KEŞFET

Haftanın Keşfi – Sıradan İnsanların Tarihi, Mikro Tarih

Tarihi oluşturan bu kadar çok mikroskobik element varken hala “Tarih, büyük adamların biyografisidir.” diyebilir miyiz? Yoksa tarih biyografilerin yanılgısı mıdır?

Bu hafta yazar ya da kitap tanıtımı dışında, benim için de yeni sayılabilecek, eğlenceli ve “uzun zamandır yeni bir şey öğrenmiyorum” diyenlerin ufkunu açacak bir konuyu yazmak istedim;

Mikro Tarih

Yeni kültürel tarih de diyebileceğimiz mikro tarih genel anlamıyla daha çok bireysel unsurlar ve gündelik düzeyde yaşananlar ile uğraşan tarih anlatımı demek.  Yani ders kitabı sıkıcılığındaki yazılı tarih eserlerinden farklı olarak insana dokunan, sosyal psikolojiyi merkezine koyan ve genel geçer bilgilere daha önce bakmadığınız şekillerde bakmanızı sağlayan bu anlatım şekli şüphesiz büyük yaratıcılık ve metinde akıcılık da gerektiriyor.

Bu türde okuduğum ilk kitap Murat Belge’nin Tarih Boyunca Yemek Kültürü kitabı. Yemek yapmayı ve yemeyi çok sevdiğim için kitapçı gezerken anında radarıma giren, acaba diğer yemek kitapları gibi sıkıcı mıdır diye endişelenerek aldığım bu kitap, kapağını açmamla elimden düşmez oldu. Hem Murat Belge’nin anlatımı hem de içeriğin eğlenceli ve öğretici olması sebebiyle mutfak sanatlarına ilgisi olan herkese kesinlikle önerimdir.

Kitapta sanıldığı gibi “Osmanlı Mutfağından İnciler” ya da “Sofra Adabı” gibi sıkıcı konular yok; bilakis Murat Belge, bu kitapta olabilecek en eğlenceli şekilde tarih boyunca insanların her bulduklarını yiyeceğe dönüştürmelerinin hikâyelerini anlatıyor.

Genelde tarihle ilgiliyimdir, özellikle 1.Dünya Savaşı’nın geniş özetini okumak için günler ayırmasam da kaynak karıştırmayı severim ☺ Mikro tarih anlatıları sayesinde artık ezbere bildiğim tarihi olaylarla ilgili daha önce farkedilmemiş ya da göz ardı edilmiş ufacık detayları / olayları öğrenebiliyor, beynimin “yeni bilgi” ihtiyacını karşılarken eğlenebiliyorum.

Mikro tarihin Türkiye’deki öncüsü “her şeyi bilen adam” olarak tanınan Sunay Akın olarak kabul ediliyor. Tarihi olayları en ufak detaylarına kadar irdeleyip akıcı öykü anlatıcılığıyla sizi başka dünyalara götürebilecek olan, tam bir İstanbul ve oyuncak aşığı olan Sunay Akın’ın tüm öykü kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz. ☺ Önerim, Kız Kulesi’ndeki Kızılderili kitabı.

Bu türde ulaşabileceğiniz birkaç eser daha var, benim önerilerim;

Ünlü psikoterapist Irvin Yalom’un eşi Marilyn Yalom’un ticari, cinsel, sosyolojik ve psikolojik bakımdan meme konusunu incelediği “Memenin Tarihi” ve Alberto Manguel’in kitap okumanın tarihi ile ilgili eseri “Okumanın Tarihi”.

Neredeyse 5 milyar yıl yaşındaki dünya ve üzerindeki hayat ile ilgili öğrenecek elbette çok şey var, öğrenmeye en ufak detaydan mı başlayacağım demeyin, mikro tarihe bir şans verin! ☺

 

 

Foto: Jan Mellström

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up