönersiniz. Çalışmaktan kastım beyaz yaka olun değil. Bağ bahçe ile bile uğraşsanız yeter.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK: KAŞ

IMG_2105

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up