GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Bodrum Vol.4

Geçtiğimiz haftalarda paylaştığım Klinker Design’ın kurucusu Bahar’la bu sefer de Bodrum’da yaşam üstüne konuştuk.

Merhaba Bahar! Öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? Ne kadar zamandır Bodrum’dasın? Daha önce neredeydin ne işle meşguldün?

Merhaba, İzmir’de doğdum, büyüdüm. Tam bir İzmir aşığıyım. Bodrum’a yerleşme nedenim çok radikal bir karar değil aslında 🙂 2005’te üniversite için geldim. Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heykel mezunuyum.

Sonrasında da hep Bodrum’da mı kaldın? Memnun musun Bodrum’da yaşamaktan?

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Bodrum’da olması büyük bir şans oldu. 2005 yılında okul için geldim, okul bitti dönemedim 🙂 Bodrum’u hiçbir zaman İzmir kadar sevemedim ama okuldu, işti derken geri de dönemedim. Bir de evlendim. Aslında eşim de İzmirli hatta okul için beraber geldik Bodrum’a. O zamanlar arkadaştık sonra bir baktık evlenmişiz. Bu bir bakma da, 10 yıl kadar bir bakma ama 🙂 Sonra onun işi, benim işim derken Bodrumlu olduk. Hep İzmir özlemim var ama hadi gidiyoruz dese; “1 dakika nereye gidiyoruz” derim sanırım. Ne zaman geçti bu kadar sene desem de, 13 sene olmak üzere Bodrum’a geleli.

Bodrum’a taşınmayı planlayanlar sence öncelikle nelere dikkat etmeli?

Bodrum bizim ilk geldiğimiz zamana göre bile çok farklı. O zamanlar yazları aşırı kalabalık olsa da, kışları baya köydü. Akşamları sokakta bir biz, bir de köpekler olurdu. Şimdi kışın yazdan pek farkı kalmadı. Özellikle İstanbul’un kalabalığından kaçıp gelenlerle birlikte kendi kalabalığımızı yaratmaya başladık.

Bodrum’un en büyük sıkıntılarından biri ev bulmak sanırım. İş olanakları da asla büyük şehirler gibi değil, tabii ki özellikle kurumsal anlamda. Kendi işini yapıyorsan da avantajlarının yanında sıkıntıları da oluyor. Dışarıdan bakınca küçük yer dense de, içine girince aslında o kadar da küçük olmadığını, hatta yavaş yavaş büyük şehir olma yolunda ilerlediğini görüyorsunuz. O yüzden gelecek olanların öncelikle ev ve iş konularını halletmeleri gerekiyor.

Bodrum’da yaşamanın seni en zorlayan kısımları neler? Kışlar nasıl geçiyor?

Ben aslında tam bir yaz insanı olsam da Bodrum’un kışlarını sevenlerdenim. Daha biz bize, daha samimi oluyor. Eskiden daha çok herkes herkesi tanırdı ama şimdi de Bodrum’un en sevdiğim taraflarından biri bu. Bodrumlular üniversite öğrencisine pek alışık olmadığı için ilk geldiğimizde biraz zorlandık tabii. Kalacak yer, öğrenci bütçesine göre yemek biraz zordu. Bir pizzacı ilk açıldığında yaşadığımız mutluluğu hatırlıyorum da 🙂 Turistik yer olunca bütün kış sizden geçinen esnaf bile 2 tane turist gelmeye başlayınca siz o masaya oturmasanız demeye başlıyordu. Sonra onlar bize, biz Bodrum’da öğrenci olmaya alıştık.

Sence Bodrum’da en büyük eksik ne?

Buna verebileceğim pek çok cevap var aslında ama onlar da zaten büyükşehirden ayrılmasına sebep olan şeyler olduğu için bırakalım da böyle kalsın 🙂

Bodrum’da nerede yaşıyorsun? Neden burayı seçtin?

Merkeze yakın oturuyoruz. Biraz tepede olduğu için kalabalıktan ve sesten uzak. Yani hem merkezde, hem dışındayız. Bir tarafın denize, bir tarafın ormana bakması fazlasıyla açıklayıcı bir sebep olur sanırım 🙂

İstanbul’dan gidenler her ne kadar şehir kaosundan kaçarak Bodrum’a yerleşseler de bir süre sonra fazla sükunet de bünyeye dokunur mu acaba, sonuçta alışık değiliz:)  Mutlaka kişiden kişiye değişecektir ama sen ne düşünüyorsun?

Şehir kaosundan kaçıp gelenlerle birlikte yavaş yavaş kendi kaosumuzu yaratıyoruz aslında. Tabii bir İstanbul olması imkansız ama eski sessiz sakinliği de yok bence. Özellikle çalışanlar için büyük şehirden çok da bir farkı yok. Sadece ulaşım çok daha kolay. Hatta buraya gelenler 30 dakikalık bir yere bile uzak demeye başlıyor. Merkez dışındaki yerler kışın daha sakin oluyor ama merkeze indiğinizde yaz-kış oldukça hareketli. Yazın zaten her yer fazlasıyla kalabalık oluyor. Hatta o kadar kalabalık oluyor ki her fırsat bulduğumuzda Gümüşlük’ekaçıyoruz biz.

Şuan ne işle meşgulsün?

2008’den beri yüzme antrenörlüğü yapıyorum. İzmir’deki yüzme geçmişimden sonra, okurken part time çalışabilir miyim acaba diye başladım, okul bitti işim oldu 🙂

Bıraksalar suda yaşayabilecek bir insan olduğum için fazlasıyla sevdiğim bir işi yapıyorum. Çalışmaya başlayınca anladım ki çocukları da seviyormuşum.

Kış döneminde çocukların okul saatleri sonrasında olduğu için daha az saatler çalışsak da yazları çok yoğun geçiyor. O yüzden hem kış dönemindeki boş zamanları değerlendirmek için, hem de o kadar okul okuduk diye düşünerek Klinker Design adıyla bir marka yarattım. Betondan mekansal ürünler yapıyorum. Hem yüzme, hem tasarım derken fazlasıyla zamanım doluyor.

Artık Bodrum’un yerlisi olarak bize bir kaç mekan önerir misin?

Benim Bodrum’un en sevdiğim yeri Gümüşlük. Güneşin en güzel battığı yer de orası bence. O yüzden Bodrum’a gelenlerin mutlaka Club Gümüşlük veya Off Gümüşlük’te bir şeyler içip, güneşin batışını izlemelerini öneririm. Yemek konusunda ise; ben daha çok yerel işletmeleri tercih edenlerdenim. Kahvaltı için Gümüşlük’te Hayat’ı, öğlen yemeği için kesinlikle Kısmet Lokantası’nı, akşam yemeği için Kalamare, Neyzar’ın Yeri ve Bağ Arası’nı, yeteri kadar yedik biraz da eğlenelim diyenler için de Kule’yi ve Marina Yatch Club’ü tavsiye edebilirim.

Son olarak, Bodrum’a taşınmayı düşünenlere ne tavsiye edersin?

Bence bir daha düşünsünler, belki gelmekten vazgeçerler. Fazlasıyla kalabalık zaten artık 🙂 Yok biz de gelicez mutlaka diyorlarsa da işlerin büyük şehirlerdeki gibi çabuk ilerlemediğini, birine bir şey yaptırmak için baya çabalamak gerektiğini baştan kabul ederek gelsinler. Zamanla onlar da Bodrumlular’ın rahatlığına alışır zaten.

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up