GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek: İzmir vol.1

Son dönemlerde İstanbul’dan, hatta Türkiye’den farklı bir yerde yaşama fikri bir çok kişinin aklını meşgul ediyor. Bir yandan gelişmişlik, medeniyet ve özgürlük arayışı diğer yandan; doğup büyüdüğümüz yeri, yakınlarımızı, arkadaşlarımızı, alışkanlıklarımızı bırakıp gitmek istemeyişimiz ve yaşadığımız çelişkiler… Aradığımız, aynı zamanda stresten uzak, binaların gökyüzünü görmemizi engellemeyecek boyda olduğu, doğal ve doğayla iç içe bir hayat. Peki, büyük şehirden sonra bu şekilde bir hayat yaşayabilir miyiz?

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? İşte bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. İlk konuğumuz Ahmet İcoz’la çok uzağa değil, Güzel İzmir’e gidiyoruz.

Ahmet İcoz

Merhaba Ahmet, öncelikle biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, 29 yaşındayım, reklam-pazarlama alanında çalışıyorum ve 10 yıldır İstanbul’da yaşıyordum.  Bir süre önce iş değişikliği sebebiyle İzmir’e taşındım. Yıllardır her meslekten, her kesimden İstanbullunun konuşup durduğu “kaçış”ın ilk adımını atmış bulunuyorum.

İstanbul’dan güneye gitmek isteyenler genelde fazla sakinlikten çekinirler. Bunun için çoğu kişi için İzmir en ön sıralarda gelen bir alternatif olur. Sen de bu amaçla mı İzmir’e taşındın? Ne zamandır İzmir’de yaşıyorsun?

Benim de hep aklımda İzmir vardı açıkçası. İstanbul olmasın, yine de sosyal anlamda belirli standartlara sahip olsun dediğimde en iyi alternatif olarak hep İzmir’i düşünmüştüm. Türkiye’de başka bir şehirden iş teklifi alsaydım sanırım olumsuz bakardım. Ancak İzmir; insanı, denizi, yakın çevresi, doğası sebebiyle çok çekici geliyordu. Yaklaşık 4 ay oldu taşınalı, henüz yeni aslında…

Henüz yaz geçirmedim İzmir’de, o sebeple beklediğimden çok farklı bir şehirle karşılaştım. Burada yaşayanlar yakınmalarımı duyunca, “Sen bir de bahar gelsin o zaman gör” diyor. Çok büyük bir etken yani onu baştan söyleyeyim… yorumlarımı bir de yaz sonrası tekrarlarım, daha objektif olabilir.

Nedir mesela yakındıkların?

Karşılaştığım şehir, beklediğim sempatik şehirden biraz farklı. İlk olarak trafik… Karşıyaka’da yaşıyorum, iş yerim de sanayisi yoğun ilçelerden birinde. İşe gidip gelirken çok trafik yaşadığımı söyleyemem. Ancak Karşıyaka ya da Alsancak gibi merkezi yerlere iş çıkış saatlerinde girmeye kalkarsanız, İstanbul kadar olmasa da hatrı sayılır bir trafik ile karşılaşıyorsunuz. Yani İzmir’de trafik sıkıntısı yok değil.

İkinci önemli nokta SOĞUK! İstanbul’daki arkadaşlarıma -7 C ile evden çıktığımı, arabamdan buz kazıdığımı anlattığımda inanmıyorlar. Ben de 4 ay önce inanmazdım, ama burada hayal edemeyeceğiniz bir soğuk var. Nedenini bilmiyorum ama çok soğuk… Kar bile yağdı bu sene benim şansımdan.İzmir

Biz İstanbulluların İzmir algısının yanlışlığına bir diğer örnek de “orası ucuzdur”. Daha ev kiralamak için internetten bakınırken fark ettim ki o algı yanlış. Belli standartlarda yaşamak istediğinizde, merkezi lokasyonlarda benzer evlere benzer kiralar veriyorsunuz, benzer yemeklere aynı fiyatları veriyorsunuz. Temel yaşam giderlerinin daha ucuz olduğu algısı doğru değil.

Bir de hava kirliliği. Özellikle Karşıyaka’da rüzgar olmadığı zaman ciddi bir hava kirliliği oluyor. Hatta o kadar endişelendim ki açıp Ulusal Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından kontrol ettim. 🙂 Endişe edilecek bir durum yokmuş insan sağlığı açısından.

Peki olumlu şeyler neler?

Yakınma faslını kenara bırakırsak, İzmir’in en güzel yanı bir çok güzel noktaya yakın olması. Her hafta sonu İstanbul’dan bir arkadaş kandırıp bir yerlere kaçıyorum. Bir saat içerisinde Foça, Urla, Seferihisar, Çeşme…
Şu ana kadar bir çok yere gittim kış olsa dahi, bu da bahar ve yaz döneminde neler yapabileceğimin ipuçlarını veriyor. Benim gibi doğaya ulaşabilmeyi seven biriyseniz, İzmir muhteşem!İzmir

İzmir’deki iş imkanları ile ilgili neler söyleyebilirsin?

Üretim-mühendislik alanlarında alternatifler sunabiliyor gördüğüm kadarıyla. Ancak ofis işlerine gelince durum öyle değil. Hele ki global bir firmada çalışmak istiyorsanız bir elin parmakları kadar. Bu durum bir kaç yıl içerisinde değişebilir gibi duruyor. Bir çok plaza yapılmış şehir merkezine, ve genel merkezlerini İzmir’e taşımayı düşünen firmalar olduğu konuşuluyor. Turizm alanında da imkanlar var, tabi onlar da sezonluk.

Kimse gelmesin daha da kalabalıklaşmasın demek istiyorum 🙂 ikinci bir İstanbul olursa kaçmak için başka yerler arar hale gelmeyelim?

İstanbul’la karşılaştırdığında ne gibi farkları var?

Biraz önce diğer sorunda söylediklerimin hepsi beklentilerle alakalı tabi ki.. Yani İstanbul’da bu sıkıntılar (trafik, kirlilik vs.) büyük şehir sıkıntıları daha ağır şekilde zaten var. İzmir’e gelince yine aynı sıkıntıları beklemediğim için yakınarak anlatıyorum. Yoksa İzmir hala İstanbul’a göre tercih edilebilir bir şehir bence. Kesinlikle memnunum. İstanbul’da vakit yetiştiremezdim hiç bir şeye, şu anda örneğin bir hafta sonundan beklentimi tamamıyla karşılayabiliyorum…

Bir İstanbullu olarak İstanbul’u özlüyor musun? İleride geri dönme planların var mı?

İstanbul’dan kopmak mümkün değil, sık sık geliyorum. Böyle daha keyifli oluyor. Hafta içi stresini yaşamadan, hafta sonu gelip hemen geri kaçıyorum. İlerisi için ise şimdilik bir şey söylemek mümkün değil. İzmir’de özellikle bizim sektörlerde iş bulmak kolay değil demin de dediğim gibi. O sebeple, kurumsal iş hayatından vazgeçmedikçe İstanbul alternatifsiz gibi…

Yeni bir şehirde yaşamaya adapte olana kadar ne gibi zorluklar yaşadın?

İzmir insanı cana yakın gerçekten. Sokakta, sporda, metroda sürekli birileriyle tanışıyorsun. Ama yine de tek başıma gelmiş olmaktan dolayı zorlandım. Evli bir çift için süper bir adım olur mesela İzmir’e taşınmak. Başta sanki olan biten her şeyden uzaktayım hissine kapıldım. Ama çok kısa sürdü, işin psikolojik tarafını bir ay içerisinde atlatınca büyük bir zorluk yaşamadım.

Sadece İstanbul’da ucundan kenarından da olsa eğlence hayatın varsa, onu biraz arıyorsun. Yaz dönemi haricinde şehir ve yakın çevresi çok hareketli sayılmaz. Sonuçta İzmir bu konuda İstanbul ile kıyaslanabilir değil, çok alternatif yok. Ama yazın bambaşka…

FullSizeRender
İzmir’de seni ‘evinde’ hissettiren mekanlar var mı? En çok nereleri seviyorsun?

Her hafta sonu kahvaltımı yaptığım Morisi Mutfağı isimli bir kahvaltıcı var Bostanlı’da. Bir de yeni keşfim Lokanta Pikado, akşam mis gibi ev yemekleri yenilebilecek bir yer. Mutfak Girit, Alsancak’da özellikle zeytinyağlı ve ot yemek için gittiğim güzel bir mekan.

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up