GÜNEYE YERLEŞMEK İLHAM VEREN HİKAYELER

Güneye Yerleşmek, Urla

Hani çoğumuzda güneye yerleşme fikri vardır ya… Bunun için eskiden ‘şu yaşa geldikten sonra’ derken içinde bulunduğumuz dönemde, her geçen gün bu fikri daha öne çekmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Her tatil dönüşü üzülerek ayrıldığımız ve ‘işte ben böyle bir yerde yaşamak istiyorum’ dediğimiz yerde emekli olmayı beklemeden yaşamamız mümkün mü? Bu gibi soruların cevaplarını almak için bu hayali gerçekleştirenlerle konuştuk. Bu hafta Berna ile Urla’ya gidiyoruz!

Merhaba Berna, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? İstanbul’da ne iş yapıyordun, nerede yaşıyordun?

Merhaba, ben Berna Dinçer. İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Şu anda sevgili eşim Merdol Can ve tatlı kedilerim Üzüm ve Minik ile birlikte İzmir’de yaşıyorum.  İzmir’e gelmeden önce Darüşşafaka Sarıyer’de yaşıyorduk.

İstanbul’da yaklaşık 15 yıl reklam sektöründe çalıştım ve sanırım yaklaşık olarak yüze yakın markaya hizmet verdim ve  yüzlerce insan tanıdım. Sonrasında yaptığım meslek zevkten ziyade zûl olunca soluğu matın üzerinde almaya başladım ve bir süre sonra  yogayı derinlemesine öğrenmek üzere uluslararası sertifikalı bir eğitmen oldum. İki sene sonrasında 2016’ta Yogashka’yı kurdum. Yetişkinler ve çocuklarla yoga ve mindfulness üzerine çalışmalar yapıyor ve yoga yolculuğuma büyük bir arzu ve merakla devam ediyorum.

Urla’ya taşınma fikri nereden çıktı? Ne kadar zamandır buradasın?

Urla’ya taşınma fikri aslında bir anda çıkmadı. Çocukluğum ağaç tepelerinde geçtiğinden, “öze dönme, doğa ile bütünleşme” duygusunu şehir hayatımda da hep yeşertiyordum. Can ile evlendikten 5 sene sonra, iş ve sosyal hayatımıza rağmen, apartman dairemizdeki saksılara sığmayan hayallerimizi daha büyük bir bahçeye taşımaya kesin olarak karar verdik. İzmir’de ev aramaya başladık.

Urla olmasının özellikle bir nedeni yok. Ablamlar Seferihisar’da yaşadığından bu tarafları araştırmak, gelmek, gezmek daha kolaydı. Seferihisar ve Urla’yı gezdik. Çok yer gezdik. Aylar sürdü. Bu maddi ve manevi olarak  biraz yorucu fakat keyifli bir arayıştı. En sonunda şu an yaşadığımız evin bahçesi bizi Urlalı yaptı. Önce bahçeyi gördük aşık olduk, sonra evi benimsedik.  Ekip biçmek, tavuk  yetiştirmek için bahçe bizim için olmazsa olmaz kriterler arasındaydı. Akabinde de bağlı olduğumuz Bademler Köyü’ne aşık olduk. Bence bilinesi bir köy. Entellektüel köy arıyorsanız Avrupa’ya gitmeyin buraya bir gelin görün diyebilirim. Şu anda burada yaşamaktan inanılmaz mutluluk duyuyoruz. Özgürlüğün tadını çıkarıyoruz.  Yaklaşık 8 aydır Urla’da bilfiil ikamet ediyoruz.

Şuan ne işle meşgulsünüz? Urla’ya taşınmadan önce orada geçiminizi nasıl sağlayacağınızı planladınız mı? 

Urla’ya gelmeden önce ne kadar kazanırım fikrinden çok “ben Urla’da ne yaparsam daha çok mutlu olurum.” fikrine odaklanmıştım. Çünkü hayatın mecburiyet değil bir hediye olduğuna inanıyorum. Severek yapılan her işin bereket getirdiğine inanıyorum. Ben de burada tıpkı daha önce İstanbul’da yaptığım gibi yoga ve mindfulness üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şimdilik “baby steps” diyebiliriz. Eşimin de İstanbul’da kendi reklam ajansı vardı, Urla’ya taşınmamızla birlikte ajansın ölçeğini küçülttü. Artık sosyal sorumluluk projeleri ve çok yakınlarımızın özel projelerini hayata geçirmek için çalışmaya devam ediyor. Yeni ofisi ise bir plazada değil evimizde Bunun yanı sıra ağaçlardan ilham alarak çok özel bir mobilya projesini de pek yakında hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Evimizin bahçesinde yer alan bir minik ev daha var. İçerisini yeniden yaptık. AirBNB ile şarap, deniz, doğa ile bütünleşmek kısacası güzel bir tatil yapmak isteyen kişilere kiralamak istiyoruz. Buradan en büyük kârımız ise, yeni insanlar tanımak ve güzel sohbetler biriktirmek olacak. Bu yüzden de çok heyecanlıyım.

Bu Urla’da ilk kışınız olacak, şimdilik nasıl gidiyor? Yaz sezonunun yavaş yavaş kapanmasıyla ıssızlaşmaya başladı mı?

Urla’da kış bir iki ay epey sert geçiyor. Geçtiğimiz kış ev tadilatı nedeniyle buraya gide gele bunu deneyimledik. Hatta geçen kış yaşadığımız yerin biraz yukarısına çıkıp kar topu oynadık. Müthiş bir manzaraydı  Bu sene evimizde ilk  kışımız olacak. Ve niyetim şömine karşısında oturup, müziğimizi dinleyip sıcak şaraplarımızı yudumlamak ve gülücüklerle ruhumuzu beslemek diyebilirim.

Bu arada Eylül itibariyle yerli-yabancı turist yoğunluğu buralarda neredeyse bitti. Daha sessizleşti her yer. Issız diyemiyorum çünkü Urla bir şekilde kışın da yaşayan bir yer. Bildiğim kadarıyla İstanbul’dan 2016’da yaklaşık 30binden fazla göç almış. Yavaş yavaş büyümeye ve yeni yeni mekanlar açılmaya başladı. Ev fiyatları neredeyse bir sene içerisinde %100’ler civarlarında arttı. Bu yüzden sosyalleşme anlamında 2017 kışı Urla’da nasıl olacak ben de merak ediyorum, geçen yıla nazaran daha kalabalık olabilir.

Genelde yalnız vakit geçirmeyi ve sessizliği sever misin?

Sükuneti seviyorum. Bütün bir gün değil ama gün içerisinde ara ara bu duyguyu yaşamak beni yavaşlatıyor ve kendi içime dönüyorum. Yalnızlık, dozunda olunca insana iyi geliyor.

Kışın vaktini nasıl geçirmeyi planlıyorsun?

Kışın yogaya Urla’da devam ediyoruz! Yaşadığım bölgede yogaya çok talep var. Ben de pek yakında kendi stüdyomun kapılarını birlikte pratik yapacağımız harika insanlar için ardına kadar açacağım. İstanbul’da hayata geçirdiğim YOGASHKA Body and Mind Fusion burada da, yetişkin ve çocuk yoga dersleri, mindfulness atölyeleri ve yoga retreat’leri ile devam edecek. Aynı zamanda kurumsal yoga ve ofis yogasını da İzmir’deki yeni kurumlarda devam ettirmeyi planlıyorum. Aynı zamanda da İstanbul’da da etkinliklerim devam edecek.

Yaşadığınız yeri biraz tarif edebilir misin? Komşularınız var mı yoksa daha ıssız bir yerde mi yaşıyorsunuz? Biraz Urla’daki sosyal hayattan bahseder misin?

Yaşadığımız yer, Urla merkeze 7 km uzaklıkta, Bademler Köyüne bağlı bir site içerisinde müstakil bir ev. İşlek bir yol üzerinde değil. Hatta eve gelen yol üzerinde “dikkat geyik çıkabilir!” tabelası var Komşuların dediğine göre kışın bir yaban domuzu ailesi arada sırada siteye iniyormuş. Bu durumda bildiğimiz İstanbul yaşantısına kıyasla burası için sessiz ve sakin bir yer diyebiliriz. Fakat dediğim gibi Urla’da ne ararsanız var.

Yaşadığımız yer sitede ama burada her ev bir dönüm bahçe içerisinde olduğundan birbirine çok yakın değiller. Yani hapşırdığınızda yan komşu duymuyor. Burada doyasıya yüksek sesle müzik dinleme lüksünü yaşıyorum ve hatta hoplaya zıplaya dans ediyorum. Komşuculuk nasıl olur hiç daha önce İstanbul’da yaşamadım. Burada ise tatlı tatlı komşularımız var.  Hatta önümüzdeki hafta iki komşu bizimle tanışmak için gelecek. Hiç alışık olmadığımız mükemmel paylaşımlar bunlar.

Benim için İstanbul’da sosyal hayat kavramı gece çıkmak, kulübe gitmek vs. idi. Burada ise festivaller, gruplarla trekking yapmak, bisiklete binmek, tiyatroya gitmek, pub’a gidip biranı içmek vb. gibi sosyalleşme olanakları var. Açıkçası buraya taşındığımızdan beri neredeyse her hafta sevgili dostlarımız İstanbul’dan bize gelmeye başladı. Ajanda yapıp programların çakışmamasını sağlamak gerekiyor

Peki İstanbul’un hangi taraflarını özlüyorsun?

Özlemek değil de aklımda kalan hoş tortuları var İstanbul’un. Saymakla bitmez. Buraya taşınmam İstanbul’u unutacağım anlamına gelemez. Hala daha aklımda ve kalbimde en tatlı anılarımı biriktirdiğim zarif bir şehir benim için. Ama şu anda özlemiyorum sadece güzellikle hatırlıyorum. (Tamam tamam bir tek boğaz lüferini ve Emirgan’dan minik motor-kayıkla Kandilli’ye geçerken sallanmayı ve boğazı seyretmeyi özlüyorum 🙂

Seyahat etmeyi sever misin? Kışın farklı yerlere seyahat planınız var mı?

Biz karı-koca seyahat etmeyi çok seviyoruz. Pek plan yapan insanlar değiliz, spontane gelişir bizim seyahatlerimiz. Fakat kafamızda şimdilik kışın bir Erciyes’e kayağa gitme planımız var.

Dışarıdan bakıldığında çok güzel görünse de mutlaka zor yanları da vardır. Urla’ya yerleştiğiniz ilk günlerde yaşadığınız ya da hala yaşamakta olduğunuz en büyük zorluklar neler?

İlk geldiğimiz zamanlardan itibaren hatrı sayılır bir oryantasyon dönemi yaşadık. Ne nerde, kim ne yapar, nasıl olur vs…  Şimdi ise harita açıldı. Her şey rahat. Ev ya da tadilat yaptırmak istiyorsanız  benden size tavsiye, mutlaka daha önce buraya göç eden (bizim gibi) ve aynı işleri yaptırmış kişilerin deneyimlerini dinleyin ve her usta ile çalışmayın. Bizim kapımız da buralara gelmek isteyenlere ve fikir edinmek isteyenlere her zaman açık.

Yemeksepeti bağımlısıysanız, bu taraflarda bunu unutun. En güzel sizin yaptığınız yemek oluyor. Zaten restoranlar da – balıkçılar haricinde- pek bildiğiniz tatlarda yemek yapamıyor.

Yavaşlama kavramına da alışın. Sizin hızınız burada yavaşlıyor. Çünkü buranın yerlisi acele yok işler yetişir konseptinde yaşıyor.

Urla’nın en çok sevdiğin yanları neler?

Muhteşem bir doğası var. Deniz ve tabiat önünüzde serilmiş durumda.

Bizim gibi şarap sevenlere müjde, burada 10’a yakın şarap markası var. Güzel tadımlar yapabilir ve güzel dostluklar kurabilirsiniz. Aynı zamanda bağbozumu dönemi gönüllü olarak katılabilir ve üzümü hissedebilirsiniz. Günün doğuşu ve batışını izlemek müthiş bir duygu.

Çarşısı, esnafı, barı, çaycısı yani insanı medeni ve güler yüzlü.

Hayat daha ucuz ve dediğim gibi yavaş.

Balığın ve deniz mahsullerinin her türü burada mezatlarda ya da balıkçı barınaklarında var.

Yazın istediğin saatte denize istediğin yerden girebilirsin. Bir çok bakir koy keşfi bekliyor. Ama burada yazmayacağım isteyenler keşfetsin.

Urla’ya geldiğimizde nerelere gidelim?  Nerede yemek yiyelim?

Urla’ya gelirseniz mutlaka araç kiralayın derim. Çünkü boydan boya gezilecek çok yer var.

 1. Öncelikle tabii ki bizim köyümüz, Bademler’i görün. Türkiye’de kurulan ve hala aktif olan ilk köy tiyatrosunu, matematik çiftliğini, oyuncak müzesini, tertemiz sokaklarını, Pazar günü kurulan pazarı ve insanını tanıyın isterim.
 2. Bağ Yolu adını verdikleri bir rota var. Bu rota üzerinde bağ evlerine ulaşıyor, şarap tadımı ve tatlı atıştırmalıklardan yiyorsunuz. Bağ Yolu için harika bir harita da yapılmış. Mutlaka çantanızda bu bağ yolu haritası hep bulunsun.
 3. İskele’de gün batımını izleyin. Kışın pelikanları kayıkların arasında yüzerken görebilirsiniz. İskele’de Yengeç Restoran’a gidin. Eşsiz mezelerini görünce başınız dönecek. Benim favorim ballı hardallı kalamar. Artık evde de yapabiliyorum.
 4. Urla Pier Hotel’in barında kış aylarında canlı canlı caz müzik dinleyebilirsiniz.
 5. Ya da kallavi bir et yiyelim derseniz Seyhan’a gidin. Bence Nusret ve Dükkan’ın bir tık üzerinde pişiriyorlar ve çok çeşit var.
 6. Urla merkezdeki arasta çarşısı Malgaca Pazarı’nı gezin. Eski çarşı dokusunu esnafıyla birlikte koruyan bir yer. Öğle saatlerinde gelin ve burada Beğendik Abi’de eşsiz zeytinyağlı Ege yemeklerinin tadına bakın. Çok naif ve tatlı bir lokanta burası. Enginar dolması, şevketi bostan ve bamyası harika. Çarşının avlusunda enginar tatlısı yiyin, kahvenizi yudumlayın.
 7. Hazır bu çarşıya gelmişken mutlaka Sanat Sokağı’na da gidin. Urla’nın yükselen değeri bu sokak… Çok eski taş binalar renöve ediliyor ve sanat galerileri, heykel atölyeleri, bar ve kafeler var. Mutlaka görün.
 8. Off season’da ya da okullar açıldığında Demiciliköy’e gidin çünkü kalabalıkta tadına varamazsınız. Hava hala sıcaksa denize oradan girin. Hava soğuksa katlanan sandalyeniniz yanınızda olsun. Sahilde şarap içerken günü batırın.
 9. Yine İskele’de Berlin’s Pub’a gidin. Tam bir mahalle pub’ı.
 10. Pazar günü kurulan semt pazarına gidin. Taze ve ucuz mevsimlik sebzelerden ve hatta ege otlarından alın.
 11. Enginar zamanı mor mor açan enginarları tarlalarında görün. Tarlasından istediğiniz enginarları kestirip alın.

Ve mutlaka arabayla Urla’nın tamamını gezin. Muhteşem yollardan geçeceksiniz ve yüzde yüz eminim size ilham verecek.

Son olarak, İstanbul’dan taşınmayı ve güneye yerleşmeyi düşünenlere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tanrıyı güldürmek istiyorsan ona planlarını anlat demişler. Plan belli, hayatı doyasıya yaşamak, her anını hissederek… Engeller sadece illüzyon ve onları aşarsak her yerde mutlu yaşamak mümkün. Fakat bu devirde tabii ki hayatı devam ettirmek için bir miktar gelir gerekiyor. Hemen akıllara şu soru geliyor; ayda kaç parayla geçinilir? Emin olun İstanbul’da harcadığınız paranın yarısıyla güneyde her anlamda daha zengin bir hayat sizi bekliyor.

Hayatın güzelliklerini yaşamak dileğiyle…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜNEYE YERLEŞMEK, BODRUM


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up