AVRUPA GEZ-GÖR

Muhteşem Doğasıyla Bir Hallstatt Gezi Rehberi De Bizden!

Dünyanın en güzel köylerinden olduğu varsayılan Hallstatt hakkında okuduklarımız ve dinlediklerimizden sonra Salzburg’un ardından Hallstatt’a gitmeye karar verdik. Salzburg Central Station yakınındaki duraktan 150 no’lu otobüse binerek önce Bad Ischl köyüne ulaştık. Buradan trenle Hallstatt’a gelince feribotla gölün karşı kıyısına  geçtik. Gördüğümüz manzara daha köye varmadan bizi kendisine hayran bıraktı! Eğer Salzburg’dan araba kiralayarak gelirseniz Fuschlsee ve Wolfgangsee göllerini ve kasabalarını da gezmeyi unutmayın.

Tarihi yüzyıllar öncesine, Kelt’ler dönemine kadar uzanan ve sahip olduğu tuz madenleriyle Avrupa’da her zaman önemli bir yer tutmuş olan bu köyde günümüzde sadece 1000 kişi yaşıyor. Hallstatt’a dünyanın her yerinden turist gelse de özellikle Uzakdoğulular çoğunlukta. Çinliler burayı o kadar beğenmişler ki köyün aynısını Çin’de yaratmışlar!

Köyün girişinden itibaren sağ tarafınızda kalan ve içinde insanlara çok alışık kuğuların, ördeklerin yüzdüğü göl sizi büyüleyecek. Sol yanınızda tepelere doğru uzanan evlerin özgün bir tarzı var. Hepsinin üçgen çatıları ve balkonları ahşaptan yapılmış. Tüm balkonlar ve pencerelerdeki çiçekler evlere ayrı bir güzellik katıyor. Yolun ortalarına geldiğinizde Market meydanı ve Holly Trinity sütununu göreceksiniz. Meydanın çevresinde restoranlar, cafeler ve hediyelik eşya satan mağazalar bulunuyor. Birçok farklı rengi ve çeşidi olan  Hallstatt tuzlarından almayı unutmayın.

 

Köyde yemek yiyebileceğiniz birçok restoranın yanı sıra yolun sonuna doğru bir Türk döner restoranı da bulunuyor. İki günde döner özleyenlere duyurulur 🙂

Hallstatt’da çok fazla otel yok. Biz zaman darlığı nedeniyle köyde konaklayamadık ama geceyi köyde geçirmek isterseniz önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Söylenenlere göre bizim gündüz tanık olduğumuz bu muhteşem manzara geceleri de bir başka güzel oluyormuş.

Dönüşte problem yaşamamak için son feribot ve tren saatlerine dikkat etmenizi öneririm.

Hallstatt’ta Neler Yapmalı?

Sadece doğası ve bu güzel manzarası için bile ziyaret edilebilecek Hallstatt’ta;

  • Tuz madeni dünyanın en eskisiymiş. 1999 yılında Unesco dünya mirası listesine alınmış. Madene finikülerle çıkılıyor. Tepedeki World Heritage View Point adlı yerden tüm köyün ve gölün çok güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.
  • Köyde bir “Kültür Mirası”müzesi var. Görülmesi gereken ilginç bir yerde Beinhaus (Kemik evi) Ölen insanların kemikleri 10-15 yıl sonra yer darlığı nedeniyle mezarlarından çıkartılarak ağartılıp üzerine bazı semboller işlenerek burada sergileniyor.
  • Tepedeki 18. yy.’dan kalma Evangelist kilisesi de görülmeye değer. Hallstatt’ın en güzel manzara fotoğrafları için de uygun.
  • Gölde mutlaka tekne turu yapmalısınız.1 saat süren turun ücreti 15 Euro.
  • Köyün girişindeki market’ten ihtiyaçlarınızı satın alabilirsiniz. Hallstatt birası alıp içmeyi unutmayın

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BARCELONA GEZİ REHBERİ VE YEME-İÇME DURAKLARI


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up