GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Bodrum Vol.3

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? Bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. Bu hafta Seza ile bir kez daha Bodrum’a gidiyoruz!

Merhaba Seza! Öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? Ne kadar zamandır Bodrum’dasın? Daha önce neredeydin ne işle meşguldün?

Bodrum’da ikinci kışımı geçiriyorum, geçen yıl taşındım buraya. Daha önce İstanbul’da yaşıyor, çoğumuzun yakından bildiği kurumsal bir kariyerde ilerliyordum. Biraz kendimi keşfetmek, biraz daha bütünle uyumlu yaşamak için seçeneklerimi değiştirmeye karar verdim, sonrası kendiliğinden şekillendi.

Bodrum’a taşınma kararın nasıl oldu? Memnun musun bu kararından?

“İşi gücü bırakıp bir sahil kasabasına yerleşsem” diye hiç düşünmemiştim ama klişe olsa da benim yolum böyle gelişti. Hindistan seyahatimden döndükten sonra İstanbul’da yaşamanın çok emek istediğini fark ettim. Farklı bir kariyere de yöneldiğim için daha küçük bir yere yerleşmek hem işimi geliştirmek hem de giderlerimi yönetmek için daha mantıklı geldi. Bir havayolu firmasının yurtiçi uçuşlardaki indirim mailini incelerken Bodrum çıktı karşıma. Yakın arkadaşım da Bodrum’u çok sevdiği için yer arayışıma buradan başlayayım dedim. Daha önceleri tatillerde gelirdim buraya, eski bir Bodrum aşığı olmasam da gelince içimde bir yer sakinleşti; ben de o hissin peşinden taşınmaya karar verdim. Şimdiyse Bodrum’u tüm artı ve eksi yönleriyle çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Şimdi Bodrum’da ne işle uğraşıyorsun? Açık açık sormam gerekirse geçinebiliyor musun? 🙂

Burada en sık duyduğum soru bu sanırım, bir de para kazanılıyor değil mi diye soruyorlar:) Açıkçası ben öncelikle daha az şeye ihtiyaç duyduğumu fark ettim, o yüzden kazanç anlamında beklentilerim değişti. Şu an eski maaşlarımı kazanmıyorum, fakat kazansam neye harcardım onu da bilmiyorum; ihtiyaç hissetmiyorum. İlk buraya taşındığımda Türkiye ve Hindistan’da aldığım eğitimleri aktarabileceğim bireysel farkındalık çalışmaları yönlendirmek istiyordum. Bu yolda ilerlerken elimle bir şeyler yapma isteğim arttı, bir sürü malzemeyi ve tekniği denemeye çalıştım. Şimdi hem danışmanlık yapıyorum hem de zihnen bildiklerimizi kalpten hatırlatan ürünler tasarlıyorum.

Peki bu tasarımları nerede bulabiliriz? Meditasyon seansları için sana nereden ulaşabiliriz?

Websitemin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz, orada yaptıklarımın hikayelerini ve detaylarını bulabilirsiniz. Şimdilik ürünlerimi instagram hesabım benimisler.crafts üzerinden satıyorum. Bodrum’da bireysel seanslar ve atölye çalışmaları yapıyorum. İstanbul için de programlar düzenliyorum. Tüm tarih ve detaylar için benimle iletişime geçebilirsiniz, zaten yakında site üzerinden de takip edilebilecek (www.sezaaslanbas.com).

Peki Bodrum’da yaşamanın seni en zorlayan kısımları neler oldu? Şuan kış nasıl geçiyor mesela? 🙂

Kış mevsimi biraz zorlu olsa da burada yaşayan çoğu insan gibi kış dinamiğini tercih ederim. Her yerin daha sakin, daha ulaşılır ve daha samimi olması beni mutlu ediyor. Şehirden buraya taşınınca kimi zorlukları fark ediyorsun; mesela toplu taşımayla ulaşım cidden zorlayıcı veyahut hava karardıktan sonra dışarıda pek insan görmemek, sağanak yağmurlarda dükkanların açılmaması değişik geliyor. Bir de burada zaman kavramı biraz daha yavaş işliyor, zaman planlamalarına uyulmamasına alışmak gerek:)

Gelelim yaşadığın yere, Bodrum’un neresinde yaşıyorsun? Neden bu tarafını seçtin?

İlk geldiğimde 4 ay merkezde yaşamayı tercih ettim; hem kimseyi tanımıyor hem de lokasyonları pek bilmiyordum. Merkez kışı yaşamak için hala favorim tabi ki ama yaz temposunda daha az kalabalık, daha sessiz bir yerde olmayı istedim ve Yalıkavak’a taşındım. Burada tüm ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum, merkeze sadece istediğim için gidiyorum. Yazları turist yoğunluğu çok olsa da özellikle marina ve belli mekanlar tercih edildiği için benim günlük hayatıma pek etkisi olmuyor. Yani yaz kalabalığından sıyrılabiliyorum. Aynı zamanda İstanbul hayatımı hatırlamak istediğimde pek çok seçeneğim oluyor tabi.

Isınma biraz sıkıntılı diye duymuştum? 🙂

Burada sobalı bir evde oturmak lüks çünkü sadece onlar ısınabiliyorlar:) Neyse ki ciddi soğuklar olsa da kış, Aralık ortasından Şubat ortasına kadar sürüyor. Bir de bu dönemde sık sık güneşi görmek insana çok iyi geliyor, pek şikayet edilmiyor.

Bodrum artık çok da küçük bir sahil kasabası değil, her ihtiyacını kolaylıkla bulabiliyorsun. Sence Bodrum’da eksik bir alan var mı? Taşınmayı düşünenler için hangi alanda iş fırsatları olabilir?

Dediğin gibi burası küçük bir sahil kasabasının ötesinde; ancak küçük İstanbul benzetmesine pek katılmıyorum. Özellikle sezon dışı dönemde şehirde yaşamadığını fark ediyor insan. Burada en yoğun iş alanları emlak ve turizm; son 5 yıldaki göç ile yeni iş alanları oluşuyor tabi. Ancak daha sürekli ve daha düzenli ilerleyebilecek, fiziksel ve zihinsel üretimi destekleyecek işler için pek çok fırsat var.

Gitmeden önce Bodrum’da bir sosyal çevren var mıydı? Ne kadar sürdü adapte olman?

Bodrum’a gelmeden önce kimseyi tanımıyordum, hiç kimseyi. Taşınsam mı diye düşünmeye başladığımda arkadaşlarım burada yaşayan yakınlarıyla tanıştırdı beni, onlar başkalarıyla derken tesadüfler, karşılaşmalar, buluşmalardan sonra bir sürü yeni insan girdi hayatıma. İyi ki dediğim şeylerden biri bu! Sanırım geldikten 5-6 ay sonra sosyal çevre konusunda rahatladım; ancak adapte olmak için en az dört mevsimlik döngüyü tamamlamış olmak gerek diye düşünüyorum.

Zamanın çok yavaş aktığından bahsettin, genel olarak günlerin nasıl geçiyor?Bu kadar sakinlikten sıkıldığın oluyor mu?

Dışarısı sakin olsa da hayat insanın içinde akıyor, yön buluyor. Bazen buradaki yavaşlığa kapılıp ötelemeye başlıyorum işlerimi. Bazen burada olduğum için neşelenip her şeyi layığıyla yapmaya çalışıyorum. Sanırım buradaki en güzel şeylerden biri içimdeki sese ve ritme uygun yaşayabilmem; o yüzden çok sakin, çok kalabalık, çok sıradan gibi yorumlarım olmadı hiç. Bu arada özellikle yelken yarışları olduğunda Bodrum merkezi şehirleri pek aratmıyor, yaz dönemini zaten tahmin ediyorsundur:)

Sence Bodrum’da yaşamanın en iyi tarafları neler?

Herkesin hayat tercihleri farklı olsa da ben en çok doğa ile daha içiçe olma kısmını seviyorum; denizle, ağaçlarla, çiçeklerle ve gökyüzüyle. Mesela daha önceleri marketlerde her zaman her şey bulunduğu için mevsim meyve sebzelerini pek bilmezdim; burada mevsimsel döngülerin farkında olmaktan çok mutluyum. Bununla birlikte burada hayat ritmi yavaş olduğundan zaman daha bol; tanımasan bile herkese merhaba diyebilir, gözünün içine bakarak teşekkür edebilir ve gerçekten merak ettiğin için sorular sorabilirsin.

Artık Bodrum’un yerlisi olarak bize bir kaç mekan önerir misin?

Klasik olacak belki ama Mahmut Kaptan’ın yerini es geçmemek lazım, Kasım’dan Nisan’a açık olan lokal bir meyhane burası. Neredeyse her ilçede balıkçı barınakları var, ben oralarda kahve içmeyi tercih ediyorum; hem erken giderseniz taze balık ve deniz ürünleri bulmak gibi bir yan faydası var. Yalıkavak’ta köfte ve patatesiyle meşhur Patato Beach de en sevdiğim yerlerden.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK, AKYAKA


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up