GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Datça

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? Bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. Bu hafta Duygu Özaşık Çamur ile Datça’ya gidiyoruz.

Güneye Yerleşmek, Datça

Merhaba Duygu, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Duygu. Marmara İletişim Fakültesinden mezun olunca, önce kurumsal şirketlerde sonrasında ise çeşitli reklam ajanslarında proje yöneticiliği ve ekip yöneticiliği gibi pozisyonlarda görev aldım. Şu anda ise arkadaşlarımla kurduğum ve 2 yaşını deviren Creartwork isimli dijital ajansımızda proje bazlı çalışmaya devam ediyorum. Aynı zamanda da profesyonel doğum ve düğün fotoğrafçılığı yapıyorum.

8 ay önce eşim Doğa ve kedimiz Rika ile Datça’ya yerleştik. Gelir gelmez de Datça Meze Evi’ni işletmeye başladık.

Datça’ya taşınma fikri nereden çıktı?

Eşim bir telekomünikasyon firmasında Pazarlama bölümünde çalışıyordu. İkimizde yoğun iş temposu ve stresinden hem bedenen hem de kafa olarak çok yorulmaya başlamıştık. Çok sevdiğimiz İstanbul ve özellikle de yaşadığımız Kadıköy de bizim için negatif olarak değiştikçe kararımızı verdik. Hayatımızı daha sakin, keyifli ve hem kendimize, hem de birbirimize daha fazla vakit ayırabileceğimiz bir eksene taşımak  istedik.

Datça büklerinin güzelliği ile özellikle yaz tatillerimizin gözdesiydi. Son birkaç yıldır da sezon dışı Datça ve arkadaş ziyaretlerimiz hız kazanmıştı. Kendisine alıcı gözle bakmaya, burada yaşayan arkadaşlarımıza  ‘Full time Datçalılık‘ hakkında sorular sorup, kendimizi tartmaya başladık. Ayrıca son  kararımızı  vermeden önceki kış Datça’da 1 hafta vakit  geçirdik.

Kışın biraz fazla ıssız değil mi? Sıkılmıyor musunuz? Günler nasıl geçiyor?

Ne beklediğinize göre değişir bence. Ama doğa yürüyüşleri, atölye çalışmaları, topluluklar, sanatsal etkinlikler ile dilediğiniz ölçüde sosyalleşerek hoşça vakit geçirmek mümkün. Bir de küçük yer olmasından kaynaklı olarak en ufak durum bir kutlamaya, sosyalleşme hadisesine dönüşüyor. Havalar ısında toplanalım, x kişisi geldi toplaşalım, y’nin doğum günü toplaşalım, yeni likör yaptım toplaşalım şeklinde etkinliklerimiz eksik olmuyor. 🙂

Bizim ilk kışımız dükkanımız için çalışarak ve boş zamanlarımızda arkadaşlarımızla sosyalleşerek geçti

İstanbul’u özlüyor musunuz?

Özlenecek bir tarafı kalmadı bizim için.. Ben bir haftalığına gittim ve iyi ki taşınmışız dedim, eşimin ise hiç gitmeye hiç niyeti yok 🙂

Datça Meze evi hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Datça Meze Evi, 3-4 masalık küçük, samimi bir dükkan. Özellikle bizim gibi büyük şehirden gelen ‘göçmenler’ için bir buluşma ve sosyalleşme mekanı oldu. Yapmaktan ve yemekten keyif aldığımız, günlük olarak değişen 8-12 çeşit meze hazırlıyoruz. Gün içinde hamur işleri,  tatlı çeşitlerimiz ve sıcak içecekler de oldukça rağbet görüyor.

İsterseniz bir kadeh eşliğinde mekanda mezelerimizi tadabiliyor ya da evinizde kuracağınız keyifli bir sofranın meze ihtiyacını bizden temin edebiliyorsunuz.

Restoran daha çok yazın yoğun oluyordur diye tahmin ediyorum. Buradan sağladığınız kazancınız tüm kış yeterli oluyor mu?

Bu sene dükkanda ilk sezonumuzu yaşayacağız, evet yoğun olacağını tahmin ediyoruz ve şimdiden hazırlıklarımız başladı. Ancak Datça Meze Evi sadece sezona yönelik değil, Datça sakinlerinin sosyalleştiği, 12 ay yaşayan bir mekan haline geldiğinden yılın her dönemi belirli bir kazanç elde etmeyi hedeflediğimizi söyleyebiliriz.

Kışın farklı yerlere seyahat ediyor musunuz?

İlk kışımızda tüm enerjimizi dükkanımıza verdiğimiz için fırsat olmadı ama önümüzdeki sene için çok güzel planlarımız var 🙂

Dışarıdan bakıldığında çok güzel görünse de mutlaka zor yanları da vardır. Datça’ya yerleştiğinizde yaşadığınız ya da hala yaşamakta olduğunuz en büyük zorluklar neler? Kısaca Datça’da yaşamanın avantajları ve dezavantajlarından bahseder misin?

Büyük şehir alışkanlıklarını değiştirmeden küçük bir yer de yaşamak oldukça zor. Bu Datça için de oldukça geçerli. Özellikle alışveriş alışkanlıklarınız çok değişiyor. İstanbul’da tenezzül bile etmediğiniz filmler burada vizyona girince gidesiniz geliyor. Özellikle ev ve dükkan için  tadilat/elektrik vb gibi işlerde bir çok şeyi kendiniz yapmayı öğreniyorsunuz (her şey için usta çağırmaya son!) Sağlık konusunda ise bazı alanlarda yetersiz bizce, Marmaris yolları taştan…

Peki, Datça’nın en çok sevdiğiniz yanları neler?

Her gün yenileri ekleniyor ama; dinginliği, baharda açan badem ağaçları, güzel insanları ve dostlarımız.

Datça’ya gittiğimizde nerede denize girelim? Nerede yemek yiyelim?

Deniz için büklerden bük beğenin. Palamutbükü ve Domuzçukuru bizim favorilerimiz. Bir de büyük bükleri geçince arada derede kalmış ama nedense hepsinin adı ‘Akvaryum’ olan çok güzel koylar var. Yemek ve her türlü tavsiye için öncelikle tabi ki Datça Meze Evi’ne bekleriz.!!

İstanbul’dan taşınmayı ve güneye yerleşmeyi düşünenlere birkaç tavsiye verebilir misin?

Konuya gerçekçi yaklaşmalarını tavsiye ederiz. Bizim bir avantajımız Datça’ya yerleşmiş dostlarımız olmasıydı. Sosyal hayat, ilgi alanları, geçim durumu gibi bir çok değişkene göre beklentilere en  uygun yerleşim bölgesine karar verilebilir. O bölgede mümkünse kış zamanı da vakit geçirilmesi ve bölge sakinleri ile fikir alış verişi yapılması da önerilebilir. Son olarak bu konuda yazılan yazı, blog vb. yayınları da inceleyebilirler. Mesela biz ‘Bodrumluculuk’ bloğu ile bu şekilde tanıştık. Gökçe ile iletişime geçtik merak ettiklerimiz için, sağolsun sıkılmadan yanıtladı sorularımızı.. Şimdi Datça/Bodrum Komşuculuk yapıyoruz 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK, BODRUM

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up