GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: Datça’da Yaşam Vol.2

Güneye Yerleşmek serisinden tekrar merhaba! Geçtiğimiz ay yüz yüze de görüşme şansım olan sevgili Nihan’la Datça’ya taşınmayı ve Datça’da yaşamı konuştuk.

Merhaba Nihan öncelikle seni biraz tanıyabilir misin? Nerelisin, ne yapar ne edersin? 😊

Merhaba Ezgi, doğma büyüme İstanbullu’yum. Yüksek lisans sonrası 2 yıl, İngiltere Cambidge’te yaşadım. Küçük şehir hayatına dair fikrim ve konforlarını farketmem garip bir şekilde orada oldu. Onun dışında  İstanbul’dan başka yerde de yaşamamıştım. Bildiğin şehir çocuğuyum yani 🙂

14 yıldır reklam sektöründeyim, marka direktörüyüm. Global ve lokal bir çok ajansta görev yaptım.

Datça’da ne işle meşgulsünüz? Yani orada geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz diye sormaya çalışıyorum aslında 😊

Datca’da home office olarak işime devam ediyorum. Aynı zamanda eşimle beraber bazı girişimlerimiz var. Cem Yılmaz’ın İftarlık Gazoz filmini izlediysen orada tamamen el emeği ile doğal içerikler kullanarak mahalle arasında gazoz imal eden bir karakter vardı. Bu işi hala yapanlar var 🙂 Biraz daha yüksek üretim kapasitesi ve teknoloji farkıyla elbette.

Sınırlı pazarlama ve dağıtım ağıyla varlıklarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Global markalarla yarışma şansları maalesef ki yok. Biz de  Datça’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen bu gazozları bir otomat içine koyduk.  Datça halkı ve belediyesi yeniliklere, güzel orijinal fikirlere çok açık, bu bizim şansımız oldu. Gazoz otomatımız için gerekli izinleri aldık ve işe koyulduk:) Bu 100’ün üzerinde orijinal tattaki memleket gazozlarının tüm Türkiye’deki diğer işletmelere toptan satışını da yapabiliyoruz.

Datça’ya taşınmaya ne zaman karar verdiniz? Önceden de sık sık gider miydiniz? Kısaca neden Datça?

Ailem emekli olduktan sonra tüm Ege ve Akdeniz kıyılarına uzun araba seyahatleri yapıp her köşeyi keşfederek yıllar geçirdikten sonra,  burada Datça’da yaşamaya karar verdiler. Bu 11 yıl önceydi. Datça’da bir ev aldıklarını telefonla söylediklerinde ben İstanbul’da ofiste çılgın bir gün geçiriyordum:)

İlk  kez 14 yaşında Datça’ya gelmiştim. Bu ikinci gelişim olacaktı. Uzun ve yorucu bir yolculukla Datça’ya vardım. Bu kesinlikle ilk olmasa da ikinci görüşte aşktı…Yıllar geçti ve ben her tatilimde soluğu burada aldım. Bazen yalnız bazen arkadaşlarımı toplayıp geldim. Murat’la da ilk kez bundan 4 sene önce yeni yıla Datça’da girmek için bir Aralık günü geldik. Datça’ya kışın gelen sevgilim buraya bayılmıştı. Ben de ‘Sen bir de ilkbaharını, yazını gör.’ dedim. Sonra gerisi geldi tabii, yazın geldik. Sonra her yeni yıl öncesi Datça yoluna düştük. Totem gibi bir şey 🙂

Datça’ya taşınmak, zihnimizin arkasında duran; zaman zaman şehir hayatının içinde çıkmaza girdiğimizde depreşen sonra rasyonellere bakıp yine halının altına süpürülen bir hayal olarak uzun bir süre bekledi. Ta ki geçtiğimiz Aralık ayında tam da yeni yıl ritüeli öncesi evlenmeye ve Datça’ya taşınmaya karar verene kadar… Nikah dairesinden günümüzü aldık ve yılbaşı  için yine doğru Datça’ya..

Evlendikten sonra da eşyalarımızı toplayıp Datça’ya göç ettik.

Datça’nın neresinde yaşıyorsunuz, yaşayacağınız yeri seçerken nelere dikkat ettiniz?

Evimiz Eski Datça’ya yürüme mesafesinde, merkeze ise 2 km uzaklıkta. Eski Datça’nın huzur veren ortamı ile merkezin olanaklarının ortasındayız. Yaz kış burada olacağımız ve yeni bir hayat kuracağımız için böyle bir tercih yaptık.

Henüz orada bütün bir kış geçirmediniz ama taşınma ve yerleşme aşamasında sizi en çok neler zorladı? Sence önümüzdeki kış sizi ne gibi zorluklar bekliyor?

Çok zorlayan bir şey olmadı aslında, buradaki düzene yıllar içinde aşina olmak işimizi kolaylaştırdı diyebilirim. Kış için ise alıştığımız kaloriferli sıcak bir eve uyanmak gibi konforlar olmadan nasıl olacak yaşayıp göreceğiz.

İstanbul’dan Bodrum’a gidenlerle konuştuğumda artık eskisinden daha fazla sosyalleştiklerinden ve daha çok etkinliğe katılabildiklerinden bahsetmişlerdi. Datça’da da böyle bir ortam var mı?

Bildiğim kadarıyla Datça’da kış döneminde bir çok etkinlik düzenleniyor, bunun yanında çeşitli kurslar ve workshoplar da var. Daha fazla sosyalleşme tanımı şöyle anlamlı; şehir hayatında trafikte ve kaosta kaybettiğiniz vakit daha kaliteli zaman olarak hayata ekleniyor. Bunu diğer insanlara veya kendinize/ailenize ayrılmış bir zaman olarak değerlendirmek ise tercih meselesi. Bizde yaşayıp göreceğiz.

Son zamanlarda Datça’nın popülerliği artıyor. Özellikle Bodrum’un fazla şehirleşmesi, Kaş’ın ulaşımının zor olması gibi sebeplerle Datça’ya yönelen çok fazla insan duymaya başladım. Şimdiye kadar Datça’nın gelişimini nasıl görüyorsun?

Datça iklim özellikleri, el değmemiş kıyıları ve denizinin güzelliği ile cennet bir köşe. Son yıllardaki  göç oranının ve yapılaşmanın fazlalığı oldukça dikkat çekici, bu ciddi yapılaşmaya rağmen mimari biçimler diğer sahil kasabalarından daha özenli, daha homojen. Daha iyisi olabilir mi? Elbette. Son yıllarda göç edenlerin yaş ortalamasının düşmesi ise Datça için oldukça olumlu bir gelişme bana göre. Taze genç kanların; üretken, belli bir dünya görüşü ve kültür sahibi insanların tercihi haline geliyor Datça.

Peki sence Datça’da neler eksik?

Mesela AVM Yok, ama bunu eksiklik olarak görmüyorum:) Buna benzer bilindik bir çok şey yok, ama yaşamak için çok fazla şeye ihtiyacınız olmadığı da bir gerçek. İş anlamında ise hem birçok eksik olduğundan potansiyel fazla hem de nüfus azlığından, kiraların yüksekliğinden ve yaz sezonuna mahkum olmaktan dolayı zorlu.

Datça’da sağlık ve eğitim konusunda biraz bilgi verebilir misin? En yakın hastane nerede, özel hastane var mı? Acil bir durum olduğunda nereye gidilir? Okullar hakkında bilgin var mı?

Datça’nın oldukça büyük ve yeni bir hastane binası var. Fakat sadece belli uzmanlıklarda doktor kadrosu var. En yakın özel hastane Marmaris’te, yaklaşık 70 km. Acil durumlar için devlet hastanesi ilk adres ama daha ciddi durumlar için Marmaris’e sevk söz konusu. İlk-orta ve lise düzeyinde okullar var hatta yüksekokul da mevcut

Datça’da bir günün nasıl geçiyor?

Evden çalıştığım için gün içinde pek aksiyon içinde olamıyorum ama 6 dan sonra mesai sonrası denizi beni bekliyor. Hafta sonları ise doğa ve denizin keyfi daha iyi çıkıyor elbette:)

Son olarak Datça’ya yerleşmeyi planlayanlara ne gibi önerilerin olur?

Sadece Datça değil yaşamını seyrini değiştirmeye niyeti olan herkes için ortak bir öneri aslında, maddi ve manevi beklentilerinin üzerinde düşünüp netleştirmek önemli. Datça iş konusunda biraz sıkıntılı, hem ev hem işyeri kiraları biraz yüksek bu da arz-talep dengesinden kaynaklı elbette.  Ama bunların yanında tertemiz havası, muhteşem tarih ve doğal güzellikleriyle tam anlamıyla cennet. Sabit bir geliriniz varsa veya uzaktan çalışma imkanına sahipseniz mutlaka denenmesi gerektiğine inanıyorum.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK: URLA


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up