GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Bodrum

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? İşte bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. Bu haftaki konuğumuz Gökçe Devecioğlu ile Bodrum’a gidiyoruz!

Merhaba, öncelikle biraz kendinden bahseder misin?

Selam! Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Sinema-Televizyon bölümü mezunuyum. Uzun süre film-müzik sektöründe çalıştıktan sonra ilk mesleğim olan yazarlığa döndüm. 3 yıldır Onedio.com’da reklam yazarlığı yapıyorum. Doğma-büyüme Caddebostanlıyım. Hayatı boyunca Bağdat Caddesi’nden başka bir yerde yaşamamış biri olarak bir buçuk yıl önce Bodrum’a taşındım. Bodrumluculuk isimli bir blogumuz var; hem kendi Bodrum hikayemi anlatıyor, hem de buraya yerleşmiş olan ve yerleşmek isteyen büyük şehirlileri bir araya getiriyorum.

Aslında bodrumluculuk ‘ta  Bodrum’a taşınmanın avantajları ve dezavantajlarıyla ilgili çok faydalı bilgiler paylaşıyorsun fakat bize de kısaca bunlardan bahseder misin?

Bodrum’a taşınırken herkesin kafasında olan şey 8 ay Bodrum yazı yaşamak gibi duruyor; ama hikayenin ortasında Bodrum’un en büyük avantajının kışı olduğu ortaya çıkıyor. 🙂 Bodrum’un yazının o kalabalık, bol cıstaklı, piyasacı haline burun kıvırıp tatil için hiç tercih etmeseniz bile, kışın buraya bir kez adım atsanız taşınmaya karar verebilirsiniz. Yazlık beldelerin çoğunda kış bir terk edilmişlik hissi uyandırır; hiçbir şey yoktur. Bodrum’da kışın da hayat var, sanırım büyük şehirliler için en büyük avantajı bu. Aynı şekilde özel hastanesinden okuluna kadar İstanbul’da alıştığımız tüm kritik olanaklar burada aynen mevcut. Şehir hayatının avantajlarını koy, dezavantajlarını çıkar; Bodrum öyle bir yer. Kışın ortasında yaz günleri yaşamak ve denize girebilmek de bonusu.

Güneye Yerleşmek Bodrum

 

Aynen dediğin gibi  kışın ‘terk edilmiş yer’ hissini yaşayacağımızı ve inzivaya çekilmiş gibi hissedeceğimizi düşünürdüm, sanırım pek de öyle değil?  

Bodrum’un kışı buraya kafa dinlemek, huzuru bulmak için taşınanların ihtiyacını kesinlikle karşılıyor, evet, ama emrivaki bir “inziva” durumu kesinlikle yok. Bodrum Eylül’den itibaren gerçek bir kültür-sanat yarımadasına dönüşüyor. Katılabileceğiniz sayısız etkinlik, yaz-kış açık mekanlar, dışarı çıktığınızda gördüğünüz hep tanıdık yüzler, bir de tabii bizim Bodrumluculuk buluşmalarımız ile İstanbul’a kıyasla çok daha aktif bir sosyal hayat yaşıyoruz. İstediğiniz zaman hayata karışıp, istediğiniz zaman kendinizle baş başa kalabiliyorsunuz. İstanbul’da bazı hafta sonları ikisini de yapmak mümkün olmuyor 🙂

Güneye Yerleşmek Bodrum

 

Peki Bodrum’da bir gün nasıl geçer?

Havasından mıdır, suyundan mıdır, horozundan mıdır bilmiyorum ama Bodrum’a yerleşince günün ilk ışıklarıyla uyanmaya başlıyorsunuz. Sabah boydan boya size kalmış olan koylarda bir huzur yürüyüşü patlatıyorsunuz. Çalışan biri değilseniz bu huzuru bütün güne yaymak mümkün. 🙂 Bodrum’da kışın zaman daha yavaş akıyor. Taşınan hemen hemen herkes uzun yıllar sonra yeniden bir hobi ediniyor. Gün batımıyla beraber meyhane masalarında buluşuluyor. Bodrum’da kışın hayat hem daha mütevazı, hem daha dolu dolu geçiyor.

“Çalışan biri” demişken… Bodrum’daki iş imkanlarıyla ilgili neler söyleyebilirsin?

Yok diyebilirim. 🙂 Şaka bir yana, tahmin edebileceğiniz gibi Bodrum’un popüler sektörleri turizm, inşaat vs. Eğer kurumsal bir işte çalışıyorsanız buraya transfer olabilirsiniz tabii. Ama bunlar dışında Bodrum’da iş imkanları oldukça kısıtlı. Ben Bodrum’a işiyle birlikte taşınanlardan biriyim, ve blogda da herkese mümkünse aynısını yapmasını tavsiye ediyorum. Veya en azından buradaki ilk işini önceden ayarlayıp öyle taşınmasını. Bir diğer ihtimal de, hazır yeni bir yere taşınmışken yeni bir hayata başlamak; kendi mesleğinizi bırakıp sıfırdan yeni bir yol çizmek. Bunun için de dayanma gücünüz olması lazım tabii…

İstanbul’la karşılaştırdığında en büyük ve en sevdiğin farklar neler? 

İstanbul’un kaosu, gürültüsü, kalabalığı, trafiği muhabbetine hiç girmeyeyim. 🙂 Bodrum’da sadece 1 yıl yaşayınca bile insan doğaya, her şeyin doğalına, sakinliğe, sessizliğe, acelesizliğe öyle bir alışıyor ki; Sabiha Gökçen’e her indiğimde sudan çıkmış balığa dönüyorum, bunca yıl İstanbul’da yaşamayı nasıl başarmışız inanamıyorum. İstanbul’da insanlar birini resmen itip kakıyor, Bodrum’da insanlar birbirinin yanından “günaydın” diyerek geçiyor.

Güneye Yerleşmek Bodrum

 

Bir İstanbullu olarak İstanbul’u özlüyor musun? İleride geri dönme planların var mı?

Aslında bu soru için çok doğru insan değilim, çünkü benim için İstanbul aslında Bostancı-Fenerbahçe arasından ibaret. Bağdat Caddesi’ni, Caddebostan sahil ruhunu kesinlikle çoook özlüyorum. Özlüyorum derken, İstanbul’a gitmek zorunda kaldığımda şu anki “şantiye” kıvamını görüp, eski halini özlemeyi de kastediyorum. İleride geri dönme planım yok, ama dönmek zorunda kalsam İstanbul’dan geriye ne kalmış olacak, onu hiç kestiremiyorum…

Yeni bir şehirde yaşamaya adapte olana kadar ne gibi zorluklar yaşadın?

Bodrum’a taşındığınızda adapte olması çok da kolay olmayan bir sürü fark karşınıza çıkıyor; ve her nasılsa alıştıktan sonra bunlar Bodrum hakkında en çok sevdiğiniz şeylere dönüşüyor! Beni ilk etapta en çok zorlayan sanırım ıssızlık olmuştu mesela. Bir de bütün büyük şehirlilerimizin ortak sendromu olan ısınma yöntemi var tabii. Bodrum’da doğalgaz yok. Şömine-sobayla ısınmak gerçekten mis, ama öyle evler bulmak da çok kolay değil. Klimalı evlerimize söylenip, kendimizi en yakın şömineli meyhaneye atıyoruz. 🙂

Bodrum’da seni evinde hissettiren mekanlar var mı? En çok nereleri seviyorsun?

Çok! Bodrum’da müdavim ruhu tavan; birçok mekan evim gibi. En sevdiklerim arasında ilk sayabileceklerim Bağarası, Musto, Gangava, Mavi Sürgün, Moonlight, Hayat Gümüşlük, Rüzgarlı Bahçe, Sarnıç, La Brezza ve tabii tatilcilikten bu yana benim için Bodrum klasiği olan iki yer; Körfez ve Kule. Bir de şu ara Bodrum’un en yenilerinden Dada Salon ikinci evimiz.

Son olarak Bodrum’un yerlisi olarak bize birkaç öneride bulunur musun?

Bodrum’a taşınma hayaliniz olsun ya da olmasın, öncelikli önerim mutlaka Bodrum’da bir de kış tatili yapmanız; “Bodrum’un kışı daha güzel” derken neden bahsettiğimizi anlamanız! Tatilinizi Bodrum festivallerine denk getirirseniz daha da nefis olur; tam listeyi blogda bulabilirsiniz. Yaz tatilleri için ise, Bodrum’un turistik yerlerinden çıkıp, bir de yerlilerin favorilerini keşfetmenizi öneririm. Az bilinen koylara gidin, ara sokaklardaki mekanları keşfedin, etkinlikleri takip edin, rakı masanızı teknede kurun, bol bol trekking yapın. Bodrum’un tadını tatilci gibi değil burada taşıyormuşsunuz gibi çıkarın. Bodrumluculuk oynayın. 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güneye Yerleşmek: Bozcaada

Güneye Yerleşmek Bodrum

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up